Opowieść o błędach i niedoróbkach projektu z katalogu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Opowieść o błędach i niedoróbkach projektu z katalogu
Pani Ewa jest osobą myślącą wyłącznie pozytywnie. Opowiada nam o budowie z takim optymizmem, że wszystkie minusy stają się plusami. Jest to głównie opowieść o błędach i niedoróbkach projektu typowego.

Parter domu jest zamieszkały już od roku, chociaż budowa jeszcze trwa – wykończenie użytkowego poddasza odłożono na później. Pani Ewa jest osobą myślącą wyłącznie pozytywnie. Opowiada nam o budowie z takim optymizmem, że wszystkie minusy stają się plusami. Jest to głównie opowieść o błędach i niedoróbkach projektu typowego (Dom Murator D33L – „NIEDUŻY”). Myślenie pozytywne Pani domu tak nam się udzieliło, że wszystkie błędy projektowe prezentujemy przekornie ze znakiem „+”, bo przecież udało się je naprawić i ostatecznie można powiedzieć, że „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”.

Dom bez ganku 

-Dom bez ganku?

Dom z założenia miał być tani, a więc zaprojektowany oszczędnie, ale przecież nie musi być szpetny. A dom bez ganku nie mieści się w polskiej tradycji estetycznej, nie mówiąc o praktycznej przydatności ganku w naszym klimacie, obfitującym w dni słotne i śnieżne. Przy „doprojektowaniu” ganku usunięto również okienko, które autorom projektu pozostało z innego „siostrzanego” projektu, jako okienko do WC nie istniejącego w naszym projekcie. Ot, zaszłości typowe dla „taśmowej” produkcji projektów katalogowych.

-Łazienka bez wentylacji?

Projekt z katalogu to wyzwanie 

Na parterze i poddaszu zaprojektowano łazienki... bez możliwości wentylacji. Trzeba było „doprojektować” dodatkowy (trzeci) komin z dwoma kanałami wentylacyjnymi.

+Niech się mury pną do góry, czyli podnosimy dach

Warto było podnieść dach dokładając jeszcze jedną warstwę bloczków (25 cm) do ściany kolankowej. Dzięki temu w pomieszczeniach na poddaszu powiększy się znacznie powierzchnia o „normalnej” wysokości 220 cm. To duży zysk z punktu widzenia walorów użytkowych poddasza, a nie wydaje się, żeby ucierpiały na tym walory estetyczne bryły domu. Warto dodać, co wiemy z kontaktów redakcji BD z członkami KBD, iż podwyższenie poddasza to niezwykle częsta, niemal standardowa korekta projektu typowego.

Wszyscy to sobie chwalą, wielu też twierdzi, że trzeba było jeszcze bardziej podwyższyć ścianę kolankową – nawet o cały metr. Warto, żeby architekci wyciągnęli wnioski z tej praktyki. Jeżeli będziemy udawać, że w sylwetce domku parterowego zmieścimy użytkowe poddasze, to uzyskamy tylko namiastkę użytkowych pomieszczeń na poddaszu. Trudno uznać za użytkowe pomieszczenia, w których trzeba pełzać pod skosami.

Taras 

 

+Piękne okno na taras

Przeszklony otwór na taras, składający się z okna i drzwi, miał w projekcie niefortunny kształt. Brzydki kontur schodkowy powiększono do kształtu regularnego prostokąta. Jest ładniej i bardziej praktycznie.

+Łazienka pod schodami

Powierzchnię łazienki na parterze udało się powiększyć niemal dwukrotnie przez dołączenie do niej powierzchni pod drugim biegiem schodów. Pod dość wysokim skosem swobodnie zmieściła się wanna i ze skromniutkiej łazienki zrobił się niemal pokój kąpielowy.

-Okna połaciowe

Dom jednorodzinny 
Kominek z systemem DGP 

Nie udało się znaleźć na rynku podwójnych okien połaciowych (zgodnie z projektem), które pasowałyby wymiarami do rozstawu krokwi. Trzeba było zadowolić się oknami pojedynczymi.

+ Ogrzewanie kominkowe

To prawdziwy wielki plus. Po pierwszej zimie okazało się, że kominek z systemem DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza) całkowicie wystarcza do ogrzania domu. To wielka ulga dla budżetu rodzinnego. Już zgromadzono zapasy drewna na następną zimę.

Poddasze użytkowe 

 

+ Wszystko przed nami

Tak na razie wygląda poddasze. Chwilowo wełna do termoizolacji leży na stropie. Docelowo ocieplone nią będą połacie dachu i na poddaszu powstaną dwa pokoje oraz łazienka. Zostało jeszcze sporo budowania, ale ważne, że już się mieszka we własnym domu.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość klimt

26 Gru 2008, 23:08

gratuluje optymistycznego podejscia do budowy Waszego domu, sam zaczynam budowe podobnego domku i patrzac na Wasze zdjecia widze ze bedzie piekny, powodzenia

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny