Czy rzeczywiście kolektory słoneczne pokrywają 60–70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2017-03-10 08:39:35
Czy rzeczywiście kolektory słoneczne pokrywają 60–70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest, że kolektory pokrywają 60–70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę?

Dociekliwy Inwestor:– Pamiętam deklaracje, że instalacja z kolektorami pokrywa 60–70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Coś mi tu nie pasuje. Czy sprzedawcy kłamią?

Typowy zestaw do przygotowania c.w.u. dla 4 osób składa się z 2 lub 3 kolektorów. Nie warto go powiększać bez szczególnego uzasadnienia i to nie tylko ze względu na wzrost kosztów.
Typowy zestaw do przygotowania c.w.u. dla 4 osób składa się z 2 lub 3 kolektorów. Nie warto go powiększać bez szczególnego uzasadnienia i to nie tylko ze względu na wzrost kosztów. fot. HEWALEX

Majster Guru:– Raczej – mniej lub bardziej świadomie – nie mówią całej prawdy. Mamy tu drobną, ale ważną, różnicę terminologiczną. 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę to nie to samo, co 60% zapotrzebowania na energię do przygotowania ciepłej wody. Czuje pan różnicę?

– Ależ to jakaś kazuistyka!

– Moim zdaniem, wcale nie. Proszę się spokojnie zastanowić: czy tyle samo ciepła potrzeba do podgrzania 200 l wody z 10 do 40°C, co przy podniesieniu temperatury z 15°C do 40°C?

– W drugim przypadku będzie łatwiej.

– I dokładnie o to chodzi! W tych mniej korzystnych okresach, woda może być zaledwie letnia, lecz to znaczy, że jej podgrzanie do przydatnej temperatury pochłonie i tak mniej energii, niż gdyby pochodziła wprost z wodociągu lub studni. Zużycie ciepła z konwencjonalnego źródła będzie więc mniejsze. Dzięki kolektorom i tak oszczędzimy. Ale przecież uprzedzałem, że nie mogą pracować samodzielnie.

– Dobrze. Rozumiem teraz, w czym rzecz. Ile w takim razie jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki kolektorom?

– Najczęściej instalacje do przygotowania c.w.u. projektuje się tak, żeby pokryły 50–60% rocznego zapotrzebowania na ciepło. Da się wprawdzie osiągnąć nieco więcej, jednak im dalej, tym robi się to mniej opłacalne. Po prostu wzrost kosztów, wynikający z konieczności zwiększenia powierzchni kolektorów, jest wówczas szybszy niż tempo przyrostu oszczędności. Ekonomiczna opłacalność inwestycji spada. No i jeszcze mamy z takimi „przerośniętymi” instalacjami problemy.

Redakcja BD

Materiały do pobrania:
pdf icon
Konsultacje z Majstrem Guru cz. 11

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!