Kocioł na paliwo stałe w zbyt małej kotłowni

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kocioł na paliwo stałe w zbyt małej kotłowni

Projektant domu dostosował kotłownię do wiszącego kotła gazowego. Nie dość, że jest mała, ma na dodatek tylko jedne drzwi, wychodzące na wewnętrzny hol. To powoduje, że kurzą się sąsiednie pomieszczenia - mówią Ula i Jacek, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Kocioł zasypowy z dolnym spalaniem i zasobnik c.w.u. o pojemności 300 l
Kocioł zasypowy z dolnym spalaniem i zasobnik c.w.u. o pojemności 300 l

Parametry domu:

 • murowany, dwukondygnacyjny; 
 • ściany z betonu komórkowego ocieplone styropianem o grubości 10 cm;
 • powierzchnia użytkowa 134 m2; 
 • instalacja c.o. z grzejnikami naściennymi i wodnym ogrzewaniem podłogowym w wiatrołapie, łazience, przy oknach w salonie.

Charakterystyka kotła: kocioł stalowy wodny typu EKO II – N 15/12 nadmuchowy zasypowy z dolną komorą spalania; producent: Seko; moc 15 kW.

 

Paliwo zalecane: węgiel.

 

Paliwo zastępcze: miał węglowy, drewno.

 

Gwarancja: 10 lat na szczelność spawów.

 

Automatyka, sterowanie: kocioł wyposażony w elektroniczny regulator temperatury „Komfort” firmy Elster s.c., który kieruje pracą wentylatora nadmuchowego powietrza.

 

Sposób przygotowania c.w.u.: przy pomocy kotła przez cały rok, zasobnik o pojemności 300 l.

 

Okres użytkowania kotła: 8 lat.

 

Decyzja: brat – architekt, zaprojektował ogrzewanie naszego domu gazem ziemnym i kolektorami słonecznymi. Mieliśmy jednak kłopot z przyłączeniem gazu na tzw. drodze wspólnej. Nie wszyscy na ulicy chcieli go wykorzystywać. Koszt doprowadzenia nitki do naszej posesji okazał się zbyt duży. Zdecydowaliśmy się więc na kocioł na paliwa stałe.

 

Rady i przestrogi:

 • Ogrzewanie takim kotłem jest najtańsze w porównaniu do innych paliw. Jednak jest to dodatkowy obowiązek. Nie mogliśmy ułatwić sobie pracy, kupując kocioł z podajnikiem z powodu braku miejsca w kotłowni. Projektant domu dostosował ją do wiszącego kotła gazowego. Nie dość, że jest mała, ma na dodatek tylko jedne drzwi, wychodzące na wewnętrzny hol. To powoduje, że kurzą się sąsiednie pomieszczenia.

   

 • Spanikowaliśmy, kiedy pierwszy raz po przeprowadzce wyłączono prąd, a kocioł po brzegi był zapełniony węglem. Zaczęliśmy w popłochu wybierać paliwo z kotła. Od tamtego zdarzenia sypiemy mniej paliwa. Niestety, to pociąga za sobą konieczność częstszej obsługi. W zimie dokładamy węgiel co 4–5 godzin. Drewno co 3–4 godziny. Popielnik czyścimy w zimie co 2–3 dni, latem raz w tygodniu.

   

 • Węgiel stosujemy tylko w okresie największych mrozów. W pozostałych miesiącach palimy drewnem. Sama obsługa kotła nie jest trudna – rozpalamy w nim brykietami i drewnem. Kłopotliwe jest przynoszenie opału z zewnątrz. Palenisko czyścimy 3–4 razy w roku (pożyczamy z pracy odkurzacz przemysłowy).

   

  Komin czyścimy 2 razy w roku. Przez 8 lat użytkowania nie mieliśmy żadnej awarii kotła, musieliśmy jedynie dwukrotnie zmienić sznur uszczelniający drzwiczki. Staramy się kupować węgiel wysokiej jakości. Dłużej się spala. Wybieramy też kaloryczne drewno.
Elektroniczny regulator temperatury instalacji c.o. Elektroniczny regulator temperatury instalacji c.o.

Koszty: kocioł 2400 zł; zasobnik c.w.u. 300 l – 2100 zł;

Zużycie opału: do 7 ton węgla (groszku), latem 0,5 mp drewna miesięcznie.

 

Łączne roczne koszty ogrzewania: węgiel 3000 zł, drewno 1000–1200 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mhtyl

08 Wrz 2013, 07:07

Cytat Najpierw trzeba ustalić co jest powodem takiego ogromnego zużycia wungla ,- założyć ciepłomierz na jeden sezon Patrząc na zużycie " latem 0,5 mp drewna miesięcznie" .a z 1mp drewna (suchego) można uzyskać średnio 1.300kWh to ...

time image

07 Wrz 2013, 20:57

Cytat czytając takie artykuły, odechciewa się budować wytłumaczcie mi, jak w tak małym domu, rachunki za ogrzewanie mogą być tak potężne? badziewny piec, z mała sprawnością? nieumiejętne obsługiwanie urządzenia? a może państwo ...

time image

07 Wrz 2013, 18:01

czytając takie artykuły, odechciewa się budować wytłumaczcie mi, jak w tak małym domu, rachunki za ogrzewanie mogą być tak potężne? badziewny piec, z mała sprawnością? nieumiejętne obsługiwanie urządzenia? a może państwo uwielbiają świeże powietrze i nawet zimą mają pootwierane okna?

time image

07 Wrz 2013, 16:08

Dużą część opału w takim kotle to tam dmuchawa przez komin wywala.

time image

07 Wrz 2013, 14:25

Takich "fachowców" to się powinno brać w podwójny cudzysłów.Niektórzy zatrzymali się w rozwoju kilkanaście lat temu... niestety

time image

Gość adiqq

07 Wrz 2013, 13:31

aha, dodam jeszcze, że aż się boję przeliczyć, ile więcej by kosztowała instalacja gdyby był gaz+solary- to raz, a dwa- ogrzewane byłoby gazem zamiast węglem....czyli jeszcze wyższe koszty...solange - mi też ciocia projektowała - i gdybym robił tak jak ona chciała(i wielu,wielu ...

time image

07 Wrz 2013, 11:30

Cytat brat – architekt, zaprojektował ogrzewanie naszego domu gazem ziemnym i kolektorami słonecznymi. tu się chyba sprawdza powiedzenie, że z rodziną to najlepiej na zdjęciu.... i to jeszcze przez płot.

time image

07 Wrz 2013, 09:44

time image

Gość adiqq

07 Wrz 2013, 09:31

dla tak małego domu takie ilości opału Cytat do 7 ton węgla (groszku), latem 0,5 mp drewna miesięcznie i Cytat Łączne roczne koszty ogrzewania: węgiel 3000 zł, drewno 1000–1200 ...

time image

Gość Raulik

06 Wrz 2013, 17:53

Dla porównania dom parterowy 106m2 15 cm styropianu na betonie komórkowym 24cm strop 20 cm wełny piec camino z miarkownikiem górne spalanie 10KW( 35cio letni żeliwniak z demobilu) , zimą w domu 22-24stopni największy przepał to 2 tony rocznie. Podejrzewam ze wiekszość z tych 7 ton ...

time image

06 Wrz 2013, 11:15

fakt, u nas ekogroszek standard jest po 740zł a premium 920zł. Wiec wychodzi między 5180-6440. A to juz wcale fajnie nie jest.

time image

Gość Jan69

05 Wrz 2013, 09:42

Ja tam wolę moderator zimnoplazmowy firmy YOX-POL z Wrocławia. Na domku 146 m2 zużycie prądu razem z CWU tylko około 40 kWh na dobę. przy stawce 0,53 zł to jest ok.20 zł na dobę.

time image

Gość jam

05 Wrz 2013, 08:33

a gdzie kupiliscie taki tani piec >>?

time image

Gość rodak

22 Sty 2013, 10:49

z tego co wiem to dobry węgiel typu groszek to koszt rzędu 800 zł tona czyli 7 ton kosztuje 5600 zł

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA