Domowa stacja ładowania aut elektrycznych a dodatkowy dochód

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Domowa stacja ładowania aut elektrycznych a dodatkowy dochód

Polacy coraz bardziej doceniają samochody elektryczne. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia w zakresie infrastruktury do ładowania. Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce jest coraz bogatsza, ale nadal jest jej daleko do standardów europejskich. A gdyby tak uniezależnić się od od dużych publicznych ładowarek? A co gdyby dało się ładować własny samochód z domowych paneli fotowoltaicznych w drodze…na wakacje? Wyjaśniamy, co można zyskać inwestując we własną stację ładowania, co daje współdzielenie infrastruktury i jak zoptymalizować koszty używania samochodu oraz domowy budżet.

aktualizacja: 2023-04-28 09:11:53
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co wyróżnia domową stację ładowania?
  • Ładowanie pojazdów - jak działa?
  • Którą domową stację ładowania samochodów wybrać?
  • Jak zarobić na domowej stacji ładowania?

Co wyróżnia domową stację ładowania?

Konieczność ładowania samochodu elektrycznego na stacji bywa często problematyczna. Stacje ładowania w Polsce nie zawsze są łatwe do znalezienia - w 2022 roku było tylko 2190 ogólnodostępnych punktów. Jednocześnie, standardowe napięcie z gniazda nie wystarczy, żeby dobrze naładować pojazd. Nie dziwi zatem, że domowe stacje ładowania są coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem. Urządzenia tego typu znacznie przyspieszają ładowanie samochodu. Dzięki temu, podpinając auto wieczorem, już rano możesz ruszać w drogę.

Komercyjne ładowarki przewyższają domowe pod względem szybkości. Ma to swoje zalety, ale również wady. Ogólnodostępne stacje ładowania aut elektrycznych przekazują do samochodu prąd stały (DC), nie przemienny (AC). W wyniku tego wbudowany w auto układ przemienny (AC/DC) nie musi być uruchamiany, przyspieszając tym samym ładowanie. Moc publicznych ładowarek jest też znacznie wyższa, często przekraczając potrzeby auta. Co to oznacza dla Twojego samochodu? Superszybkie ładowanie skraca żywotność akumulatorów. Dlatego, wielu producentów elektryków odradza ich częste stosowanie. Ładowanie w domu prądem AC, przy pomocy domowej ładowarki będzie zatem bezpieczniejsze.

Ładowanie pojazdów - jak działa?

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych to inteligentne urządzenie, które nie tylko pobiera i przekazuje prąd, ale monitoruje stopień obciążenia sieci. Taka ładowarka maksymalnie wykorzystuje dostępną moc, zapobiegając przy tym przeciążeniom.

Sam proces ładowania jest bardzo prosty i intuicyjny, podobnie jak montaż samej ładowarki. Wystarczy tylko podłączyć przewód ładujący do auta. Nowoczesne ładowarki samodzielnie wybierają sposób ładowania poprzez komunikację z samochodem. Na wyświetlaczu ukazuje się zaś status ładowania, czas oraz chwilowe napięcie. Niektóre urządzenia umożliwiają także obsługę ładowarki przy pomocy dedykowanej aplikacji. Dzięki niej można obserwować m.in. postępy ładowania i stan stacji.

Własna stacja ładowania samochodu musi być dostosowana do potrzeb Twojego pojazdu, a także możliwości przyłącza prądu. Należy zatem zwrócić uwagę na moc prądu przemiennego, jaką może przyjąć układ ładowania auta. Co ważne, mocniejsza stacja jest bezpieczna dla samochodu - jedynie nie wykorzystasz pełni jej mocy. Przydział mocy w przyłączu sieciowym musi z kolei pozwalać na użycie dodatkowego sprzętu o określonej mocy (opcjonalnie, może być potrzebne zwiększenie przydziału mocy).

Którą domową stację ładowania samochodów wybrać?

Istnieją różne rodzaje domowych stacji ładowania pojazdów. Podstawowa klasyfikacja obejmuje:

  • ładowarki stacjonarne,
  • ładowarki przenośne.

Stacjonarna ładowarka jest instalowana w jednym miejscu (np. w garażu lub na podjeździe) i tylko tam może być użytkowana (Plugbox Smart+ 22kW). Warto jest o niej pomyśleć na etapie projektowania lub budowy domu. Ładowarkę przenośną zabierzesz zaś ze sobą w podróż i skorzystasz z niej w dowolnym momencie. Warto zauważyć, że mobilne urządzenia zazwyczaj posiadają niższą moc, co wydłuża czas ładowania (Plugbox Flexi 1.5-22kW). Która domowa stacja ładowania pojazdów będzie w takim razie odpowiednia? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli często podróżujesz, możesz zdecydować się na przenośne urządzenie, ładowarka stacjonarna spełni z kolei oczekiwania osób ceniących szybki czas ładowania, a dodatkowo da zysk dla domowego budżetu.

Jak zarobić na domowej stacji ładowania?

Odpowiedzią jest pionierskie oprogramowanie które umożliwia współdzielenie infrastruktury. System Communev, pozwala na udostępnienie domowego wallboxa innym kierowcom w czasie, gdy sami nie potrzebujemy ładowania. To właściciel stacji ładowania ustala stawkę, a uzyskane środki, można natychmiast wypłacić na własne konto lub wykorzystać do ładowania na innych stacjach. Jest to więc sposób na dodatkowy dochód dla domowego budżetu (zwłaszcza gdy mamy panele PV), a także sposób na minimalizacje „pustych” godzin naszej stacji oraz znaczące obniżenie kosztów eksploatacji auta elektrycznego. System Communev można zainstalować na każdej stacji domowej Plugbox, jak choćby Smart+, a także na każdej ładowarce wyposażonej w komunikację OCPP 1.6 lub wyższą.

Po więcej szczegółów zapraszamy na www.plugbox.eu

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły