Fakty i mity na temat domu inteligentnego (smart home)

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Fakty i mity na temat domu inteligentnego (smart home)

Elektrycznie sterowane rolety, automatyka ogrzewania czy systemy alarmowe są już niemal standardem. Coraz częściej Polacy idą krok dalej i decydują się na systemy inteligentnego domu. Jednak mimo rosnącej popularności wokół inteligentnego domu wciąż funkcjonuje wiele mitów, poznajmy i obalmy te najpopularniejsze.

aktualizacja: 2021-09-20 11:14:55

MIT Koszt smart home jest bardzo duży

System FIBARO zamontowany może zostać na dowolnej, zastanej w domu czy mieszkaniu, infrastrukturze elektrycznej. Nie powinno to zresztą dziwić: system został przygotowany z myślą o instalacji także w gotowych obiektach. FIBARO istotnie ogranicza także koszty związane z montażem, mimo że wciąż powinien on zostać przeprowadzony przez certyfikowanego instalatora.

Rozwiązania FIBARO łatwo zintegrować z innymi - na przykład już zainstalowanymi - elementami „domowej automatyki”. Oznacza to nie tylko wygodę, związaną z koncentracją wszystkich funkcji sterowania w jednym systemie, ale często także oszczędności. Na przykład, elementy sterujące roletami połączone z tradycyjnymi, sterowanymi elektrycznie roletami, okazują się tańsze od wielu dostępnych na rynku systemów sterowanych radiowo.

Jeśli mielibyśmy przełożyć to na konkretne kwoty, to najprostsze rozwiązania „smart” - mogą się zamknąć w kwocie nawet kilkuset złotych. Kwota około 5 tys. zł. pozwala już stworzyć system o ciekawej funkcjonalności w średniej wielkości obiekcie. Kwota około dziesięciu do kilkunastu tys. zł pozwoli wyposażyć w system o rozbudowanych możliwościach dom o powierzchni 150-200 m2.

MIT Montaż urządzeń inteligentnego domu jest skomplikowany

Mówiąc o montażu systemu inteligentnego domu, warto rozróżnić jego dwa etapy. Pierwszy to montaż jako taki, czyli instalacja poszczególnych elementów w docelowych miejscach. Drugim jest konfiguracja systemu.

Instalacja większości urządzeń zasilanych bateryjnie nie nastręcza praktycznie żadnych trudności. Część elementów systemu FIBARO, nie wymaga nawet narzędzi: można je z powodzeniem przykleić do ściany, sufitu za pomocą dołączonej dwustronnej taśmy. Czujnik zalania Flood Sensor, który należy po prostu postawić w odpowiednim miejscu. Podobnie sprawa ma się z zasilanym z sieci Wall Plugiem - w tym przypadku montaż sprowadza się do podłączenia go do gniazdka.

W przypadku elementów instalowanych w puszkach łączników i gniazdek elektrycznych, powinno powierzyć się ją certyfikowanemu instalatorowi FIBARO
Ze względów bezpieczeństwa, w przypadku elementów instalowanych w puszkach łączników i gniazdek elektrycznych, powinno powierzyć się ją certyfikowanemu instalatorowi FIBARO.

Konfiguracja odbywa się za pośrednictwem przejrzystego interfejsu, obsługiwanego na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Teoretycznie - oraz praktycznie - jest prosta, ale mimo wszystko warto skorzystać z doświadczenia instalatora.

Pomoc instalatora może okazać się cenna już na etapie zakupu. Kiedy spotkacie się w obiekcie, w którym ma być zainstalowana instalacja smart home, instalator może zasugerować nowe pomysły lub skorygować Twoje plany.

FAKT Brak prądu uniemożliwia działanie systemu

To prawda, brak prądu uniemożliwia działanie systemu - a przynajmniej tych urządzeń, które są zasilane z sieci. Nic w tym zresztą dziwnego, w takiej sytuacji nie działałyby także tradycyjne elementy instalacji. Elementy zasilane bateryjnie będą działać nadal, chociaż większość z nich utraci wpływ na funkcjonowanie systemu. Na przykład czujnik ruchu Motion Sensor, zaprogramowany tak, by ruch w pokoju powodował zapalenie się światła, w oczywisty sposób nie będzie w stanie włączyć oświetlenia. Jednak już czujnik dymu Smoke Sensor ostrzeże o wykrytym dymie sygnałem dźwiękowym i świetlnym.

Centrala smart home FIBARO - Home Center 3 Lite

MIT/FAKT Inteligentny dom potrzebuje stałego dostępu do Internetu

Inteligentny dom FIBARO zachowuje pełną funkcjonalność także wtedy, gdy nie jest podłączony do Internetu. Brak dostępu do Sieci nie ma żadnego wpływu na funkcje realizowane automatycznie, np. włączanie świateł o ustalonej porze dnia czy w reakcji na sygnał z czujnika ruchu. W przypadku systemu w technologii Z-Wave, niektóre kluczowe dla bezpieczeństwa funkcje takie jak detekcja tlenku węgla, awaryjne otwieranie bramy czy awaryjne odcięcie wody lub gazów, są realizowane nawet wtedy, gdy wyłączona jest centrala.

Brak dostępu do Internetu ma wpływ jedynie na te funkcjonalności, których istotą jest dostęp do Sieci, np. sporządzanie kopii zapasowej w chmurze czy wyłączanie i włączanie urządzeń na odległość. Nadal jednak możesz korzystać z urządzeń mobilnych czy laptopa, by w pełnym zakresie zarządzać systemem: wystarczy, że twoja komórka czy komputer będą podłączone do tej samej sieci Wi-Fi, w której znajduje się centrala systemu.

Przykładowe komunikaty systemu smart dom

MIT Smart home jest trudny w obsłudze

Mobilna aplikacja dostępna na smartfon, tablet czy zegarek jest prosta, intuicyjna i przejrzysta. Jest ona zdecydowanie bardziej przyjazne dla użytkownika, niż skomplikowane panele kontrolne, znane z systemów starszego typu.

Także same urządzenia nie wyglądają, aby odbiegały działaniem od swoich tradycyjnych odpowiedników. Części z nich, np. montowanych w puszkach instalacji elektrycznej, po prostu wręcz nie widać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skonfigurować je tak, by ich podstawowe funkcje były identyczne, jak w przypadku zwykłych elementów instalacji elektrycznej.

Na przykład w pokoju dziennym, pojedyncze wciśnięcie wyłącznika światła, za którym ukryty jest Single Switch, może po prostu włączać i wyłączać lampę sufitową. Jednak już podwójne wciśnięcie może zapalić wszystkie lampy w pomieszczeniu, a dłuższe przytrzymanie - zasłonięcie rolet, pozostawienie jedynie delikatnego oświetlenia pokoju oraz włączenie zestawu kina domowego i telewizora.

Fibaro - logo
www.fibaro.com/pl/

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje