Fotowoltaika a budowa domu: którą instalację fotowoltaiczną wybrać?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Fotowoltaika a budowa domu: którą instalację fotowoltaiczną wybrać?

Myślisz o budowie domu? Zastanawiasz się, czy warto inwestować w fotowoltaikę w 2021 roku? I słusznie. Nie tylko Ty tak masz.

aktualizacja: 2021-07-28 09:51:29

Okazuje się, że do tej pory już ponad 400 000 polskich rodzin ma na dachu lub na podwórku własną instalację fotowoltaiczną. Łączna moc fotowoltaiki w Polsce właśnie przekroczyła 4,7 GW. To jeden z najwyższych wyników w Europie. Nic dziwnego - w końcu w polskich warunkach dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu 6 lat, a przez następne kilka dekad Twoje rachunki za prąd są minimalne. W skrócie: fotowoltaika ma sens!

Zatem którą instalację fotowoltaiczną wybrać na etapie projektowania domu? Oczywiście - tę opartą na systemie mikroinwerterów. Dlaczego?

Co to jest inwerter?

Zacznijmy od początku: jak działa inwerter? To serce całej instalacji fotowoltaicznej. To właśnie to urządzenie przetwarza promienie słoneczne, gromadzone przez panele fotowoltaiczne, w energię elektryczną. Ta trafia do gniazdek elektrycznych w naszych domach jako prąd zmienny o napięciu 230V. Inwerter w fotowoltaice musi być najwyższych lotów. Bez sprawnego inwertera Twoja instalacja nie ma sensu.

Mikroinwertery vs inwertery centralne lub stringowe - które wybrać?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje inwerterów w instalacjach fotowoltaicznych: centralne, stringowe lub… mikroinwertery. To właśnie trzeci typ zdominował rynek fotowoltaiki m.in. w USA, Holandii i Australii, a teraz staje się standardem wśród prosumentów w Polsce. Dlaczego? Oto 4 powody, dla których prosumenci w naszym kraju coraz częściej wybierają mikrofalowniki:

  1. Większe bezpieczeństwo
  2. Dłuższa gwarancja
  3. Lepsza efektywność instalacji fotowoltaicznej
  4. Większa elastyczność i dopasowanie instalacji do skomplikowanego dachu

Zbyt ogólnie? No to czas na konkrety.

16 razy wyższy poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

Niższe napięcie w instalacji fotowoltaicznej to wyższy poziom bezpieczeństwa. Mikroinwertery zajmują pierwsze miejsce na świecie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo fotowoltaiki. W systemie PV opartym na mikrofalownikach stałe napięcie nie przekracza 60 woltów.

Używając popularnych kilka lat temu falowników centralnych lub stringowych, napięcie może wynieść nawet 1000 woltów. 16 razy więcej. Każdy dodatkowy panel fotowoltaiczny w takiej instalacji to jeszcze większa moc i zagrożenie pożarowe dla mieszkańców Twojego domu lub pracowników Twojej firmy. Nie warto ryzykować.

 

2 razy dłuższa gwarancja na fotowoltaikę

Wyższe napięcie w instalacji fotowoltaicznej = wyższa temperatura, niższa wytrzymałość i częstsze zużywanie się komponentów fotowoltaiki. A to dodatkowe awarie, koszty serwisowe i problemy. Nie bez powodu zwykle gwarancja na klasyczną instalację fotowoltaiczną z falownikiem centralnym lub inwerterami stringowymi wynosi tylko od 5 do 12 lat. A co z mikroinwerterami? Wtedy pełna gwarancja na fotowoltaikę np. w Stilo Energy trwa 20 lat, a żywotność paneli fotowoltaicznych to nawet 25 lat! Jest różnica?

O 20% większa wydajność instalacji fotowoltaicznej

Do tego dodajmy ekspertyzy specjalistów OZE, które tylko potwierdzają przewagi mikrofalowników. Twarde dane wskazują, że instalacje fotowoltaiczne z mikroinwerterami są o 20% bardzej wydajne od tych z falownikami szeregowymi - produkują więcej energii elektrycznej w krótszym czasie. Każdy moduł pracuje indywidualnie na sukces całego systemu. Niestraszne im są ewentualne zacienienia, czy zabrudzenia. Wszystkie panele PV i mikroinwertery pracują z maksymalną możliwą mocą, nawet jeśli któryś z paneli jest w cieniu lub uległ awarii.

Mikroinwertery

 

Inwerter stringowy

Maksymalna elastyczność instalacji fotowoltaicznej nawet na skomplikowanym dachu

Skomplikowany dach z wieloma załamaniami? Rozbudowa instalacji o kolejne moduły? Z mikroinwerterami to możliwe i bardzo proste. Możesz dosłownie "z klocków" złożyć dopasowaną do swoich potrzeb instalację fotowoltaiczną. Masz pełną kontrolę nad pracą każdego pojedynczego modułu w aplikacji mobilnej i widzisz, ile dokładnie prądu wyprodukowałeś. Proste?

Budujemy dom: gdzie zamówić fotowoltaikę?

Bezpieczniej, efektywniej, wydajniej, maksymalna kontrola i pełna elastyczność. To właśnie znaki rozpoznawcze instalacji fotowoltaicznej z mikrofalownikami. Jeśli projektujesz lub budujesz dom, to świetny moment na zweryfikowanie, czy fotowoltaika w Twoim indywidualnym przypadku się opłaca. Jak to zrobić?

Napisz jeszcze dziś do Stilo Energy, umów się na bezpłatną konsultację z ich ekspertem OZE i uzyskaj ZA DARMO audyt energetyczny, kompleksową wycenę i indywidualny projekt instalacji fotowoltaicznej. Bez wychodzenia z domu i bez wydanej ani złotówki zdobędziesz rzetelną wiedzę o instalacjach fotowoltaicznych z mikroinwerterami w Twoim domu. Wtedy zdecydujesz, czy to coś dla Ciebie. To jak, testujesz to?

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje