Dom zasilany słońcem. Moda czy oszczędności?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dom zasilany słońcem. Moda czy oszczędności?

Instalacji fotowoltaicznych na dachach w całej Polsce jest już bardzo dużo. Coraz częściej spotyka się też inne rozwiązania, które fantastycznie współpracują z ekologiczną elektrownią, a mowa o pompach ciepła, czy foliach grzewczych. Czy rzeczywiście warto w nią zainwestować? Czy rzeczywiście przynosi ona realne korzyści gospodarstwu domowemu? A może to tylko fanaberia dla osób posiadających nadmiar gotówki?

aktualizacja: 2021-08-03 12:16:17

Czym jest i jak działa fotowoltaika?

Pierwszym, bo najbardziej widocznym elementem instalacji do wytwarzania energii elektrycznej z promieni słonecznych są oczywiście panele fotowoltaiczne. Panele zbudowane są z ogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały. Ogniwa są układami zbudowanymi z krzemu, a więc materiału półprzewodnikowego.

Ogniwa fotowoltaiczne pochłaniają fotony (czyli cząstki światła) i przetwarzają go w prąd stały, który zostaje przekazany do falownika, którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny. Dokładnie taki, z jakiego korzystamy w domu, a więc 230V. Falownik stanowi serce całej instalacji fotowoltaicznej.

Wytworzony przez instalację fotowoltaiczną prąd w pierwszej kolejności trafia do naszych gniazdek, a w przypadku produkcji większej niż nasze aktualne potrzeby, przekazywany jest do sieci za pośrednictwem licznika dwukierunkowego. W okresach jesienno - zimowych, kiedy produkcja jest mniejsza, możemy odbierać z sieci energię, którą wcześniej u nich "zmagazynowaliśmy". Zakład energetyczny "potrąci" sobie opłatę za magazynowanie energii w wysokości 20% - ale to jest już standardowe działanie.

Zalety i wady

Zaletą instalacji fotowoltaicznej jest to, że instalacja jest w zasadzie bezobsługowa. Oznacza to, że dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna działa bez naszej ingerencji. Oczywiście, "bezobsługowa" nie znaczy "wieczna". Jak każdy inny mechanizm instalacja fotowoltaiczna może ulec zużyciu, awarii lub mechanicznemu uszkodzeniu. Ale tu z pomocą przychodzi firma, która zamontowała naszą instalację.

Wadą instalacji fotowoltaicznej jest to, że… musisz raz w roku ją wyczyścić. Oczywiście nie musisz robić tego sam/a. Zawsze możesz poprosić firmę, która montowała instalację o taką usługę.

Panele fotowoltaiczne zainstalowane w ogrodzie (fot. Pionier-Energia
Panele fotowoltaiczne zainstalowane w ogrodzie (fot. Pionier-Energia)

Wybór firmy PV

Pierwsze pytanie jakie sobie zapewne zadasz, to "kogo wybrać?". Na rynku jest bardzo dużo firm specjalizujących się w instalacjach fotowoltaiki - od tych gigantów, po małe, prężnie i świetnie radzące sobie firmy.

Podpowiemy na co zwrócić uwagę.

 1. Kto jest producentem komponentów zaproponowanych do naszej instalacji? I jaka jest dostępność komponentów w Polsce?
  Wybierajcie takie firmy, które mają w swoim portfelu znane marki producentów komponentów fotowoltaicznych i gwarantują Wam określony czas ewentualnych napraw gwarancyjnych. Chodzi o to, żebyście nie musieli miesiącami czekać na realizację swojej gwarancji, bo np. danego komponentu nie ma teraz w Polsce i trzeba go sprowadzać z zagranicy.

 2. Jakie będę mieć gwarancje i na jak długo?
  Firmy dostarczające instalacje fotowoltaiczne dają od 25 do 30 lat gwarancji na komponenty i 24 do 36 miesięcy na usługę montażu. Warto więc zwrócić na to uwagę. Ale uwaga - pamiętajcie o gwarancji na mechaniczne uszkodzenia, które mogą zostać wykonane przez grad, spadające gałęzie i inne. Taki zapis w Waszej umowie gwarancyjnej też powinien się pojawić.

 3. Czy firma oferuje serwis po montażu?
  To kolejna zagwozdka, która może spędzać nam sen z oczu. Bo umowa podpisana, instalacja zamontowana, co więcej - sprawnie działa. Ale czy trzeba ją serwisować? Według nas tak. Najlepiej zrobić serwis swojej instalacji raz w roku, żeby mieć po prostu "święty spokój" i pewność, że wszystko działa jak należy. Na to też warto zwrócić uwagę podczas wyboru firmy PV.

 4. Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?
  Najprostsza odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, jeśli nasza ekologiczna elektrownia jest nie tylko wysokiej jakości, ale też dobrze zaprojektowana. Dlatego warto zawsze zapytać firmę, czy zobaczycie przed montażem jak będzie wyglądała Wasza instalacja. Bo musicie wiedzieć, że odpowiednie położenie paneli względem Słońca, ich właściwy kąt nachylenia i trafny dobór falownika, to najważniejsze w Waszej instalacji. Zawsze zapytajcie firmę o to ile będziecie produkować prądu i czy to na pewno pokryje Wasze zapotrzebowanie.

 5. Czy firma pomaga w "papierologii"?
  Nikt z nas nie lubi "papierologii". Ale na szczęście są firmy, które od samego początku nam w tym pomagają. Jak pomagają? Otóż zbierają odpowiednią dokumentację, żeby potem móc starać się o dofinansowanie. Pomaga w zdobyciu kredytu czy leasingu jeśli właśnie w ten sposób chcemy sfinansować swoją inwestycję. Zgłasza naszą instalację do Zakładu Energetycznego - pamiętajcie, że to jest bardzo ważne! Ale Ty nie musisz o tym wiedzieć, to powinna powiedzieć Ci firma, z którą chcesz podpisać umowę na swoją ekologiczną elektrownię. Ty po podpisaniu umowy w zasadzie nie musisz martwić się o nic. No może nie do końca, bo jak weźmiesz kredyt, to musisz jednak pamiętać o regularnym spłacaniu rat.

Twój dom zasilany Słońcem

Naturalnych surowców systematycznie ubywa. Cena ich wydobycia z roku na rok rośnie. Słońce, w przeciwieństwie do ropy, gazu czy też węgla, jest odnawialnym źródłem energii. Zapewni w Twoim domu prąd bez pośredników i bez kosztów jego dostarczenia. Jedyne, czego potrzebujesz, to starannie dobranej i solidnie wykonanej instalacji fotowoltaicznej.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej będziesz mieć:

 • niższe rachunki za prąd, a nawet za jakiś czas w zasadzie dom "bezrachunkowy",
 • nie będą Cię dotyczyły podwyżki za prąd, bo przecież Ty sam/a będziesz producentem własnej energii,
 • korzystasz z prądu, który wytworzyła natura - Słońce,
 • nieprzerwaną produkcję swojego prądu, niezależnie od warunków atmosferycznych, a dzięki temu nie emitujesz do środowiska toksycznych spalin,
 • Twój dom z takim rozwiązaniem zyskuje na wartości,
 • możesz postarać się o dofinansowanie swojej instalacji - takich programów w Polsce jest wiele,
 • możesz postarać się o ulgę podatkową - zapytaj swojego dostawcę o podobne możliwości.

Instalacja fotowoltaiczna nie jest modą czy też fanaberią, to po kilku latach czysty "ekologiczny" zysk! Zatem - inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną to realne oszczędności. Ważne, żeby mieć właściwie zaprojektowaną instalację fotowoltaiczną, dobrej jakości sprzęt i fachowców z firmy PV, to Twoja inwestycja jest sensowna i pewna i będzie działać bezbłędnie nawet do 40 lat. I do tego uniezależniamy się (przynajmniej częściowo) od producentów energii i tym samym stałego wzrostu jej kosztów.

Dotrwałeś/aś do końca? Super! To poznaj Pionier Energia, bo Klienci nas polecają! Nasze realizacje znajdziesz tu pionier-energia.pl/realizacje/

 

Pionier-Energia
pionier-energia.pl
www.facebook.com/pionierenergia/

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje