Fotowoltaika bez strat. Bilansowanie energii z fotowoltaiki 1:1

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Fotowoltaika bez strat. Bilansowanie energii z fotowoltaiki 1:1

Standardem w rozliczeniach fotowoltaiki jest wykorzystanie 80% energii oddanej w formie nadwyżek do sieci. W przypadku instalacji o mocy wyższej niż 10 kW procent ten jest zazwyczaj o 10 punktów niższy i wynosi 70%. Okazuje się jednak, że możliwe jest wykorzystywanie energii ze słońca bez strat. Jak bilansować fotowoltaikę 1:1 i wykorzystać 100% prądu wytworzonego przez moduły PV?

aktualizacja: 2021-06-16 10:28:29
OZE BIOMAR SA

Dotychczasowy model bilansowania energii

Mimo dynamicznego rozwoju rynku akumulatorów, magazynowanie energii wyprodukowanej ze słońca wciąż należy do rzadkości. Ceny banków energii są w dalszym ciągu wysokie, a akumulatory mają ograniczoną pojemność, która nie wystarczy do zasilenia domowej instalacji. Zwłaszcza, gdy prądem zasilamy nie tylko urządzenia elektryczne, ale i pompę ciepła. Co więc zrobić z nadwyżką wyprodukowanej energii elektrycznej, która nie zostanie spożytkowana na bieżąco?

Najkorzystniejszą metodą zagospodarowania nadwyżek jest obecnie skorzystanie z systemu opustów.

Nawet po zapowiadanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii zmianach w systemie rozliczeń od 2022 roku, model opustów dla wszystkich aktualnych prosumentów pozostanie taki sam. Również dla tych, którzy założą instalacje fotowoltaiczną w 2021 roku. Jeżeli ich instalacja wyprodukuje energię elektryczną przed 1 stycznia 2022 roku będą mogli pozostać na gwarantowanym do 31 grudnia 2035 roku przez ustawę o OZE, dotychczasowym systemie opustów.

W aktualnym systemie rozliczeń wyprodukowana energia elektryczna, niewykorzystana w gospodarstwie domowym wędruje do sieci. Zasila ona gospodarstwa podpięte do tego samego transformatora, czyli zasila także domy najbliższych sąsiadów. Oczywiście wyprodukowane kilowatogodziny zliczane są przez falownik oraz dwukierunkowy licznik prądu, dzięki czemu dokładnie wiadomo, ile energii elektrycznej oddano do sieci. Dzięki takiemu modelowi korzystania z fotowoltaiki inwestor przestaje być konsumentem energii, a staje się prosumentem. Odpowiada bowiem zarówno za zużycie, jak i produkcję prądu.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu jednorodzinnego - widok z drona, fot. OZE Biomar
Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu jednorodzinnego - widok z drona, fot. OZE Biomar

Według standardowego systemu opustu, użytkownik fotowoltaiki może w późniejszym czasie odebrać 80% wyprodukowanej energii. 20% strata stanowi niejako zapłatę dla operatora energii za możliwość zmagazynowania nadwyżek w sieci. To w dalszym ciągu stosunkowo korzystne rozwiązanie, bowiem nie wymaga dokupowania żadnych innych urządzeń do magazynowania energii np. w akumulatorach. Magazynem prądu staje się de facto ogólna sieć energetyczna. Możliwość wykorzystania zaoszczędzonych 80% energii w ciągu roku daje więc możliwość m.in. zasilenia pompy ciepła w okresie zimowym czy korzystania z darmowego prądu w nocy lub w okresie niewielkiej produkcji prądu z fotowoltaiki.

Fotowoltaika bez strat - jak wykorzystać 100% wytworzonej energii?

Prawdziwą rewolucją na rynku fotowoltaiki jest bilansowanie 1:1. W standardowym aktualnym modelu rozliczania strata w wysokości 20% sprawiała, że inwestor zmuszony był w gruncie rzeczy do zainstalowania większej, przeskalowanej instalacji fotowoltaicznej, która uwzględnia tą stratę. Innymi słowy nawet 5 paneli fotowoltaicznych działało tylko po to, by zapracować na prowizję operatora prądu. Jak duże straty odnotowywano w ciągu roku?

Już w przypadku niewielkiej mikroinstalacji z rocznym uzyskiem na poziomie 3055 kWh strata wynosiła ok. 455 kWh. To tyle, ile potrzeba do całorocznego zasilenia dużej, dwudrzwiowej lodówki lub intensywnego korzystania ze zmywarki oraz pralki. Przy większych, równie popularnych instalacjach o uzysku ok. 7250 kWh operator sieci energetycznej zyskiwał przeszło 1000 kWh.

Przykładowe roczne zużycie prądu urządzeń domowych:

  • żelazko - 250-450 kWh,
  • pralka - 120-150 kWh,
  • czajnik elektryczny - 200-250 kWh,
  • piekarnik elektryczny - 350-500 kWh,
  • płyta indukcyjna - 700-1000 kWh,
  • lodówka - 250-280 kWh,
  • telewizor - 100-120 kWh,
  • laptop (8 godzin pracy dziennie) - 100-140 kWh,
  • zmywarka - 200-250 kWh.

Bilansowanie 1:1 to sposób na wykorzystanie 100% wytworzonej energii oraz gwarancja szybkiego zwrotu z inwestycji. Biorąc pod uwagę, że średnia cena prądu w taryfie G11 wynosi w 2021 roku 0,63 gr za 1 kWh, oszczędności w skali roku mogą być więc bardzo duże. Dodatkowo znacznie tańsze będzie już samo założenie fotowoltaiki, bowiem na dachu lub stelażu znajdzie się o 2 do 5 paneli PV mniej. To także dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają wystarczającej powierzchni na dachu do tego, by zamontować przeskalowaną instalację fotowoltaiczną.

Jak skorzystać z fotowoltaiki bez strat? Jak zapewnić wysokie korzyści z fotowoltaiki nawet po zakończeniu systemu opustów? Jest to możliwe dzięki kooperacji firm instalacyjnych z dostawcami energii. Najlepszym przykładem jest wspólna usługa Bilansowanie 1:1 uruchomiona od kwietnia 2021 roku przez spółki z grupy Sunrise Energy: OZE Biomar i Enelogic. Decydując się na mikroinstalację OZE Biomar i przejście na umowę kompleksową sprzedaży energii elektrycznej do Enelogic, wykorzystanie 100% wyprodukowanej energii staje się możliwe. Dodatkową zaletą kompleksowej obsługi jest współpraca z najlepszymi projektantami oraz doradcami energetycznymi, a także szybki montaż fotowoltaiki i możliwość wyboru modułów fotowoltaicznych oraz inwerterów renomowanych światowych producentów. Miesięczna opłata za korzystanie z wirtualnego magazynu energii to jedynie 10,91 zł. Gwarancja wydajności instalacji wynosi w bilansowaniu 1:1 aż 25 lat.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Sektor fotowoltaiki dzieli się na dwa główne segmenty - duże farmy fotowoltaiczne oraz mikroinstalacje dla gospodarstw domowych. Ogromny boom na energię ze słońca, jaki ma miejsce od 2020 roku, to głównie zasługa domowych instalacji fotowoltaicznych. Inwestycje napędzane licznymi programami dofinansowań, m.in. "Mój Prąd" oraz "Czyste powietrze", odegrały w rozwoju rynku duże znaczenie. Mikroinstalacje pozwoliły nie tylko zwiększyć udział czystej energii odnawialnej w ogólnopolskiej energetyce, ale i odegrały ważną rolę w popularyzacji ekologicznych źródeł prądu. W 2020 roku podstawowym źródłem energii w dalszym ciągu był węgiel. Aż 70% energii w Polsce produkuje się z węgla kamiennego i brunatnego. Ta tendencja może się zmienić m.in. dzięki rozwojowi OZE, który w 2021 roku odnotował blisko 3% wzrostu w całej energetyce.

To jednak nie ekologia jest główną przyczyną masowych inwestycji w energię ze słońca. Najważniejszym czynnikiem zachęcającym do instalowania paneli fotowoltaicznych jest oszczędność. Ze względu na coraz bardziej wyśrubowane opłaty za emisję CO2 do atmosfery, cena prądu rośnie z roku na rok. Szacuje się, że w 2030 roku może być nawet dwukrotnie wyższa niż w 2020. Choć trendy w polskiej elektroenergetyce wskazują, że zużycie energii będzie spadać, koniec końców wydatki na prąd i tak wzrosną.

Budowa domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej już dziś pozwala na wysokie oszczędności. Oczywiście wymaga ona zainwestowania sporych środków, jednak większość inwestorów decyduje się na 10-letni okres kredytowania. Miesięczne raty są zbliżone do opłat za prąd, więc dodatkowy wydatek nie będzie odczuwalny w domowym budżecie. Warto podkreślić też, że raty kredytowe są stałe i w odróżnieniu od cen prądu nie będą wzrastać z roku na rok. Uniezależnienie od cen prądu to ważny argument dla inwestorów planujących wydatki na gospodarstwo domowe. Biorąc pod uwagę, że inwestycja może zamortyzować się już po ok. 5 latach, jest to wyjątkowo opłacalna lokata kapitału.

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym - jak ją wykorzystać?

Zasadniczym pytaniem dotyczącym paneli pojawiających się coraz częściej na dachach domów jednorodzinnych jest to, jak wykorzystać ekologiczną energię ze słońca. Oczywiście podstawą jest zasilenie domowych urządzeń elektrycznych AGD i RTV - pralki, zmywarki, kuchni indukcyjnej, telewizora, komputerów itd. Najwięcej prądu czerpią te sprzęty, które generują ciepło, dlatego korzystając z fotowoltaiki najlepiej robić pranie, gotować czy prasować w trakcie dnia. Wtedy moduły fotowoltaiczne produkują najwięcej prądu. W tym czasie również mogą wystąpić nadwyżki produkcji energii z fotowoltaiki, które dzięki korzystaniu przez prosumenta z usługi Bilansowanie 1:1 od OZE Biomar w całości zostaną wykorzystane w innych godzinach dnia i roku.

Fotowoltaika z bilansowaniem 1:1
Fotowoltaika z bilansowaniem 1:1

Warto dodatkowo pamiętać, że fotowoltaika daje znacznie większe możliwości. Zwiększając moc mikroinstalacji można w prosty sposób zamienić kocioł węglowy lub gazowy na pompę ciepła. To bardzo popularny wybór wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Wykorzystuje ona zaledwie 20-30% energii elektrycznej do uzyskania ciepła, co oznacza, że ma sprawność nawet rzędu 400-500%. Reszta ciepła odzyskiwana jest powietrza lub z gruntu.

Zalet ekologicznej pompy ciepła jest wiele. To bezobsługowe źródło ciepła, więc nie wymaga dosypywania opału czy wynoszenia popiołu. Dzięki temu można też zrezygnować z klasycznej kotłowni i zaoszczędzić cenne miejsce. Ogromną zaletą elektrycznego ogrzewania domu jest także brak komina i czyste powietrze wokół domu. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce smogiem to wciąż ogromny problem, a jego źródłem jest głównie tzw. niska emisja.

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym daje także możliwości, o których nie mogą marzyć właściciele mieszkań. Panele słoneczne schludnie wkomponowane w stylistykę dachu pozwalają zaoszczędzić nie tylko na eksploatacji domu, ale i codziennej komunikacji. Nadwyżki energii produkowanej w ciągu dnia idealnie nadają się do tego, by spożytkować je do ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydy plug-in, a także roweru elektrycznego czy hulajnogi. Szybkie ładowanie akumulatorów jest możliwe za pomocą tzw. wallboxa, czyli domowej stacji ładowania samochód elektrycznych. Dla wielu osób, które podróżują głównie na krótkich, miejskich dystansach, samochód elektryczny w połączeniu z fotowoltaiką może zredukować koszty codziennych dojazdów do pracy niemal do zera.

Moduły fotowoltaiczne połówkowe na dachówce płaskiej, fot. OZE Biomar
Moduły fotowoltaiczne połówkowe na dachówce płaskiej, fot. OZE Biomar

Instalacja fotowoltaiczna w domu - o czym trzeba pamiętać?

Duża popularność fotowoltaiki w 2020 roku skutkowała nie tylko wysypem nowych instalacji, ale i pojawieniem się nowych firm oferujących montaż. Trzeba jednak pamiętać, że poprawne zaprojektowanie, wykonanie i zamontowanie instalacji wymaga dużego doświadczenia. Nie warto więc wybierać niesprawdzonych lub podejrzanych ofert. Niepoprawne wykonanie instalacji może doprowadzić nawet do pożaru. W mniej drastycznym scenariuszu uszkodzeniu ulegną domowe urządzenia elektryczne.

Gwarancją bezpieczeństwa i wydajności instalacji jest skorzystanie z oferty doświadczonego partnera, dysponującego własną siecią ekip monterskich, zespołem inżynierów, projektantów i specjalistów, a także sprawną obsługą serwisową. OZE Biomar dostarcza nowoczesne instalacje fotowoltaiczne od 11 lat, a łączna moc wszystkich przyłączonych instalacji to już przeszło 170 MWp. Stabilność i profesjonalizm firmy instalującej fotowoltaikę ma także znaczenie ze względu na kwestie formalne. Duże podmioty na rynku PV w Polsce mają dostęp do lepszej technologii, korzystniejszych cen podzespołów, lepszej dystrybucji oraz oferują szereg dodatkowych usług, m.in. Bilansowanie nadwyżki 1:1, montaż pompy ciepła czy magazynu energii.

OZE Biomar zapewnia też najkorzystniejsze formy kredytowania i pomaga w formalnościach związanych z finansowaniem inwestycji. To inwestycja na ok. 25-30 lat, więc warto podjąć ją na chłodno, posiłkując się certyfikatami, atestami i pozytywnymi opiniami zadowolonych użytkowników.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

25 Cze 2021, 21:26

1 godzinę temu, Gość bubu napisał: a jak z bilansowaniem sieci?,,, ja muszę pobierać prąd z sieci wtedy kiedy oddaję naddatek produkcji bo akurat pobieram z innej fazy....czy nie powinno być tu jakieś rozwiązanie   Przygoń z powrotem tego, który Ci ...

time image

Gość bubu

25 Cze 2021, 20:23

a jak z bilansowaniem sieci?,,, ja muszę pobierać prąd z sieci wtedy kiedy oddaję naddatek produkcji bo akurat pobieram z innej fazy....czy nie powinno być tu jakieś rozwiązanie

time image

Gość Inwestor

24 Cze 2021, 13:59

Firmy oferujące rozliczenie 1:1 mają odpowiednią przebitkę na instalacji fotowoltaicznej. Tym samym nawet korzystając z układu 80:20 można więcej ugrać niż godząc się na zakup drogiej instalacji po to tylko żeby móc rozliczyć się 1:1. Szczególnie ma racje moje twierdzenie dla ...

57 minut temu, retrofood napisał:   ... A głupawe określenia wywołują u czytających właśnie takie reakcje jak u Gościa Ryszarda. I bardzo dobrze, że ktoś czuwa i mu się lampka zapala. Pompa ciepła jest na prąd i jej sprawność można oszacować, ...

Faktrycznie,  w cyt. fragmencie nie wiadomo o co autorowi chodzi. Pomylił pojęcie sprawności z efektywnością pozyskiwania energii,  a to zupełnie różne pojęcia.

time image

24 Cze 2021, 10:52

Dokładnie. Aha, zapomniałem dodać, że sprawność efektywna nie uwzględnia również zarówno kosztów inwestycyjnych jak i eksploatacyjnych. Dlatego tak chętnie jest stosowana we wszelkich materiałach reklamowych. Bo ładnie wygląda.  

time image

24 Cze 2021, 10:48

to nie sieczka tylko gówno reklamowe. 

time image

24 Cze 2021, 10:46

38 minut temu, Gość Ryszard napisał: cyt:"Wykorzystuje ona zaledwie 20-30% energii elektrycznej do uzyskania ciepła, co oznacza, że ma sprawność nawet rzędu 400-500%." Szanowny redaktorze O ile wiadomo sprawność 100% to ma PERPETUUM MOBILE. Więc proszę nie wprowadzaj ...

O ile mi wiadomo, kotły kondensacyjne mają sprawność 109 % a nie są uznawane za PERPETUUM MOBILE. Nie polemizuję na temat metody tych wyliczeń, ale......

time image

Gość Ryszard

24 Cze 2021, 09:58

cyt:"Wykorzystuje ona zaledwie 20-30% energii elektrycznej do uzyskania ciepła, co oznacza, że ma sprawność nawet rzędu 400-500%." Szanowny redaktorze O ile wiadomo sprawność 100% to ma PERPETUUM MOBILE. Więc proszę nie wprowadzaj w błąd czytelników pisząc takie bzdury ! Pozdrawiam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje