Dom nie jest dla ludzi leniwych!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Dom nie jest dla ludzi leniwych!

Konwencjonalny styl i kolorystyka domu Magdy i Piotra pasują do otoczenia. Właściciele lubią spójność i harmonię, a dzięki ich staraniom dawna działka pracownicza zmieniła swoje oblicze nie do poznania.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 10 cm; dach pokryty dachówką cementową.

 • Powierzchnia działki: 945 m2.
 • Powierzchnia użytkowa domu: 132 m2.
 • Powierzchnia garażu: 21,85 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku: 10 670 zł.

To ojciec Piotra wykupił w tym miejscu, w latach 80. poprzedniego stulecia, ogródek pracowniczy na weekendowy wypoczynek. Choć planował postawić tu całoroczny dom, nigdy tego nie zrobił. W końcu, po ponad dwudziestu latach, zaproponował to synowi, mówiąc - jeśli chcesz, ty się buduj. Piotr chciał! Akurat wtedy był w momencie życia, w którym musiał zdecydować, czy pieniądze z kredytu bankowego przeznaczy na mieszkanie w bloku, czy na własny podmiejski dom. Wolał tę drugą opcję.

NOWE ŻYCIE DZIAŁKI PRACOWNICZEJ

Dopóki ojciec uprawiał tu truskawki i drzewka owocowe oraz korzystał z "domku na kurzej łapce" (jak go określił Piotr), wystarczało mu wyposażenie posesji tylko w instalację elektryczną i wodociągową. Nowi właściciele również nie przestraszyli się braku pozostałych ważnych mediów. Wiedzieli, że współczesna technika pomoże im nadgonić wszelkie niedostatki - nowoczesny automatyczny kocioł na paliwa stałe i kominek z płaszczem wodnym zastąpią najbardziej przydatne do ogrzewania budynku sieć z gazem ziemnym i kocioł gazowy, a szczelne szambo - kanalizację zbiorczą.

Piotr ogromnie cieszył się z tego, że okolica nie zmieniła dawnego charakteru - nadal była spokojna, mało zaludniona i zielona, jakby skrojona pod podmiejskie budownictwo jednorodzinne.

Tradycyjna architektura i stonowana kolorystyka budynku nie dominują nad zielonym otoczeniem
Tradycyjna architektura i stonowana kolorystyka budynku nie dominują nad zielonym otoczeniem. Zwarta bryła stanęła w głębi działki, w odległości 20 m od drogi, żeby nie zacieniał jej las.
Daszek nad wejściem do budynku
Daszek nad wejściem do budynku oraz konstrukcja z kantówki, podpierająca wysunięty okap, kontrastuje z beżowym tynkiem. Pod okapem można przejść suchą stopą z ganku na taras.

- Kiedy tu przyjeżdżam z miasta po całym dniu pracy, momentalnie zwalniam obroty i czuję się jak na wakacjach - mówi właściciel. - Cisza i las za płotem robią swoje. Człowiek tu wypoczywa, nawet pracując przy domu. Z radością przejąłem działkę od taty, ponieważ ma m.in. idealną wielkość. Gdyby była większa, nie zdołalibyśmy jej, z żoną, na co dzień ogarnąć.

Z uwagi na usytuowanie parceli względem stron świata, jak najlepszemu wykorzystaniu południowego i zachodniego światła sprzyjało zaplanowanie domu w głębi. Pozwalały na to wymiary posesji, czyli szerokość od frontu 24 m i długość 33 m.

Choć przepisowo nakazuje się tutaj odsunięcie budynku o 6 m od ściany lasu, woleliśmy go postawić w odległości aż 20 m. Dzięki temu nie zacieniają go drzewa, natomiast z okien i z tarasu mamy piękniejszy widok. Wada tego rozwiązania jest taka, że droższe było poprowadzenie przyłączy i utwardzenie podjazdu. Lecz zalety takiej lokalizacji przeważają nad drobnymi wadami!

Narożny taras o pow. 67 m2 utwardzono kostką betonową, układaną na sucho
Narożny taras o pow. 67 m2 utwardzono kostką betonową, układaną na sucho. Dobrano ją do dachu i tynku. Właściciele chwalą zachodnią ekspozycję pokoju na powietrzu, od nadmiaru gorąca chronią go drzewa. Okap dachu, niestety, nie osłania mebli od deszczu.
Okazały komin, przeznaczony do obsługi wewnętrznego kominka i zewnętrznego grilla
Okazały komin, przeznaczony do obsługi wewnętrznego kominka i zewnętrznego grilla, był ważnym elementem podczas wybierania gotowego projektu. To on podkreśla tradycyjny styl budynku. Właściciele wykończyli go betonową okładziną imitującą łupany kamień, a przy oknach planują dodać rustykalne drewniane okiennice.

LIFTING PROJEKTU

Działka jest za mała na parterowy obiekt, ponadto Magda i Piotr chcieli dobrze odseparować przestrzeń z sypialniami od dziennej, dlatego szukali projektu domu z użytkowym poddaszem. Według nich, najbardziej pasuje tutaj zwarty i zgrabny budynek, w tradycyjnej stylistyce i koniecznie z ozdobnym kamiennym kominem ze stacjonarnym grillem na tarasie, który obsługuje również wewnętrzny kominek.

Magda i Piotr są szczególnie zadowoleni z przytulnego salonu z kominkiem (wkład ma płaszcz wodny)
Magda i Piotr są szczególnie zadowoleni z przytulnego salonu z kominkiem (wkład ma płaszcz wodny). W wyjściowym projekcie to wypoczynkowe pomieszczenie miało wysokość dwóch kondygnacji, lecz właściciele postanowili zamknąć je od góry stropem, na którym zbudowali dużą garderobę. Dodany słup podporowy traktują jako optyczne wydzielenie stref użytkowych w połączonej przestrzeni dziennej.

- Znając kształt posesji, chcieliśmy, żeby garaż był po prawej, czyli u nas po wschodniej, stronie - opowiada Magda. - Taras z kominem i grillem miał natomiast rozciągać się wzdłuż lewej, zachodniej ściany i przylegać do części dziennej. Taki układ sprawdza się w praktyce. Trudno o coś lepszego od chwili wypoczynku na zewnątrz i naładowaniu akumulatorów w zachodzącym słońcu. Styl domu pasuje do otoczenia. Rzeczony komin podkreśliliśmy betonową okładziną imitującą łupany kamień, a przy oknach planujemy dodać rustykalne drewniane okiennice. Będzie jeszcze przytulniej.

Przeglądając gotowe projekty, zwracałam uwagę na wielkość bryły - nie chciałam z mozołem sprzątać zbyt dużych pomieszczeń - oraz na układ wnętrz i rozmiar kuchni. Wiedziałam, że mając małe dzieci i często przyjmując gości, dużo czasu będę spędzać, szykując coś do jedzenia. Z tego powodu zależało mi na liczniejszych szafkach w zabudowie kuchennej, więc poprosiłam adaptującą projekt architektkę o wydłużenie, o 225 cm, ściany działowej między kuchnią i klatką schodową. Nie podobało mi się, że jego autorzy umieścili wejście do łazienki z "brudnego" wiatrołapu, a przejście z garażu w centrum domu i przez dodatkową sień, zabierającą miejsce.

Przeorganizowaliśmy, z mężem i architektką, te strefy i teraz, moim zdaniem, jest sensowniej. Ciąg komunikacyjny z garażu przebiega przez wiatrołap, wiatrołap i łazienka po zmianie są większe. Podczas budowy, kiedy zdecydowaliśmy się pokryć dach ciężką dachówką cementową, wykonawcy podpowiedzieli, żeby przeprojektować podpory na poddaszu i wpuścić je w ściany, niektóre stały przy ciągach pieszych. Pomógł w tym konstruktor, ale był to trudny moment w trakcie budowy.

Dom z kominem na tarasie - rzut parteru

Projekt: Kasia, Pracownia Projektowa Archipelag; adaptacja – Zdzisława Frydrych

Parter

Parter po zmianach  
Dom z kominem na tarasie - rzut parteru po zmianach

BUDOWA Z GENERALNYM WYKONAWCĄ

Do stanu deweloperskiego budowa postępowała z ekipami generalnego wykonawcy. Właściciele zdecydowali się na taki system ze względu na fakt, sami nie mieliby czasu na szukanie i nadzorowanie kolejnych ekip. Dojeżdżając na działkę ponad 30 km w jedną stronę, mogli najwyżej wizytować budowę co 2 albo 3 dni. A to za rzadko! Mając to na uwadze, podczas najintensywniejszych prac Piotr codziennie przyjeżdżał i włączał się w nie.

Jadalnia
Jadalnia jest lepszym miejscem do przyjmowania gości, niż kuchnia. Właściciele ustawili w niej rozkładany stół oraz pianino. Posadzki wykończyli klasycznym parkietem z drewna dębowego.

- Zatrudniłem firmę z okolicy, bo wydaje mi się, że wykonawcy działający na własnym terenie boją się wyrobienia złej opinii, więc bardziej przykładają się do pracy - mówi Piotr. - Murarze byli fachowi i nie obijali się. Zaproponowali użycie konkretnych bloczków betonowych, my woleliśmy dobrej jakości poryzowane pustaki ceramiczne.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Z dostępnością i cenami materiałów było wtedy różnie - jednego dnia cena była taka, następnego wyższa, dlatego kiedy przyszło do pokrywania dachu, zrezygnowaliśmy z ceramicznej dachówki na korzyść cementowej. Ta pierwsza była droższa aż o 20%. Założyliśmy plastikowe okna z zespolonymi szybami oraz zleciliśmy położenie standardowej termoizolacji. Nie jest przewymiarowana, ale dostatecznie solidna, co widać po kosztach eksploatacji domu.

Przyznaję - mieliśmy wielką ochotę na zbudowanie piwnicy, bo podłoże jest piaszczyste, przepuszczalne, suche. Postawienie jej miało kosztować aż 70 000 zł, dlatego ostatecznie z niej zrezygnowaliśmy. Trochę szkoda, jednak z perspektywy czasu bardziej żałuję, że... mamy balkon przy naszej sypialni. Na wsi i na północnej tylnej elewacji to pomyłka! Nawet ten jeden balkon był drogi, kłopotliwy w realizacji i wykończeniu. Korzystamy z niego rzadko. Zwykły parapet i barierka załatwiłyby sprawę. Nikt nam nie podpowiedział, żeby go pominąć.

Polecam współpracę z generalnym wykonawcą. Robił dla nas kosztorysy ze wskazaniem konkretnych materiałów, a rozliczaliśmy się po każdym ukończonym etapie. Inwestycja trwała 2 lata. Nie przyspieszałem jej, bo istotne są przerwy techniczne, zaczekanie na osiadanie domu, wyschnięcie elementów itp. Radzę nie ignorować zasad budowlanych.

Kuchnia
Po wydłużeniu o 225 cm ściany działowej, na granicy kuchni i klatki schodowej postawili obszerniejszą szafkową zabudowę kuchenną. Dzięki niej robocze blaty, wykonane z laminowanej płyty MDF, są bardziej funkcjonalne.
Widok na kuchnię i klatkę schodową
Adaptacja projektu objęła m.in. przeniesienie wejścia do łazienki (po prawej) z "brudnego" wiatrołapu do wewnętrznego holu. Integralną częścią holu jest zabiegowa klatka schodowa z drewna dębowego. Celowo jest to konstrukcja ażurowa, bo masywniejsza wyglądałaby źle przy salonie zabudowanym od góry.

INSTALACJA GRZEWCZA

Obecnie pracują w niej zamiennie - nowoczesny kocioł na groszek węglowy z automatycznym podajnikiem paliwa, albo wkład kominkowy z płaszczem wodnym, lecz na samym początku działał sam kominek - w instalacji z zasobnikiem c.w.u. o poj. 200 l, grzejnikami płytowymi i podłogówką (ułożono ją w kuchni, obu łazienkach, wiatrołapie). W lecie wodę użytkową przygotowuje się grzałką elektryczną.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

 • Szambo - 1000 zł.
 • Instalacja c.o. - 30 000 zł, w tym kocioł na paliwa stałe 7000 zł.
 • Kominek z płaszczem wodnym i osprzętem - 10 000 zł, obudowa 5000 zł.
 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Utrzymanie domu rocznie kosztuje 10 670 zł.

Kiedy właściciele ogrzewali dom i c.w.u. tylko kominkiem z płaszczem wodnym, zużywali 30 mp. drewna. Obecnie na standaryzowany groszek węglowy wydają 3000 zł, na drewno do kominka 500-700 zł (za 2-3 mp.).

Łączne opłaty za zużycie prądu nie przekraczają 3000 zł, za wodę z wodociągu 600 zł. Usługa wywozu segregowanych śmieci kosztuje łącznie 450 zł, natomiast wywozu ścieków z szamba 9 × 180 zł, czyli 1620 zł.

Inne opłaty: monitoring 600 zł; podatek od nieruchomości 350 zł; ubezpieczenie budynku 350 zł.

 

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • Może salon o wysokości dwóch kondygnacji byłby bardziej przestronny i efektowny, lecz przedzielenie go stropem i dobudowanie nad nim głównej garderoby oceniamy jako wyjątkowo udane. Z dużą garderobą jest wygodniej. Salon po zamknięciu stropem jest przytulniejszy i lubimy tu wypoczywać. Niekiedy trudno nam uwierzyć, że jego wielkość jest taka sama, jak nasze pierwsze mieszkanie!

  Drugim pomieszczeniem, które daje zauważalny komfort użytkowy, jest duża rodzinna łazienka na poddaszu. Nie potrzebujemy więcej, niż jednej łazienki na każdej kondygnacji. W łazience na parterze mamy prysznic, w tej na poddaszu - wannę. Wielkość domu jest optymalna. Nie narzekamy na jakieś szczególne braki w strefach użytkowych. Może jedynie powinniśmy dodać w ogrodzie wiatę na drugi samochód. Ale to pieśń przyszłości.


 • Wykonawcy często chcą iść na skróty, nie można im na to pozwalać. Osobisty oraz specjalistyczny nadzór budowy jest konieczny. Radzimy starannie dokumentować każdy etap i układania domowych instalacji. Pamięć jest ulotna, a na zdjęciach wszystko widać czarno na białym. Mamy kilka fotoalbumów, zachowaliśmy kosztorysy i rachunki.

  Dom traktujemy jako docelowy, dlatego wybieraliśmy rozwiązania proste, ale efektywne. Taki jest np. układ grzewczy. Daje komfort, bez wysokich nakładów finansowych - obsługa naszych urządzeń nie przysparza takich wielkich trudności, jak się powszechnie uważa. Jeden wsad groszku węglowego wystarcza w zimie na tydzień.


 • Podkreślamy z całą mocą - dom nie jest dla ludzi leniwych! Chyba że ma się dużo pieniędzy na zatrudnianie fachowców do jego bieżącej obsługi.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

25 Lis 2018, 17:27

17 minut temu, gawel napisał: Akurat to zostało zdefiniowane i to bardzo prosto. Wolność finansowa oznacza posiadanie takiej ilości pieniędzy jaka wystarcza danej osobie do utrzymania satysfakcjonującego stylu życia, bez konieczności wymieniania własnego czasu na ...

time image

Gość gawel

25 Lis 2018, 17:09

58 minut temu, retrofood napisał: To wszystko są pojęcia względne. Bo co to znaczy "bogaty"? Jeden czuje się bogaty gdy ma 20 PLN bo to dziesięć piw, a drugiemu i milion zielonych jest mało. Akurat to zostało zdefiniowane i to bardzo prosto. Wolność finansowa ...

time image

25 Lis 2018, 16:13

15 minut temu, gawel napisał: Dom może być dla ludzi leniwych ale bogatych i to niepracujących którzy osiągnęli wolność finansową np korzystających z dochodów pasywnych  To wszystko są pojęcia względne. Bo co to znaczy "bogaty"? Jeden czuje się bogaty ...

time image

Gość gawel

25 Lis 2018, 15:56

Dom może być dla ludzi leniwych ale bogatych i to niepracujących którzy osiągnęli wolność finansową np korzystających z dochodów pasywnych 

time image

25 Lis 2018, 12:33

projektowa tragedia - wc wywalone na całą strefe dzienną, juz widzę tą funkcjonalnosc w bieganiu do lodówki przez pól kuchni, kanapa pod schodami azurowymi, caly kurz leci na siedzących, nie wspominając juz że mozna sie dorobić nerwicy. Nie wierze w te cale feng shui, ale kanapa ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje