Jakie są tryby pracy falownika hybrydowego?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie są tryby pracy falownika hybrydowego?

Falownik hybrydowy jest urządzeniem wszechstronnym i praktycznym, bo może współpracować i z siecią energetyczną, i z magazynem energii. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości, warto przełączać tryby, w jakich pracuje, w zależności od potrzeb naszego gospodarstwa domowego, pogody czy dostaw energii z sieci. Który tryb wybrać, by przyniósł nam największe oszczędności?

aktualizacja: 2023-06-01 06:48:00
  1. Tryb zużycia na potrzeby własne - zdecydowanie najbardziej popularny. Stosowany jako domyślny. Jego celem jest maksymalizacja autokonsumpcji, czyli energia ze słońca w pierwszej kolejności pójdzie na włączone w tym momencie odbiorniki elektryczne, w drugiej kolejności będzie ładowała baterię. Dopiero w momencie gdy bateria będzie naładowana i moc fotowoltaiki przewyższa pobór, energia trafi do sieci państwowej.
  2. Tryb mocy rezerwowej - priorytetem jest naładowanie baterii. Energia fotowoltaiczna zostanie skierowana w pierwszej kolejności właśnie na baterię. Natomiast gdy nie ma słońca bank energii zostanie naładowany z sieci. Dopiero gdy bateria będzie naładowana do pełna, nadwyżki energii z PV zostaną skierowane na nasze odbiorniki. W innym przypadku domowe odbiorniki będą zasilane z sieci tak aby pozwolić baterii się ładować. Tryb rezerwy mocy może być ustawiony w miejscach gdzie spodziewamy się częstych wyłączeń prądu, lub gdy mamy do czynienia z jednostką, w której bardzo ważne jest podtrzymanie zasilania w przypadku awarii. Tryb rezerwy mocy dobrze jest również zastosować po montażu systemu przez instalatora gdy na przykład nie ma już słońca (dodatkowo jest zima). Możemy go wtedy ustawić, aż bateria się naładuje z sieci i następnie przełączyć na tryb autokonsumpcji.
  3. Tryb niestandardowy - harmonogram ustalany jest samodzielnie przez użytkownika. Po wejściu nowych przepisów rozliczania energii za kWh może być stosowany w celu sprzedaży energii po lepszych stawkach w godzinach szczytu. Harmonogram pozwala wprowadzić godziny ładowania oraz rozładowania banku energii. Nie będzie miało znaczenia czy w danym momencie moc z PV będzie wystarczająca. Jeśli nie, ładowanie baterii nastąpi z sieci. Każdy dzień może posiadać inny harmonogram. Przedziały czasowe określa się do pełnej godziny, lub pełnych 30 min. Liczba przedziałów ładowania lub rozładowania baterii w ciągu jest dowolna.
  4. Tryb pracy poza siecią - uruchomi się automatycznie w przypadku braku zasilania. Działanie w trybie off-grid możliwe jest wyłącznie dla posiadaczy baterii, ponieważ zasilenie odbiorników podłączonych pod EPS (obwód awaryjny) nie jest możliwe wyłącznie ze słońca. Widząc więcej wad wynikających z takiej funkcji niż korzyści producent nie zdecydował się na tę możliwość (nawet jak byłoby słońce i zasiliłoby nam EPS wystarczy jedna chmura i mocy zabraknie).
  5. Funkcja 0-export - podobnie jak w przypadku pozostałych falowników Solplanet możliwe jest włączenie tej funkcji aby energia nie była wysyłana do sieci państwowej. Za pomocą przekładników prądowych umieszczonych w rozdzielnicy klienta falownik tak dostosuje swoją moc aby zapewnić zużycie energii wyłącznie na potrzeby własne oraz do ładowania baterii.
Instalacja hybrydowa wykonana przez firmę GROSUN z Miedźno
Instalacja hybrydowa wykonana przez firmę GROSUN z Miedźno

Niezależnie od tego w którym z powyższych trybów pracy będzie pracowała nasza hybrydowa instalacja fotowoltaiczna, dodatkowo możemy zmienić limity naładowania baterii:

  • maksymalny poziom naładowania baterii (w zakresie od 50% do 100%),
  • minimalny poziom naładowania (w zakresie od 10% do 45%) - o ile przestawienie górnej granicy z domyślnych 100% w większości przypadków nie znajdzie logicznego zastosowania (nie po to wydajemy pieniądze na bank energii aby później ograniczać jego pojemność), o tyle przestawienie dolnej granicy (z domyślnych 10%) będzie dobrym rozwiązaniem w trybie autokonsumpcji na okres roku w którym jest mało słońca. Załóżmy, że w naszym gospodarstwie dochodzi do częstych awarii sieci ale są one krótkotrwałe. Podniesienie tej wartości na przykład do 30% pozwoli nam zachować bezpieczeństwo energetyczne.
Robert Świesiulski
Robert Świesiulski
Technical Support Manager SOLPLANET

www.solplanet.net/pl
Firma powiązana:
Solplanet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań