Jak w pełni wykorzystać możliwości ładowarki elektrycznej?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak w pełni wykorzystać możliwości ładowarki elektrycznej?

Od kilku lat możemy obserwować wzrost liczby poruszających się po drogach pojazdów elektrycznych. W lutym tego roku liczba ta przekroczyła już 70 tysięcy. Liczba ta rośnie w stosunku rok do roku, rośnie również tempo tego wzrostu.

aktualizacja: 2023-06-01 06:47:25

W kierunku zielonej przyszłości

Aby w pełni korzystać z zalet auta elektrycznego użytkownicy decydują się na zakup swojej własnej stacji do ładowania. Jednakże pytanie brzmi czy wystarczy tak po prostu ją podłączyć do prądu.  

Hmm... odpowiedź brzmi Tak i Nie. Jeśli chcemy w pełni korzystać z możliwości jaką daje nam ładowarka EV musimy najpierw przygotować odpowiednio instalację domową.

Jakie warunki powinna spełniać instalacja domowa, aby móc zainstalować swoją własną ładowarkę EV?

 1. Pierwszą rzeczą, na którą powinno zwrócić się uwagę jest moc przyłączeniowa budynku, przy którym stanie stacja ładowania. Musimy zadbać o to, aby nie przekroczyć tego progu i nie narazić się z tego tytułu na kary, które sięgają nawet 10-krotność stałej opłaty dystrybucyjnej za każdy 1 kW nadwyżki.

 2. Należy pamiętać o tym, że nie tylko moc samej ładowarki powinna mieścić się w zakresie mocy umownej naszego przyłącza. Należy być świadomym, że podczas ładowania samochodu korzystamy również z innych urządzeń elektrycznych. W przypadku, kiedy moc przyłącza wynosi 12 kW, a my podczas ładowania samochodu z mocą 11 kW zapragniemy przyrządzić obiad na kuchence indukcyjnej o mocy 3 kW, to podczas tych czynności będziemy pobierać 11 kW + 3 kW = 14 kW. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu warto wybrać ładowarkę z funkcją Dynamicznego Równoważenia Obciążenia. Dzięki temu rozwiązaniu ładowarka będzie regulowała moc, jaką ładuje samochód w zależności od bieżącego zużycia energii w domu w taki sposób, aby nie przekroczyć naszej mocy przyłącza.

  Przykład (nasza moc przyłącza wynosi 12 kW):
  - samochód jest ładowany z mocą 11 kW, w porze obiadowej uruchamiamy kuchenkę indukcyjną o mocy 3 kW, ładowarka niezwłocznie po otrzymaniu sygnału z licznika energii elektrycznej o zwiększeniu zużycia redukuje moc ładowania do 9 kW, co daje nam w sumie bieżącego zużycia 9 kW + 3 kW = 12 kW

 3. Należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia przedlicznikowe. Może się zdarzyć, że nasze przyłącze jest zabezpieczone bezpiecznikiem o prądzie zadziałania mniejszym, niż moc maksymalna ładowarki. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek do dystrybutora energii w celu zwiększenia mocy przyłączeniowej, co za tym idzie również montażu zabezpieczeń o wyższym prądzie zadziałania. Drugim wyjściem jest wybór nowoczesnej ładowarki z funkcją płynnej regulacji maksymalnej mocy wyjściowej urządzenia. Urządzenia te zazwyczaj przy pomocy dedykowanej aplikacji możemy wygodnie sterować z poziomu smartfona. Wystarczy kilka ruchów palcem, aby dostosować moc wyjściową ładowarki do naszych potrzeb, bez konieczności ingerencji w instalacje elektryczną i ponoszenia dodatkowych kosztów.

 4. Upewnić się, że ładowarkę zabezpieczono odpowiednim zabezpieczeniem nadprądowym.

  Dla poszczególnych zakresów mocy ładowarek powinniśmy użyć:
  - 3,7 kW wymagają zabezpieczenia 16 A (instalacja jednofazowa)
  - 7,4 kW wymagają zabezpieczenia 32 A (instalacja jednofazowa)
  - 11 kW wymagają zabezpieczenia 16A (instalacja trzyfazowa)
  - 22 kW wymagają zabezpieczenia 32 A (instalacja trzyfazowa)

 5. Należy upewnić się, że przewód zasilający ładowarki posiada odpowiedni przekrój. Przekroje pojedynczych żył powinny wynosić NIE MNIEJ niż: 4 mm² dla natężenia 16A i 10 mm² dla natężenia 32A.

  Zaleca się, aby do podłączenia ładowarki samochodowej został użyty nowy przewód, zainstalowany i dedykowany wyłącznie do tego urządzenia, tak więc wyprowadzony bezpośrednio z głównego zabezpieczenia budynku.
Ładowarka SOL EVPOWER

 

Mając na uwadze i przestrzegając powyższych 5 zaleceń możemy być pewni, że nasza przydomowa stacja ładowania będzie działała prawidłowo i pozwoli nam czerpać maksimum przyjemności z jazdy samochodem elektrycznym. Chcąc uniknąć uporczywych modernizacji instalacji elektrycznej powinniśmy wybrać ładowarkę, która da nam swobodę w zarządzaniu jej pracą i sterować mocą wyjściową urządzenia. W obu kwestiach odpowiednim wyborem będzie ładowarka firmy Solplanet serii Apollo. Urządzenie dostępne jest o mocach 7.4 kW, 11 kW oraz 22 kW.

W sklepie Google/App Store znajdziemy wygodną i intuicyjną aplikacje dedykowaną do urządzenia (AI-Charging). Aplikacja daje użytkownikowi możliwość dostosowania mocy urządzenia do warunków przyłączeniowych budynku, ustawienia harmonogramu pracy, autoryzacji użytkowników przez dołączone karty RFID lub innym użytkownikom aplikacji. W zależności od potrzeb ładowarka może komunikować się z naszym smartfonem poprzez Ethernet, Wifi lub sieć 4G. Pełną specyfikację urządzenia można znaleźć na stronie www.solplanet.net

Michał Waszczuk
Michał Waszczuk
Technical Support Manager SOLPLANET

https://www.solplanet.net
Firma powiązana:
Solplanet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły