Budowa domu od razu po ślubie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2013-01-21 08:19:40
Budowa domu od razu po ślubie

Budowa domu od razu po ślubie to świetny pomysł. Młodzi ludzie mają wtedy najwięcej pozytywnej energii, siły i dużo czasu na spłacanie kredytu.

Dom na starcie  

Poznali się jeszcze w szkole. Potem wzięli ślub, a jak urodziła im się córeczka Karolina, natychmiast postanowili, że szkoda czasu na rozważania, trzeba budować własny dom. Działkę 1200 m2 dostali od teściów. Projekt wybierali kierując się prostą architekturą, dwuspadowym dachem, garażem w bryle budynku.

Do tego, na parterze miała mieścić się łazienka zamiast WC, a kominek powinien znajdować się w centrum domu, a nie, jak w niektórych projektach, ogrzewać róg na złączeniu ścian zewnętrznych. Po drobnych korektach projekt „APS 75” z Archi-Projektu mógł sprostać tym założeniom.

 

 Dzięki gospodarczemu systemowi prac i wkładowi Krzysztofa, jako „głównodowodzącego” budową, cała inwestycja zamknęła się w 315 tys. W tym 100 tys. zł. kredytu rozłożonego na 15 lat. Kasia nie bała się tego rodzaju zobowiązania, ponieważ pracuje w banku i sama codziennie udziela podobnych kredytów dziesiątkom inwestorów.

Kuchnia połączona z pokojem dziennym  
 Pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym powstała dekoracyjna "schodkowa" ścianka
  Kominek
 Kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza
Balkon
 Balkon

Jeżdżę na budowy i sprawdzam, czy wszystko idzie zgodnie z deklaracjami. Budownictwo jest moją pasją. Dzięki swojej pracy zdobyłam praktyczną wiedzę, która pozwoliła nam uniknąć wielu błędów, jak chociażby złe rozplanowanie funduszy – Kasia opowiada o swojej inwestycji z energią, której wystarczyłoby na wybudowanie sporego osiedla.

 

 Główną zmianą projektową była rezygnacja ze ściany odcinającej kuchnię i pokój dzienny od holu. Usunięta została również przegroda między kuchnią a pokojem dziennym. W tym miejscu powstała dekoracyjna „schodkowa” ścianka. Dzięki temu dom całkowicie zmienił swój wygląd – wydaje się bardzo przestrzenny. W kuchni wybite zostało dodatkowo okno, ponieważ było za ciemno.

Na poddaszu jedna garderoba została usunięta, przez co zwiększyła się łazienka. Po podciągnięciu wody, stryszek nad garażem zaadaptowano na wygodną pralnię. Kasia dodała również drugie wyjście na balkon z jednej z sypialni. Krzysztof najbardziej jest zadowolony z kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza, dzięki temu rozwiązaniu w tym roku za ogrzewanie zapłacili 2500 zł. – Podczas budowy wydarzyły się dwie ważne rzeczy: wydorośleliśmy i sprawdziliśmy naszych przyjaciół. Pozostało tylko powiększenie rodziny, ponieważ dom przewidzieliśmy dla czterech osób.

+

  • Budowa domu od razu po ślubie - młodzi ludzie mają wtedy najwięcej pozytywnej energii, siły i dużo czasu na spłacanie kredytu.
  • Prosty dach dwuspadowy wykończony blachą. Pokrycie wraz z robocizną to koszt 17 tys. zł. Wygląda estetycznie, lekko i wcale nie ma kłopotliwego odgłosu deszczu, przed którym często przestrzegają wykonawcy.

-

  • Szybka, w tym wypadku 7-miesięczna, budowa to niebezpieczeństwo prowadzenia robót w nieprawidłowej kolejności i straszny stres.
  • Karton-gips na suficie jest niepraktyczny, ponieważ nawet najlepiej wykonany, pęka.
  • Kocioł jednofunkcyjny, jest niepraktyczny i bardzo obniża komfort codziennego życia, ponieważ cały czas są jakieś kłopoty z uzyskaniem ciepłej wody.

Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak,
Aneta Demianowicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje