Kiedy warto zastosować dualne czujki ruchu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kiedy warto zastosować dualne czujki ruchu?

Podstawowe modele czujek ruchu są wyposażone w jeden czujnik detekcji - czujnik podczerwieni (PIR). Wykrycie ruchu odbywa się poprzez pomiar zmian temperatury w obszarze detekcji urządzenia. Gdy czujka wykryje spadek lub wzrost temperatury, zgłasza obecność intruza do centrali alarmowej.

Warto jednak pamiętać, że czujka nie rozróżnia, czy wzrost temperatury został wywołany faktyczną obecnością włamywacza, czy związany jest po prostu np. z ruchem mas powietrza przy kaloryferze lub oknie, co jest normalnym zjawiskiem fizycznym. Czujki PIR pracujące w miejscach, gdzie często dochodzi do ruchów mas powietrza lub nagłej zmiany temperatury, mogą wywoływać fałszywe alarmy.

Na szczęście nie musimy w takich przypadkach rezygnować z ochrony domu. Warto wtedy zamienić czujki PIR na dualne czujki ruchu (np. modele SLIM-DUAL), które oprócz czujnika podczerwieni, wyposażone są w czujnik mikrofalowy (MW). Mechanizm jego działania bazuje na emisji i odbiorze fal elektromagnetycznych, występujących w przypadku ruchu.

Urządzenia dualne korzystają więc z dwóch różnych metod detekcji. Dopiero gdy dwa czujniki odbiorą i pozytywnie zweryfikują odebrane sygnały, zostanie wyzwolony alarm. Zastosowanie dwóch torów detekcji sprawia, że czujki dualne są wyjątkowo odporne na fałszywe alarmy. Dlatego też są powszechnie stosowane na zewnątrz budynków, gdzie dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na ich poprawne działanie są zmieniające się warunki pogodowe.

Agnieszka Pitrus
Head of marketing
SATEL
Na zdjęciu otwierającym: Czujka dualna, zbudowana z czujnika podczerwieni PIR i mikrofalowego (fot. Satel)

Dodaj komentarz

time image
time image
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje