Jakim urządzeniom warto zapewnić zasilanie awaryjne z instalacji PV?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakim urządzeniom warto zapewnić zasilanie awaryjne z instalacji PV?

Instalacja fotowoltaiczna często bywa niesłusznie postrzegana jako alternatywne źródło zasiania domu. Przepisy i regulacje techniczne wymagają stosowania falowników, które wyłączają się w przypadku przerwy w zasilaniu obiektu, na którym jest zainstalowany generator fotowoltaiczny. Intencją tego rozwiązania jest uniknięcie podania napięcia do sieci w trakcie np. prac konserwacyjnych.

aktualizacja: 2021-09-20 11:14:16

Standardowe falowniki wymagają synchronizacji z siecią, a zatem w przypadku przerwy w zasilaniu nie oddają energii elektrycznej produkowanej przez panele słoneczne.

Jednym pomysłów na awaryjne zasilanie jest montaż falownika wyposażonego w odrębne gniazdko zasilania awaryjnego. Jest to gniazdko 1-fazowe, a moc na tym gniazdku jest ograniczona zwykle do 3kW. Jeśli jednak w trakcie przerwy w zasilaniu chcielibyśmy otworzyć bramę, to wymagałoby to podłączenia zasilania bramy do tego konkretnego gniazdka, co może okazać się niemożliwe. Zatem jest to rozwiązanie, które nie zapewni normalnego funkcjonowania najważniejszych urządzeń w domu.

Powstaje zatem dylemat, jakie urządzenia można podłączyć do takiego rozwiązania, czy powinno to być sterowanie ogrzewaniem gazowym, oświetlenie, czy może zasilanie pompy ciepła. Ograniczenie w postaci mocy maksymalnej gniazdka bardzo ogranicza łączną moc urządzeń pracujących wspólnie w trybie awaryjnym.

Rozszerzeniem tego rozwiązanie jest zbudowanie automatyki przełączającej instalację fotowoltaiczną w tryb zasilania rezerwowego, zapewniającego właściwą synchronizację falownika. Nie wchodząc w szczegóły techniczne, takie rozwiązanie pozwala na pracę falownika, podanie napięcia w sieci naszego domu, ale odcina jednocześnie sieć energetyczną, zapewniając spełnienie wymogów technicznych stawianych przez zakład energetyczny.

W takiej sytuacji warto jednak pamiętać, że moc generowana przez naszą mikroelektrownię będzie bardzo zależna od pogody, a w konsekwencji tego dość niestabilna.

Dlatego warto zastosować falownik hybrydowy wraz z chemicznym magazynem energii, który jest w stanie zapewnić nawet pełną niezależność energetyczną i prace w trybie wyspowym przez czas określony pojemnością baterii. Dzięki temu cała instalacja elektryczna w domu będzie w stanie pracować w ramach pełnej mocy, dla której została instalacja zaprojektowana.

Chemiczny magazyn energii LG
Chemiczny magazyn energii LG
elektrosloneczni.pl
elektrosloneczni.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje