Opowieść o błędach i niedoróbkach projektu z katalogu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2011-03-23 14:55:00
Opowieść o błędach i niedoróbkach projektu z katalogu
Pani Ewa jest osobą myślącą wyłącznie pozytywnie. Opowiada nam o budowie z takim optymizmem, że wszystkie minusy stają się plusami. Jest to głównie opowieść o błędach i niedoróbkach projektu typowego.

Parter domu jest zamieszkały już od roku, chociaż budowa jeszcze trwa – wykończenie użytkowego poddasza odłożono na później. Pani Ewa jest osobą myślącą wyłącznie pozytywnie. Opowiada nam o budowie z takim optymizmem, że wszystkie minusy stają się plusami. Jest to głównie opowieść o błędach i niedoróbkach projektu typowego (Dom Murator D33L – „NIEDUŻY”). Myślenie pozytywne Pani domu tak nam się udzieliło, że wszystkie błędy projektowe prezentujemy przekornie ze znakiem „+”, bo przecież udało się je naprawić i ostatecznie można powiedzieć, że „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”.

Dom bez ganku 

-Dom bez ganku?

Dom z założenia miał być tani, a więc zaprojektowany oszczędnie, ale przecież nie musi być szpetny. A dom bez ganku nie mieści się w polskiej tradycji estetycznej, nie mówiąc o praktycznej przydatności ganku w naszym klimacie, obfitującym w dni słotne i śnieżne. Przy „doprojektowaniu” ganku usunięto również okienko, które autorom projektu pozostało z innego „siostrzanego” projektu, jako okienko do WC nie istniejącego w naszym projekcie. Ot, zaszłości typowe dla „taśmowej” produkcji projektów katalogowych.

-Łazienka bez wentylacji?

Projekt z katalogu to wyzwanie 

Na parterze i poddaszu zaprojektowano łazienki... bez możliwości wentylacji. Trzeba było „doprojektować” dodatkowy (trzeci) komin z dwoma kanałami wentylacyjnymi.

+Niech się mury pną do góry, czyli podnosimy dach

Warto było podnieść dach dokładając jeszcze jedną warstwę bloczków (25 cm) do ściany kolankowej. Dzięki temu w pomieszczeniach na poddaszu powiększy się znacznie powierzchnia o „normalnej” wysokości 220 cm. To duży zysk z punktu widzenia walorów użytkowych poddasza, a nie wydaje się, żeby ucierpiały na tym walory estetyczne bryły domu. Warto dodać, co wiemy z kontaktów redakcji BD z członkami KBD, iż podwyższenie poddasza to niezwykle częsta, niemal standardowa korekta projektu typowego.

Wszyscy to sobie chwalą, wielu też twierdzi, że trzeba było jeszcze bardziej podwyższyć ścianę kolankową – nawet o cały metr. Warto, żeby architekci wyciągnęli wnioski z tej praktyki. Jeżeli będziemy udawać, że w sylwetce domku parterowego zmieścimy użytkowe poddasze, to uzyskamy tylko namiastkę użytkowych pomieszczeń na poddaszu. Trudno uznać za użytkowe pomieszczenia, w których trzeba pełzać pod skosami.

Taras 

 

+Piękne okno na taras

Przeszklony otwór na taras, składający się z okna i drzwi, miał w projekcie niefortunny kształt. Brzydki kontur schodkowy powiększono do kształtu regularnego prostokąta. Jest ładniej i bardziej praktycznie.

+Łazienka pod schodami

Powierzchnię łazienki na parterze udało się powiększyć niemal dwukrotnie przez dołączenie do niej powierzchni pod drugim biegiem schodów. Pod dość wysokim skosem swobodnie zmieściła się wanna i ze skromniutkiej łazienki zrobił się niemal pokój kąpielowy.

-Okna połaciowe

Dom jednorodzinny 
Kominek z systemem DGP 

Nie udało się znaleźć na rynku podwójnych okien połaciowych (zgodnie z projektem), które pasowałyby wymiarami do rozstawu krokwi. Trzeba było zadowolić się oknami pojedynczymi.

+ Ogrzewanie kominkowe

To prawdziwy wielki plus. Po pierwszej zimie okazało się, że kominek z systemem DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza) całkowicie wystarcza do ogrzania domu. To wielka ulga dla budżetu rodzinnego. Już zgromadzono zapasy drewna na następną zimę.

Poddasze użytkowe 

 

+ Wszystko przed nami

Tak na razie wygląda poddasze. Chwilowo wełna do termoizolacji leży na stropie. Docelowo ocieplone nią będą połacie dachu i na poddaszu powstaną dwa pokoje oraz łazienka. Zostało jeszcze sporo budowania, ale ważne, że już się mieszka we własnym domu.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość klimt

26 Gru 2008, 23:08

gratuluje optymistycznego podejscia do budowy Waszego domu, sam zaczynam budowe podobnego domku i patrzac na Wasze zdjecia widze ze bedzie piekny, powodzenia

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny