W jaki sposób chronić furtkę i bramę wjazdową?

W jaki sposób chronić furtkę i bramę wjazdową?

Odpowiedź eksperta: Można przyjąć 4 zasady doboru ochrony bramy wjazdowej i furtki, w zależności od stopnia zagrożenia włamaniem.

Zagrożenie małe - otwieranie bramy ręcznie, furtka otwierana elektrozamkiem, jeśli nie jest widoczna - zalecany domofon.

Zagrożenie średnie - konieczny domofon (wideodomofon), zalecana kontrola zamknięcia furtki i bramy, otwieranie bramy sterowane zarówno pilotem, jak i z domu; kluczyk do odblokowywania napędu bramy przechowywany w miejscu oznaczonym i łatwo identyfikowalnym, aby w razie np. pożaru, gdy wyłączany jest prąd, można było otworzyć bramę ręcznie.

Zagrożenie duże - widedomofon, sygnalizowane zamknięcie furtki i bramy, brama po zamknięciu blokowana - jeśli to możliwe, dobrze jeśli wideofon wyposażony jest w pamięć kto dzwonił.

Zagrożenie bardzo duże - jw. z tym, że konieczne jest, aby oprócz wideodomofonu teren obserwowały kamery, niezbędny jest solidny elektrozamek w furtce.

Uwaga! Warto wyposażyć furtkę w sygnalizowanie zamknięcia. Gość, listonosz czy kurier może przez nieuwagę lub celowo zostawić niedomkniętą furtkę. Także podczas włamania np. nocą włamywacze pozostawiają najczęściej otwartą furtkę, aby móc szybko uciec, a łup łatwo wynosić, wracając do domu kilka razy.

fot. otwierająca: Joniec

Stefan Jerzy Siudalski - biegły sądowy w dziedzinie "ochrona mienia", autor: ponad 300 publikacji związanych z ochroną, były redaktor naczelny pisma "Ochrona mienia", od kilkunastu lat wykładowca szkolący agentów ochrony, instalatorów i projektantów systemów alarmowych oraz inwestorów. Autor metody określania zagrożeń i doboru środków ochrony oraz metody profilowania przestępcy po zasobie wiedzy, jaką on miał o miejscu gdzie przełamano system ochrony, autor kilkuset ekspertyz dotyczących systemów alarmowych i telewizji przemysłowej.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz