Świetlówki kompaktowe - charakterystyka i zastosowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Świetlówki kompaktowe - charakterystyka i zastosowanie

Świetlówki kompaktowe zwane są potocznie żarówkami energooszczędnymi. Świecą dzięki luminoforowi, którym pokryte są ścianki szklanej rurki. Luminofor świeci pobudzony przez promieniowanie ultrafioletowe, generowane przez pary rtęci.

aktualizacja: 2014-10-03 07:20:24

Świetlówki kompaktowe - cechy charakterystyczne

Świetlówka z klasycznym układem zapłonowym nie zapala się od razu i delikatnie migocze przez chwilę, natomiast z układem elektronicznym zapala się natychmiast i nie słychać przy tym żadnego dźwięku; jest też droższa. Świetlówki pobierają ok. pięć razy mniej energii (w porównaniu z tradycyjnymi) i świecą przy tym 7–12 razy dłużej. Na rynku dostępne są rozmaite kształty świetlówek, od podłużnych rurek po takie, które przypominają mleczne żarówki.

Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej (fot. Osram)

Świetlówki kompaktowe - zastosowanie

Świetlówki kompaktowe są typowymi zamiennikami tradycyjnych żarówek, a te w kształcie rury (świetlówki liniowe) przeznaczone są do podświetlania większych powierzchni. Ilość światła emitowanego przez świetlówki spada w czasie ich eksploatacji nawet do 30% w stosunku do ich pierwotnej wydajności. W przypadku większości świetlówek, dochodzi do utraty trwałości przez zbyt częste wyłączanie i włączanie.

 

Uwaga! Zużyte świetlówki należy wyrzucać do specjalnych pojemników, dostępnych w punktach sprzedaży, lub pozostawiać w punktach zbierających elektrośmieci. Wykorzystywane są one bowiem do produkcji nowych.

Światło emitowane przez świetlówki może mieć barwę zimną lub ciepłą (poniżej 2700 K). Najlepiej używać ich tam, gdzie światło zapalane jest na dłuższy czas, np. w salonie, przydomowych warsztatach czy pracowniach.

Świetlówki kompaktowe – PODSUMOWANIE:

  • pobierają nawet 80% mniej prądu niż zwykłe żarówki;
  • dłużej się nagrzewają niż te tradycyjne;
  • nie powinno się ich często włączać i wyłączać;
  • ich żywotność wynosi 6–15 tys. godzin.

Emilia Rosłaniec

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!