Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Złączki sprężynowe - tak się teraz łączy przewody!

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Złączki sprężynowe - tak się teraz łączy przewody!

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych stały się ostatnio znacznie bardziej złożone i rozbudowane niż jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Korzystamy z większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną, coraz częściej decydujemy się również na podniesienie komfortu za pomocą mniej lub bardziej zaawansowanych systemów automatyki budynkowej. 

aktualizacja: 2020-12-07 11:23:10

To wszystko sprawia, że w instalacjach pojawia się coraz więcej przewodów, opraw oświetleniowych, czujników i innych urządzeń. W efekcie w domku łączymy ze sobą nie kilkanaście czy kilkadziesiąt, a kilkaset a nawet kilka tysięcy przewodów. Zapewnienie niezbędnej ze względu na bezpieczeństwo jakości styku przy jednoczesnej presji na szybkość montażu i estetykę wykonania instalacji wymaga zastosowania odpowiedniego osprzętu łączeniowego. Coraz częściej wybieranym przez profesjonalistów rozwiązaniem są szybkozłączki sprężynowe. Poznaj ich zalety i dowiedz się jak dobrać odpowiedni produkt. 

Bezpieczna instalacja na lata

Złączka instalacyjna serii 2273
Złączka instalacyjna serii 2273

We współczesnych instalacjach elektrycznych w mieszkaniach połączenia przewodów coraz częściej realizowane są w puszkach przeznaczonych pod osprzęt (gniazda, łączniki) lub w puszkach umieszczonych w przestrzeni zabudowy g-k (m.in. sufity podwieszane). Szybkie, wygodne i bezpieczne wykonanie zapewniają szybkozłączki WAGO z serii 2273, przeznaczone do jednodrutowych przewodów miedzianych o przekroju do 2,5 mm2.

Ze względu na kompaktowe wymiary nie ma problemu ze zmieszczeniem ich w puszkach. Występują w wersjach dwu-, trzy-, cztero, pięcio i ośmioprzewodowej. Dzięki sprężynie Push-wire® przewody montuje się wtykowo: wystarczy odizolować je na właściwą długość i wetknąć do złączki. Pamiętajmy też, że wbrew obiegowym opiniom takie złączki nie są "jednorazowe". Aby zdemontować przewód wystarczy przekręcić go kilkakrotnie w obie strony.

Wymyślona i opatentowana przez WAGO technika sprężynowa zapewnia właściwą siłę docisku niezależnie od montera oraz bezproblemową eksploatację przez lata. Sprężyna kompensuje luzy związane ze zmianami temperatury przewodu i zapewnia odporność na ewentualne wibracje. Dzięki temu połączenia nie wymagają okresowej konserwacji.

Oświetlenie

Złączka oświetleniowa serii 224
Złączka oświetleniowa serii 224

Wielu z nas podłączanie opraw oświetleniowych kojarzy się z niewygodą pozycją na drabinie i przykręcaniem śrub w kostkach. Tymczasem dzięki zastosowaniu złączek oświetleniowych WAGO 224 możemy to zrobić bez użycia narzędzi, szybko, wygodnie i bezpiecznie - w zaledwie dwóch ruchach. Przychodzący od strony instalacji przewód jednodrutowy podłączamy wtykowo do okrągłego otworu w złączce, natomiast z drugiej strony ściskamy złączkę w palcach i do prostokątnego otworu wprowadzamy przewód linkowy. Gotowe ☺

Co ważne, gdy potrzebujemy zdemontować oprawę (np. do czyszczenia lub malowania) odłączamy tylko linki od strony żyrandola, natomiast na przewodach przychodzących ze ściany lub sufitu pozostawiamy złączki, które zapewniają ochronę IP20 na wypadek załączenia napięcia. Warto wiedzieć, że w serii 224 występują również złączki z dwoma otworami na przewody jednodrutowe (idealne do podłączania tzw. "oczek")oraz wersje przystosowane do podwyższonej temperatury eksploatacji, które możemy zastosować np. do podłączenia lamp halogenowych.

Złączki uniwersalne

Uniwersalna złączka serii 221
Uniwersalna złączka serii 221

Popularne nie tylko wśród elektryków złączki 221 pozwalają na podłączanie zarówno linek jak i drutów. Dzięki dźwigniom i przezroczystej obudowie ich obsługa jest intuicyjna i nie wymaga żadnych narzędzi. Dostępne są wersje dwu-, trzy- i pięcioprzewodowe, w dwóch zakresach przekrojów: do 4 i do 6 mm2.

Doskonale sprawdzą się przy podłączaniu popularnych płyt indukcyjnych, grzejników, bojlerów, rolet itp. Możliwość zastosowania akcesoryjnych osłon żelowych Wago Gelbox sprawia, że doskonale nadadzą się również do połączeń w instalacjach oświetlenia zewnętrznego, zasilania infrastruktury ogrodowej, fontann, basenów itp.

WAGO w wersji MICRO

Mikro złączka serii 243
Mikro złączka serii 243

Do podłączenia domofon, alarm, sterowanie? Złączki WAGO z serii Micro (243) to unikatowe na rynku rozwiązanie pozwalające na podłączenie od 2 do 8 przewodów na jednym potencjale. Występują w wersji cztero i ośmioprzewodowej, w kilku wersjach kolorystycznych. Można je ze sobą dowolnie łączyć (mechanicznie, bez połączenia elektrycznego pomiędzy złączkami) lub zainstalować na szynie DIN przy pomocy adaptera.

Wybierz właściwą złączkę!

Seria Drut Linka Prąd znamionowy Wybrane zastosowania Gelbox Adaptery na szynę
2273 0,5 - 2,5 mm² X 24 A połączenia przewodów jednodrutowych w puszkach rozgałęźnych, obwody gniazd i oświetlenia V V
224 1,0 - 2,5 mm² 0,5 - 2,5 mm² 24 A Podłączanie opraw oświetleniowych, X X
221 0,2 - 4 mm² 0,5 - 6 mm² 0,14 - 4 mm² 0,5 - 6 mm² 32 A 41A Złączka uniwersalna, podłączanie płyt indukcyjnych, pomp, rolet, V V
243 O 0,5 - 1 mm (0,6-0,8 mm jeśli przewody mają różne średnice) X 6:00 AM Instalacje alarmowe, domofony, videofony, systemy monitoringu X V

Pamiętaj!

Przed podłączeniem przewód odizoluj na właściwą długość: informację oraz przymiar znajdziesz na każdej złączce WAGO
Wszystkie złączki instalacyjne WAGO to złączki jednopotencjałowe - dzięki temu instalacja jest czytelna i minimalizujesz ryzyko pomyłki przy oprzewodowaniu
Do jednego zacisku podłączaj zawsze tylko jeden przewód!
Wybieraj oryginał: logo WAGO gwarantuje spełnianie odpowiednich norm i zachowanie wymaganych parametrów styku na lata
Każda złączka WAGO ma w obudowie otwór testowy, dzięki któremu możesz wykonać pomiar bez demontażu przewodów  

Akcesoria

Adaptery Pozwalają na instalację złączek na szynie w rozdzielnicy
Gelbox Osłona żelowa zapewniająca ochronę przed wilgocią w stopniu IPX8!! Natychmiast gotowa do użycia i nadaje się do wszechstronnych zastosowań w zakresie niskich i bardzo niskich napięć bezpiecznych  

Dodaj komentarz

time image
time image
Jeśli czytasz ten artykuł to sprawdź takźe asortyment firm

WAGO ELWAG

Osprzęt

Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje