Komfort na wyciągnięcie ręki - poznaj funkcje inteligentnego domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Komfort na wyciągnięcie ręki - poznaj funkcje inteligentnego domu

Inteligentne domy oferują niezrównaną wygodę, automatyzując wiele codziennych zadań i dostosowując się do potrzeb użytkowników. Systemy smart home umożliwiają precyzyjne sterowanie ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, oświetleniem, multimediami oraz zarządzanie osłonami okiennymi i nawadnianiem ogrodu.

aktualizacja: 2024-06-03 11:55:27

Wygoda użytkowania

Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja. Sterowanie temperaturą i wilgotnością powietrza w inteligentnym budynku opiera się o czujniki temperatury umieszczone w każdym pomieszczeniu, stację pogodową na zewnątrz oraz czujniki wilgotności powietrza (zewnętrzne i wewnętrzne).

Kiedy użytkownicy opuszczają dom, system obniża temperaturę, zamyka okna, zmniejsza intensywność wentylacji i klimatyzacji. Po powrocie mieszkańców do domu (lub godzinę wcześniej), doprowadza pomieszczenia do komfortowej temperatury i wilgotności. Ekonomiczny tryb pracy urządzeń grzewczych i wentylacyjnych można zaprogramować w pomieszczeniach rzadko używanych, w godzinach nocnych i podczas okresowych wyjazdów.

Oświetlenie. W pomieszczeniach lampy zdalnie zapalają się albo gasną, świecą jaśniej lub przyciemnionym światłem, dzięki czujnikom ruchu (np. typu PIR) oraz czujnikom natężenia światła.

W ogrodzie, na tarasie, przy bramie wjazdowej i furtce za regulację punktów oświetlenia odpowiadają czujniki zmierzchowe.

W domach inteligentnych, konfiguruje się sceny świetlne, które tworzą indywidualny nastrój w salonie, jadalni, kuchni, pokoju multimedialnym.

Tak zwane trasy świetlne wytycza się natomiast, aby uzyskać efektowny wjazd na posesję, dojazd do garażu i wejście do budynku, bądź kiedy mieszkańcy potrzebują w nocy dotrzeć do toalety (wtedy zazwyczaj wykorzystuje się światło ściemnione lub delikatne diod LED). Kiedy czujnik ruchu wykryje, że w nocy zagląda się do pokoju małego dziecka, automatycznie zapali przygaszone światło, o intensywności zaprogramowanej np. na 10% standardowej.

Multimedia. Do automatyki budynku można podłączyć tzw. multiroom, czyli system wielostrefowego nagłośnienia oraz kina domowego. Dzięki integracji takiego systemu z głośnikami i sterownikami, zamontowanymi w każdym wnętrzu, można korzystać ze sprzętu audio w całym budynku. Dźwięk podąża za użytkownikiem z pomieszczenia do pomieszczenia.

Zasłony, rolety, markizy, żaluzje. Latem, w okresach zbyt mocnego nasłonecznienia, zdalne sterowanie pozwala odciążyć funkcjonowanie wentylacji lub klimatyzacji, poprzez samoczynne stosowanie zasłon, opuszczanie żaluzji, rolet czy markiz nad tarasami i balkonami.

W zimie opuszczenie zewnętrznych rolet dodatkowo izoluje wnętrza przed mrozem i wspomaga system grzewczy.

System podlewania ogrodu. Automatyczne nawadnianie uruchamia się po przesłaniu informacji do sterowników przez czujniki zmierzchu i wilgotności gruntu. Czujnik ruchu w pobliżu zraszacza zabezpiecza użytkowników ogrodu przed niepożądanym zmoczeniem, natomiast czujnik deszczu blokuje system nawadniania podczas opadów.

Zapełnienie szamba i zbiorników na deszczówkę. Czujniki poziomu zapełnienia szamba, sprzężone z systemem inteligentnego domu, zabezpieczają przed wypływem nieczystości na działkę. Informują właścicieli (np. wysyłając SMS), o konieczności wezwania wozu asenizacyjnego. Bardzo dobrze sprawdzają się również w przypadku zbiorników na deszczówkę.

Dowiedz się więcej o inteligentnych domach ➡️ Bezpieczeństwo naszego domu z technologią smart home?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: EKOKLIMAX

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły