Wybór osprzętu elektroinstalacyjnego

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wybór osprzętu elektroinstalacyjnego

Różnorodność dostępnego na rynku osprzętu elektroinstalacyjnego przywraca o zawrót głowy. Dawno przestał być on jedynie niezbędnym elementem, na który zwracamy najmniej uwagi podczas remontów lub budowy domu. Stał się częścią wystroju wnętrza. Białe, tradycyjne gniazdka i łączniki zostały zastąpione całą gamą barw oraz niebanalnych rozwiązań. Ważnymi parametrami stały się funkcjonalność oraz jakość wykonania. W tym krótkim artykule przedstawimy kilka ważnych informacji o tym, czym kierować się przy wyborze osprzętu do naszego domu lub mieszkania.

aktualizacja: 2021-03-17 13:51:26

Funkcjonalność

Przy wyborze odpowiedniego osprzętu elektroinstalacyjnego należy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością. Kompletując osprzęt, pamiętajmy, aby dokładnie określić jakie rozwiązania sprawdzą się w danym pomieszczeniu. Być może będziemy potrzebowali łączników podwójnych i potrójnych, które pozwalają na sterowanie więcej niż jednym obwodem, łączników schodowych, które warto montować w korytarzach i klatkach schodowych, łączników krzyżowych przydatnych, gdy chcemy sterować oświetleniem z więcej niż dwóch miejsc.

Trzeba rozważyć również rozmieszczenie oraz dobór gniazd elektrycznych w domu lub mieszkaniu. Powinniśmy zaplanować, gdzie umieścimy najbardziej tradycyjne gniazda zasilające, a także gniazda antenowe służące do przesyłania sygnałów radiowych, telewizyjnych czy satelitarnych, gniazda głośnikowe służące do podłączenia kabli głośnikowych, gniazda multimedialne służące w celu podłączenia urządzeń emitujących obraz i dźwięk czy gniazda teleinformacyjne służące do podłączenia sieci telekomunikacyjnej oraz internetowej.

Betonowa ramka podwójna z serii Simon 54 Natura z radiem cyfrowym i głośnikiem
Betonowa ramka podwójna z serii Simon 54 Natura z radiem cyfrowym i głośnikiem

Wygodnym rozwiązaniem jest również fakt, iż ramki do montażu osprzętu występują w wersji od pojedynczej do pięciokrotnej i umożliwiają montaż mechanizmów w poziomie i w pionie.

Powinniśmy skupić się również na takim parametrze, jakim jest klasa szczelności danego osprzętu. Na rynku są dostępne serie o różnej klasie szczelności. Daje nam to możliwość dostosowania osprzętu do specyfiki pomieszczenia. Najczęściej występującą klasą jest IP 20, stosowana w tradycyjnych pomieszczeniach, jak salon czy sypialnia. W przestrzeni roboczo-użytkowej, gdzie nasz osprzęt narażony jest na działanie wilgoci, sprawdzą się gniazda z klasą szczelności IP 54, tzw. gniazda bryzgoszczelne.

Ramki wielokrotne z serii Simon 54 do poziomego i pionowego montażu

Strona wizualna

Obecnie rynek osprzętu elektroinstalacyjnego daje nam ogromny wybór. Kolorystyczne wariacje oraz rodzaje materiałów sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do eleganckiego salonu można dobrać czarny łącznik oraz ramkę, z pięknie wykończonymi złotym kolorem brzegami, a turkusowa ramka ze wzorem gwiazdek i białym łącznikiem ożywi dziecięcy pokój. W surowym, minimalistycznym wnętrzu świetnie sprawdzą się szare betonowe ramki.

Poszczególne serie osprzętu dostępnego na rynku dają nam możliwość dowolnego doboru koloru łącznika do ramki, co otwiera możliwość wielu kolorystycznych kombinacji. Również dostępność materiałów, z których wykonany jest osprzęt daje szeroki wachlarz możliwość. Znajdziemy bardzo wytrzymałe i odporne na zarysowania tradycyjne tworzywa. Natomiast dla osób lubiących ciekawe i niebanalne rozwiązania do łączników można dobrać ramki szklane, drewniane, betonowe czy metolowe.

Oferta Kontakt Simon przedstawia całą paletę kolorów oraz materiałów
Oferta Kontakt Simon przedstawia całą paletę kolorów oraz materiałów

Krok w nowoczesność

Rozważając wybór osprzętu do domu możemy również wybierać pomiędzy klasyką a nowoczesnością. Od kilku lat na rynku dostępne są panele dotykowe. Są droższym rozwiązaniem niż klasyczne łączniki, jednak urzekają designem oraz innowacyjnymi rozwiązaniami. Gładka forma szklanych ramek skrywa nowoczesne elektroniczne sterowniki, które zastępują standardowe klawisze. Niewątpliwą zaletą paneli dotykowych jest możliwość grupowania łączników, np. pojedynczy panel o wymiarach tradycyjnego łącznika pojedynczego umożliwia sterowanie aż czterema obwodami oświetleniowymi. Dzięki temu zmniejsza się liczba włączników, które trzeba zamontować na ścianach, aby sterować oświetleniem.

Nowoczesny łącznik dotykowy Simon 54 Touch
Nowoczesny łącznik dotykowy Simon 54 Touch

Niektóre panele pozwalają na tworzenie praktycznych zestawów wielokrotnych z tradycyjnym osprzętem. Można np. połączyć dotykowy łącznik światła z gniazdkiem, ściemniaczem czy ładowarką USB. W ten sposób zadbasz o zachowanie spójnego wyglądu osprzętu zamontowanego w twoim domu.

Dodatkową zaletą paneli dotykowych jest podświetlenie LED, które pozwala na szybkie odnalezienie panelu w ciemnym pokoju. Kiedy jednak podświetlenie nie jest potrzebne, można w łatwy sposób wyłączyć tę funkcję.

Po zapoznaniu się z artykułem wybór osprzętu nie powinien już przysparzać wielu problemów. Zależy on od naszych potrzeb, budżetu, jakim dysponujemy oraz od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Natomiast rynek oferuje tak szeroką gamę produktów, iż na pewno znajdziemy dla siebie odpowiedni osprzęt.

Pamiętaj! Kiedy już dokonasz wyboru osprzętu elektroinstalacyjnego pokaż go swojemu instalatorowi, aby mógł przygotować się do montażu. Panele dotykowe wymagają odrębnego zasilania.

 


www.kontakt-simon.com.pl
Firma powiązana:
KONTAKT-SIMON

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje