Świetlówki kompaktowe - charakterystyka i zastosowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Świetlówki kompaktowe - charakterystyka i zastosowanie

Świetlówki kompaktowe zwane są potocznie żarówkami energooszczędnymi. Świecą dzięki luminoforowi, którym pokryte są ścianki szklanej rurki. Luminofor świeci pobudzony przez promieniowanie ultrafioletowe, generowane przez pary rtęci.

Świetlówki kompaktowe - cechy charakterystyczne

Świetlówka z klasycznym układem zapłonowym nie zapala się od razu i delikatnie migocze przez chwilę, natomiast z układem elektronicznym zapala się natychmiast i nie słychać przy tym żadnego dźwięku; jest też droższa. Świetlówki pobierają ok. pięć razy mniej energii (w porównaniu z tradycyjnymi) i świecą przy tym 7–12 razy dłużej. Na rynku dostępne są rozmaite kształty świetlówek, od podłużnych rurek po takie, które przypominają mleczne żarówki.

Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej (fot. Osram)

Świetlówki kompaktowe - zastosowanie

Świetlówki kompaktowe są typowymi zamiennikami tradycyjnych żarówek, a te w kształcie rury (świetlówki liniowe) przeznaczone są do podświetlania większych powierzchni. Ilość światła emitowanego przez świetlówki spada w czasie ich eksploatacji nawet do 30% w stosunku do ich pierwotnej wydajności. W przypadku większości świetlówek, dochodzi do utraty trwałości przez zbyt częste wyłączanie i włączanie.

 

Uwaga! Zużyte świetlówki należy wyrzucać do specjalnych pojemników, dostępnych w punktach sprzedaży, lub pozostawiać w punktach zbierających elektrośmieci. Wykorzystywane są one bowiem do produkcji nowych.

Światło emitowane przez świetlówki może mieć barwę zimną lub ciepłą (poniżej 2700 K). Najlepiej używać ich tam, gdzie światło zapalane jest na dłuższy czas, np. w salonie, przydomowych warsztatach czy pracowniach.

Świetlówki kompaktowe – PODSUMOWANIE:

  • pobierają nawet 80% mniej prądu niż zwykłe żarówki;
  • dłużej się nagrzewają niż te tradycyjne;
  • nie powinno się ich często włączać i wyłączać;
  • ich żywotność wynosi 6–15 tys. godzin.

Emilia Rosłaniec

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny