Dostępne na rynku odkurzacze domowe możemy podzielić na cztery grupy. Pierwszą z nich stanowić będą odkurzacze tradycyjne - zazwyczaj wyposażone w kółka i ciągnięte przez osobę sprzątającą. Tego typu urządzenia zasilane są przewodem z gniazda elektrycznego. Do drugiej grupy zaliczymy odkurzacze pionowe - prowadzone ręcznie, zasilane baterią akumulatorową, wyposażone w mały zbiornik na kurz i mały silnik. Trzecią grupą będą i-Roboty, czyli odkurzacze samobieżne, zasilane akumulatorem i sprzątające wyłącznie powierzchnie płaskie. Ostatnią, czwartą grupą będą odkurzacze centralne, a zatem systemy instalacji wewnętrznej, zasilanie silnikiem o dużej mocy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wydmuchują powietrze na zewnątrz budynku.
Przyjrzyjmy się tym produktom bliżej, by poznać ich zalety i wady.
Odkurzacze tradycyjne
Znamy je dobrze, od dawna towarzyszą nam w codziennych porządkach. Są to odkurzacze zasilane z gniazda elektrycznego, wyposażone w silniki o mocy: 1,2 - 1,6 kW oraz w jedno- lub dwustopniowy prosty system filtracji. Możemy podzielić je na workowe i wodne.
Zalety:
- zadawalająca i stała moc odkurzacza - zasilanie sieciowe;
- akceptowana i zrównoważona cena w stosunku do mocy odkurzacza.
Wady:
- wydmuch zasysanego powietrza do tego samego pomieszczenia, w którym sprzątamy - to duży problem dla alergików;
- usuwany kurz częściowo tylko absorbowany jest przez papierowe lub tkaninowe filtry i w sporej ilości wydmuchiwany z powrotem, przez co osiada ponownie na meblach;
- uciążliwość sprzątania ze względu na plączący się przewód zasilający;
- hałas w trakcie sprzątania - silnik jest w bezpośrednim sąsiedztwie osoby sprzątającej i innych domowników;
- ciężar odkurzacza - dyskomfort przenoszenia, odkurzania schodów, kotar itp.;
- niewygodny do przechowywania.
Odkurzacze pionowe
To grupa odkurzaczy zasilanych baterią akumulatorową. Tego typu urządzenia mają silnik i filtr powietrza umiejscowiony na rurze ssącej. Ze względu na małe gabaryty możemy je chować w szafie, schowku lub powiesić na ścianie.
Zalety:
- wygodne w użytkowaniu - nie mają kabla zasilającego;
- nieduże i poręczne - pozwalają posprzątać wygodnie schody, prostsze w przechowywaniu od odkurzaczy tradycyjnych;
- dosyć ciche - mają małe, dobrze wytłumione silniki.
Wady:
- wydmuch zasysanego powietrza prosto w kierunku osoby, która sprząta - filtr nie zatrzymuje kurzu w 100% i spora jego część wdychana jest przez sprzątającego a także osiada ponownie wokół - to szkodliwe nie tylko dla alergików;
- mała moc silników akumulatorowych - problem ze skutecznym odkurzeniem wykładzin i dywanów;
- konieczność częstego ładowania baterii - nawet w trakcie jednego sprzątania;
- małe zbiorniki na kurz (0,5l) - potrzeba codziennego opróżniania.
i-Roboty
To wciąż jeszcze nowy trend i jakże działający na wyobraźnię! W założeniu urządzenie ma wykonać pracę za człowieka. Teoretycznie ma to wyglądać tak: wychodzimy z mieszkania a w tym czasie sprząta za nas robot odkurzający.
Jednak, czy to odkurzanie jest rzeczywiście skuteczne?
i-Roboty ze względu na ich miniaturyzację mają, niestety, mniejszej mocy silniki oraz wyjątkowo małe zbiorniki na kurz. Nie dotrą też w każde miejsce wymagające odkurzenia. Nadają się właściwie jedynie do małych mieszkań - w przypadku apartamentów czy domów mogą służyć tylko jako uzupełnienie przy sprzątaniu skuteczniejszym odkurzaczem innego typu.
Zalety:
- małe gabaryty;
- dość cichy;
- wykonuje pracę za nas, wyręczając nas (w pewnym zakresie).
Wady:
- wydmuch zasysanego przez i-Robota powietrza do tego samego pomieszczenia, w którym urządzenie sprząta. To problem dla alergików;
- kurz tuż po sprzątaniu, ze względu na bardzo słaby filtr, w dużej części osiada z powrotem we wnętrzach;
- bardzo mały zbiornik na kurz (0,4L) - oznacza to konieczność opróżniania po każdym sprzątaniu;
- mała siła ssąca - niesie ze sobą problem z dokładnym odkurzaniem dywanów i wykładzin;
- nadaje się wyłącznie do powierzchni płaskich, nie ma możliwości odkurzania schodów, kotar, auta, szafek itp.
Odkurzacz centralny
To system specjalnych rur PVC układanych w ścianach budynku, z odpowiednią lokalizacją gniazd ssących na kondygnacjach. System zasila jednostka centralna montowana w piwnicy, garażu i innych tego typu pomieszczeniach gospodarczych.
Odkurzacze centralne (jak np. VENTON ) mają dużej mocy silniki, cechujące się wieloletnią żywotnością. Mają wyjątkowo skuteczny, kilkustopniowy system filtracji. Zasysane powietrze wydmuchiwane na zewnątrz budynku jest niemalże w 100% czyste! Kurz bezpowrotnie opuszcza pomieszczenia, a to ważne dla alergików, których wśród nas jest coraz więcej.
Duże zbiorniki na śmieci (25-45L), jak w przypadku m.in. jednostek ENKE, pozwalają na ich opróżnianie jedynie 2 razy w roku. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest gniazdo Retraflex - elastyczny, wygodny wąż ssący chowany w ścianie.
Zalety:
- zassane w trakcie sprzątania powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku;
- najwyższa skuteczność sprzątania - brak efektu osiadania kurzu po sprzątaniu;
- bardzo duża moc ssąca i długa żywotność jednostki - nawet 20 lat;
- wygoda w trakcie sprzątania powierzchni, takich jak schody, sufit itp.;
- wiele urządzeń dodatkowych podłączonych do systemu: szufelki automatyczne, Wally Flax, Vroom;
- cisza w trakcie sprzątania, odkurzacz znajduje się z dala od pomieszczeń, w których sprzątamy;
- możliwość zassania węża ssącego do środka instalacji po zakończeniu sprzątania - komfort użytkowania.
Wady:
W zasadzie trudno jest wskazać wady - prawidłowo wykonana instalacja systemu i mocne silniki gwarantują brak problemów i długoletnie bezawaryjne działanie. Są przy tym bardzo komfortowe w użytkowaniu. Pamiętać jedynie należy, że instalację najlepiej układać w trakcie budowy, ewentualnie remontu. Trudno to jednak uznać za wadę.
Czasem słyszy się opinie, że odkurzacz centralny jest droższy niż inne odkurzacze, jednak warto sobie samemu odpowiedzieć na pytanie, czy nie jest wart swojej ceny, biorąc pod uwagę skuteczność sprzątania, komfort a przede wszystkim długowieczność urządzenia (co najmniej 20 lat). Sprzątając innymi typami odkurzaczy, a zwłaszcza za pomocą odkurzaczy pionowych i i-Robotów, w tym samym czasie musielibyśmy dokonać kilkukrotnej wymiany sprzętu, wydając w sumie znacznie większe kwoty.
Podsumowanie
Każdy z typów odkurzaczy ma swoje wady i zalety, ale jeśli chodzi o czyste powietrze we wnętrzach naszych domów i związane z tym zdrowie, to zdecydowanie najlepszy jest system centralnego odkurzania dobrych marek (takich jak np. Venton lub Enke). Zassany kurz bezpowrotnie opuszcza sprzątane pomieszczenie, nie ma efektu osiadania kurzu a samo urządzenie jest naprawdę wszechstronne. I- Robot w pewnym zakresie wykona pracę za nas, ale czy to każdego zadowoli? I-Robot to bardziej automatyczna miotełka niż odkurzacz i zdecydowanie nie nadaje się do budynków ze schodami. Również odkurzacze pionowe, choć są ładne i poręczne, nadają się tylko do doraźnego sprzątania. Warto więc zainwestować w zdrowie i komfort wybierając odkurzacz centralny.
ul. Malwowa 138, 60-185 Skórzewo
tel. +48(61) 8 62 84 22
wew. 111 - sekretariat
wew. 112 - dział handlowy
wew. 113 - dział techniczny
https://www.comfortsystem.com.pl
info@comfortsystem.com.pl