Fotowoltaika i pompa ciepła - duet idealny

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Fotowoltaika i pompa ciepła - duet idealny

Dla wielu gospodarstw domowych sezon grzewczy wiąże się ze wzrostem rachunków za gaz lub energię elektryczną. Powodem są zapowiadane podwyżki cen prądu i ostatni wzrost cen gazu. Jak więc zachować odpowiednią temperaturę w domu, ale równocześnie zadbać o niskie rachunki? Rozwiązaniem jest umiejętne wykorzystanie nowoczesnych technologii. Z pomocą przychodzi fotowoltaika i pompa ciepła, których wspólne wykorzystanie jest w pełni ekonomiczne i ekologiczne. Jak połączyć je ze sobą i przygotować się do montażu?

aktualizacja: 2021-12-01 10:09:52

Fotowoltaika i pompa ciepła - darmowe ciepło w Twoim domu, bez złego wpływu na środowisko!

Pompa ciepła to dziś jedna z najtańszych metod ogrzewania domu i wody, w lecie może także z powodzeniem służyć jako klimatyzacja. Dzięki jej połączeniu z instalacją fotowoltaiki, możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i prąd. Praca obu instalacji może obniżyć rachunki o 30 do nawet 50 procent. Warto jednak pamiętać, że przed wymianą kotła na nowoczesną pompę, dobrze wykonać audyt energetyczny. Zniweluje on ryzyko niepotrzebnych wydatków na modernizację budynku, a także pozwoli odpowiednio dostosować pobór energii.

Ustalenie strat ciepła jest jednym z najważniejszych aspektów takiej kontroli. Specjalista ocenia zakres prac, które pomogą zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło. Dobrze zrealizowany audyt pomoże wybrać optymalne i dopasowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania, zarówno pod względem kosztów prac modernizacyjnych, jak również tych związanych z kwestiami ściśle technicznymi - mówi Piotr Szczerbiak, Menadżer Produktu - Pompy Ciepła, Sunday Polska.

Sunday Polska realizacja Księżyno podlaskie 9,54kW

By obniżyć koszt inwestycji, można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej lub programów dotacji. Jednym z najpopularniejszych programów dotacji jest "Czyste Powietrze", czyli ogólnopolskie wsparcie finansowe dla gospodarstw jednorodzinnych, które decydują się na termomodernizację przy jednoczesnej modernizacji systemu grzewczego. Dofinansowania w programie "Czyste powietrze" sięgają nawet 37 000 złotych. Co więcej, właściciele domów jednorodzinnych, którzy zakończyli inwestycję mogą odliczyć koszty modernizacji budynku od podatku dochodowego.

Co do samej instalacji fotowoltaicznej, to niższe rachunki za prąd i realne oszczędności, nie są jedynymi jej zaletami. Fotowoltaika to niezależność od nieuchronnych podwyżek cen energii. Energia pochodząca ze słońca jest w pełni odnawialna, a instalacja PV nie wytwarza CO₂, a tym samym nie zanieczyszcza środowiska. Warto podkreślić, że panele fotowoltaiczne działają każdego dnia, o każdej porze roku. Oczywiście efektywność ich pracy zależy od pory dnia i pory roku, jest najwyższa w warunkach dobrego nasłonecznienia, ale w pochmurne dni domowa elektrownia słoneczna również pracuje.

Fotowoltaika gwarantuje cichą i komfortową pracę. Jest to istotne w obszarach gęsto zabudowanych, gdzie głośna instalacja mogłaby być uciążliwa dla okolicznych mieszkańców. Falownik emituje dźwięki na poziomie 18 - 25 dB, więc porównać go możemy do ludzkiego szeptu, a pamiętajmy, że instalacja znajduję się na zewnątrz naszego domu.

Szybkość realizacji inwestycji to kolejny plus montażu fotowoltaiki. Instalacja paneli trwa z reguły od 2 do 3 dni. W przypadku, gdy ich moc nie przekracza 50 kW, a długość 3 metrów, nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Panele funkcjonują bezobsługowo i nie wymagają od nas żadnego nakładu pracy. Ich instalacja podnosi również wartość nieruchomości.

Małopolskie, Gaj, 6,44 kW

System opustów - co warto wiedzieć?

Nie warto zwlekać z inwestycją w instalację paneli fotowoltaicznych. Już 1 kwietnia 2022 roku ma wejść w życie nowelizacja prawa energetycznego. Nowy system ma się opierać na zasadzie kupna i sprzedaży. Zgodnie z projektem ministerstwa, wyprodukowane nadwyżki będą skupowane po średniej cenie energii z poprzedniego kwartału, obecnie to 256,22 zł/MWh. W momencie, gdy prosument będzie chciał prąd odkupić - zapłaci nawet trzykrotność tej kwoty. Zespół projektowy zapewnia, że ceny sprzedaży nie będą sztywne, dzięki czemu każdy zainteresowany będzie mógł negocjować lepsze stawki, choć nie wiadomo, jak ustosunkują się do tego firmy energetyczne.

Świętokrzyskie, Staszów, 5,2 kW

Wszyscy zainteresowani instalacją fotowoltaiki w swoich domach nie powinni zwlekać z decyzją. Montaż i przyłączenie instalacji do końca marca przyszłego roku pozwoli uniknąć nowego systemu rozliczeń, gwarantując większe oszczędności przez najbliższe 15 lat. Dodatkowo, korzystając ze wsparcia doświadczonych ekspertów i dostawców, instalacja przebiegnie nie tylko szybko, ale i bezpiecznie, z zachowaniem wszystkich wymogów formalnych. Dzięki temu każdy prosument, jeszcze szybciej będzie mógł cieszyć się rzeczywistymi oszczędnościami oraz korzystaniem z energii w pełni ekologiczny sposób - Lidia Kłosowska, Dyrektor Marketingu i Wsparcia Sprzedaży z Sunday Polska.


sundaypolska.pl

Strona Sunday Polska

O firmie

Sunday Polska to jeden z liderów na rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Oferuje panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, klimatyzację oraz ładowarki do samochodów elektrycznych. Firma zapewnia kompleksową obsługę klientów indywidualnych i firmy - od bezpłatnego audytu, przez pomoc w uzyskaniu finansowania i ulg, po profesjonalny montaż i przyłączenie instalacji do sieci oraz opiekę posprzedażową. Sunday Polska składa się z ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży OZE, sieci kilkuset wyspecjalizowanych doradców i montażystów na terenie całego kraju.

Firmie zaufało już 22 000 klientów. Zamieniając energię słoneczną w elektryczną, korzystają z blisko 300 000 paneli o łącznej mocy blisko 110 MW. Zgodnie z badaniami statystycznymi Instytutu Energetyki Odnawialnej, firma Sunday Polska, w 2020 r. zajęła 4. miejsce pod względem zainstalowanej mocy w mikroinstalacjach fotowoltaicznych.

Sunday Polska jest partnerem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w programie "Mój Prąd" i "Czyste Powietrze" oraz Polskiej Grupy Energetycznej w programie "EKOlogicznie w przyszłość". Firma posiada tytuł Rzetelnej Firmy przyznany przez KRD oraz jest laureatem 31. edycji Konkursu "Teraz Polska".

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje