Idealny dom dla zapracowanych ludzi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Idealny dom dla zapracowanych ludzi

Monika i Robert lubią przebywać wśród ludzi i absolutnie nie wyobrażają sobie domu-pustelni gdzieś daleko od miasta, pod lasem. Na kameralnym osiedlu bliźniaków z rozmysłem wybrali wariant z najmniejszym metrażem.

Dom murowany, czterokondygnacyjny z garażem; dwuwarstwowe ściany z bloczków z betonu komórkowego i styropianu o gr. 15 cm; dach pokryty dachówką cementową.

 

 • Powierzchnia działki: 350 m2.
 • Powierzchnia domu: 142,66 m2.
 • Powierzchnia garażu: 33,32 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku: 10 820 zł.

Kiedy Robert zobaczył lokalizację tego małego i dopiero budującego się osiedla (składa się z ośmiu bliźniaków z czterema kondygnacjami), od razu umówił się na rozmowę z deweloperem. Koniecznie chciał zamieszkać w tym bodaj najpiękniejszym miejscu w mieście. Nieduże osiedle, znajdujące się na wzniesieniu, graniczy bowiem z ogrodem botanicznym i roztacza się z niego wspaniały widok.

DOM Z NAJMNIEJSZĄ POWIERZCHNIĄ

Parze odpowiadało tu wszystko! Mało ruchliwa dzielnica z jednorodzinnymi domami, widok na zieleń, intensywny zapach kwiatów, unoszący się w powietrzu od marca do jesieni, śpiew ptaków. Zachęcało poczucie bezpieczeństwa, bo osiedle jest ogrodzone i strzeżone zewnętrznym monitoringiem.

Usytuowanie miniosiedla na wzniesieniu robi całą robotę – mówi Robert. – Panorama z okien jest po prostu przepiękna. Co ważne, mamy tu cicho, choć niedaleko niedawno powstała autostrada. Dużo podróżuję, więc dla mnie dobrze, że mogę szybko wyjechać spod domu na obwodnicę miasta i dalej w Polskę.

Oprócz wspaniałej lokalizacji, wybierając ten konkretny dom, kierowałem się tym, że nie muszę sam organizować budowy, tylko robi to deweloper ze swoimi ekipami. Na to nie miałbym czasu, a własna budowa odbiłaby się negatywnie na moim życiu rodzinnym i zawodowym. Na plac budowy przyjeżdżałem raz na 2 tygodnie, żeby po prostu popatrzeć na postęp prac. Deweloper nie zawiódł! Swoje zadanie wykonał na jakość, nie na ilość. Ekipy, które później wykańczały pomieszczenia, niczego nie musiały po nim poprawiać, remontować.

Dom ma elewacje z jasnego tynku silikonowego barwionego w masie oraz z tynku imitującego okładzinę drewnianą
Dom ma elewacje z jasnego tynku silikonowego barwionego w masie oraz z tynku imitującego okładzinę drewnianą (nałożono go przy pomocy specjalnego szablonu, a potem pomalowano na brązowo). Deweloper zamontował ciepłe okna z sześciokomorowych profili PVC, wykończonych okleiną złoty dąb i z trzema szybami. Dopasował do nich kolorystycznie parapety z blachy powlekanej i podbitkę pod okapem dachu. Ukośne połacie dachu wykończył płaską cementową dachówką w kolorze ciemny grafit.
Właściciele dobudowali murowany wiatrołap przed istniejącymi głównymi drzwiami wejściowymi na podniesionym parterze
Właściciele dobudowali murowany wiatrołap przed istniejącymi głównymi drzwiami wejściowymi na podniesionym parterze. Zamknęli go drewnianymi drzwiami z dekoracyjną szklaną wstawką oraz z górnym doświetlem. Bardzo dbają o rośliny w ogrodzie. Choć aranżacja powstała zaledwie 2 lata temu, Robert zdążył już zmienić oświetlenie na działce. W miejscu lamp z ostrzem do wbijania w ziemię, zamontował lampy-słupki o wys. 40 cm.

Miałem do czynienia z doświadczonym fachowcem, który jest znany w mieście ze swoich licznych udanych realizacji i dba o renomę. Podobało się nam, z żoną, że budował z nowoczesnych i ładnych materiałów, np. dach pokrył płaską dachówką cementową, a elewacje wykończył wytrzymałym tynkiem silikonowym barwionym w masie i tynkiem mineralnym imitującym deski. Budynki zamknął oknami z sześciokomorowymi ramami z PVC i trzema szybami, dekoracyjnymi i ciepłymi drzwiami wejściowymi ze stali i szkła oraz segmentową bramą garażową z napędem od znanego producenta. Instalację grzewczą oparł na nowoczesnym kotle kondensacyjnym na gaz z sieci.

Choć cztery osiedlowe bliźniaki na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie – mają tak samo wykończone bryły – w istocie różnią się od siebie powierzchnią. Oboje z Moniką jesteśmy bardzo zapracowani i mamy jedno dziecko, dlatego celowo wybraliśmy połówkę bliźniaka z najmniejszym metrażem. Dla nas 143 m2 to świat i ludzie! Dają wygodę i jesteśmy wśród ludzi. Na razie chcemy mieć sąsiada za ścianą oraz na pobliskich działkach, bo jesteśmy towarzyscy i gościnni. Tutaj sprawdzamy, czy w przyszłości w ogóle zechcemy zrobić następny krok, czyli zbudować jednorodzinny dom pod miastem. A może to nie nasza bajka?

SAMODZIELNE PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

Właściciele musieli zaakceptować, a nie było to trudne, odgórnie ustalony przez architekta osiedla i dewelopera zewnętrzny wygląd budynków. Mogli samodzielnie zaaranżować układ pomieszczeń, korzystając lub nie z przygotowanego projektu. Monika i Robert woleli na każdej z kondygnacji po swojemu poprzesuwać ściany działowe, oczywiście pozostawili nośne ściany w pierwotnym położeniu.

Parter po zmianach
Parter po zmianach - rzut

Podzieliliśmy się z mężem urządzaniem poszczególnych pomieszczeń, bo każde z nas miało swoje priorytety – mówi Monika. – Na najniższej kondygnacji mąż urządził garaż i składzik gospodarczy, na zewnątrz jeszcze 2 miejsca postojowe dla gości. Na parterze mamy strefę dzienną z salonem, jadalnią, kuchnią i WC. Jednogłośnie wyrzuciliśmy z niej kominek, bo i tak nie mielibyśmy czasu z niego korzystać. Bez niego mamy tu więcej przestrzeni, a ciepło w tej strefie i w łazienkach dostarcza ogrzewanie podłogowe. Jak dotąd, nie żałujemy tej decyzji – utrzymanie czystości w jasnych wnętrzach jest łatwiejsze.

Wyżej znajduje się część córki, czyli 2 pokoje, garderoba i łazienka. Nasz master bedroom rozciąga się natomiast na poddaszu. Początkowo było tam jedno duże pomieszczenie, ale my je podzieliliśmy ścianami działowymi na osobną sypialnię, garderobę i łazienkę. Są ustawne, bo ukośny dach opiera się na ściankach kolankowych o wys. 1,4 m. Podczas urządzania każdej kondygnacji prosiliśmy o konsultację znajomego architekta wnętrz. Chcieliśmy potwierdzenia, albo poprawienia, naszych aranżacji pod względem praktycznym i estetycznym. Świetnie się nam współpracowało.

Oświetlone pomieszczenie dzienne
Gra światła jest dla Moniki i Roberta bardzo ważna, dlatego zaplanowali je wspólnie z architektem wnętrz. Pomieszczenia oświetlili licznymi lampami, kinkietami, taśmami LED (zainstalowali ponad 200 ledowych punktów świetlnych). Pomieszczenia dzienne na parterze udekorowali m.in. iluminacją taśm LED, zamontowaną w sufitach podwieszanych.
Niedużym przestrzeniom na każdej z czterech kondygnacji sprzyja jasna kolorystyka i obrana stylistyka prowansalska
Niedużym przestrzeniom na każdej z czterech kondygnacji sprzyja jasna kolorystyka i obrana stylistyka prowansalska. W strefie reprezentacyjnej na parterze posadzki zostały wykończone jasnym polerowanym gresem, a ściana w jadalni – okładziną imitującą ceglany mur, pomalowany na biało. Salon od jadalni odgradza mleczna szyba.

INSTALACJE I PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Osiedlowe bliźniaki zostały podłączone przez dewelopera do miejskiej sieci elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej oraz gazowej (u Moniki i Roberta pracuje dwufunkcyjny kondensacyjny kocioł gazowy, ogrzewanie podłogowe i grzejniki na ścianach). Dodatkowo w domu założono instalację alarmową oraz TV i telefoniczną.

Właściciele przejmowali ogrodzone działki ze zniwelowanym podłożem i z zasianym trawnikiem, z utwardzonymi nawierzchniami na chodnikach, podjazdach, opaskach wokół budynków. Każda rodzina musiała jednak zaaranżować przestrzeń do wypoczynku we własnym ogródku. Monika i Robert poprosili o kompleksową pomoc lokalną firmę ogrodniczą, która ułożyła z kostki brukowej dodatkowe miejsca postojowe i ścieżki, a z płyt betonowych nawierzchnię tarasową o wym. 6 × 5 m. Ponadto poprowadziła system automatycznego podlewania oraz instalację oświetleniową, posadziła rośliny. Oświetlenie Robert już zmodernizował.

Na piętrze swoją przestrzeń ma córka. Tapeta nad biurkiem oraz instrument zdradzają jej zainteresowania
Na piętrze swoją przestrzeń ma córka. Tapeta nad biurkiem oraz instrument zdradzają jej zainteresowania. Tu również domowniczkę otacza przyjazna jasna kolorystyka. Nawet posadzkę wykończono jasnymi panelami laminowanymi (imitują bielone drewno).
Całe poddasze to master bedroom właścicieli
Całe poddasze to master bedroom właścicieli. Mają tu sypialnię, garderobę i salon kąpielowy z dużą wanną. Uwielbiają podróże do Włoch i codziennie, patrząc na fototapetę przy łóżku, mogą je wspominać.

Lubię, gdy wszystko jest dopieszczone i dobrze działa – wyjaśnia właściciel. – Po roku użytkowania oświetlenia na działce stwierdziłem, że lampy wbijane w ziemię źle oświetlają ogród. Zastąpiłem je lampami-słupkami o wys. 40 cm. Teraz snopy światła lepiej uwidaczniają drzewa i ładne miejsca.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Co do wnętrza domu – już wiem, że muszę dodać klimatyzację w naszej sypialni na poddaszu, bo latem bardzo się nagrzewa. Kolejna niezbędna rzecz to wzbogacenie instalacji elektrycznej o moduły, którymi będziemy mogli jednym przyciskiem np. gasić światło w całym budynku. Na razie musimy chodzić po wszystkich kondygnacjach i sprawdzać pomieszczenia. Nie wykluczam dobudowania ogrodu zimowego na istniejącym tarasie, ale przetestujemy rozkładaną altanę.

Choć mieszkamy na czterech kondygnacjach, nie brakuje nam instalacji centralnego odkurzania. Każdy poziom ma powierzchnię mniejszą niż 40 m2 i zwykły odkurzacz się sprawdza. Noszenie go po piętrach prawdopodobnie jest porównywalne do transportowania długiej rury. Celowo nie mamy w łazienkach urządzeń z hydromasażem, bo zużywają dużo wody i przysparzają obowiązków. Kiedy tęsknimy za masażem w wodzie, idziemy na siłownię, albo jedziemy do SPA i przy okazji miło spędzamy czas na zwiedzaniu.

Schody zabiegowe obłożone gresem w czterokondygnacyjnym domu

Schodów używamy najczęściej, więc koniecznie chciałem wykończyć wielokondygnacyjną klatkę trwałymi i nowoczesnymi materiałami. Zainwestowałem w płyty gresowe, stal nierdzewną, hartowane szkło

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

 • Założenie automatycznego nawadniania, oświetlenia, brukowanych nawierzchni i zieleni oraz opieka nad nią przez 2 lata – 85 000 zł.
 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Opłaty za gaz z sieci miejskiej łącznie wynoszą 4700 zł (w budynku nie ma kominka). Za zużycie energii elektrycznej – ok. 3000 zł, ponieważ właściciele korzystają z licznych urządzeń elektrycznych oraz ponad 200 punktów świetlnych (dla oszczędnej eksploatacji zastosowali żarówki, diody i taśmy LED). Natomiast za zużycie wody z wodociągu wraz odprowadzeniem ścieków do kanalizacji miejskiej – 1400 zł.

Usługę wywozu śmieci wyceniono na 35 zł/m-c, czyli na 420 zł rocznie, a usługę zewnętrznego monitorowania połowy bliźniaka – na 600 zł. Podatek od nieruchomości to 700 zł.

 

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • Monika i Robert z córką Dla młodych zapracowanych ludzi, którzy nie są samotnikami i nie chcą mieszkać w bloku lub w apartamencie, polecamy taki segment na osiedlu jak nasz. Jest świetnym pośrednim ogniwem na drodze do domu jednorodzinnego pod miastem. Taka wersja z kawałkiem ogródka przysparza mniej obowiązków niż podmiejska rezydencja. Na przykład umówiliśmy się z sąsiadami, że dbamy o czystość i sprzątanie śniegu przed własną posesją, a koszty osiedlowe dzielimy na 16 rodzin.

   

  Ostrzegamy, budynek z czterema kondygnacjami wymaga sprawności fizycznej, z garażu na poddasze wchodzi się ciężko. To nie jest mieszkanie dla wygodnickich, albo chorych ludzi. Przestrzeń użytkowa jest tu funkcjonalna, ale po schodach trzeba się nachodzić. Przed zakupem segmentu warto zwrócić uwagę na położenie klatki schodowej, bo niekiedy zajmuje ona dużo miejsca i sprawia, że pomieszczenia nie są ustawne. U nas znajduje się z boku i nie zawadza.

   

 • Świetnie sprawdzają się nasze elewacje. Jasny tynk silikonowy oraz ciemniejszy mineralny, trzykrotnie pomalowany na kolor drewna, już myliśmy myjką ciśnieniową. Ładnie się odświeżyły. Podoba się nam szczególnie tynk imitujący okładzinę drewnianą, który murarze nanosili przy pomocy szablonu. Wygląda efektownie, a dzięki niemu unikniemy konserwacji drewna.

   

 • Odpowiada nam układ pomieszczeń i ogrodu względem stron świata. Front domu wychodzi na zachód, natomiast sypialnie, taras i ogródek na wschód. Po powrocie z pracy wolimy usiąść na zacienionym tarasie, niż w słońcu. Dobre jest to, że do połówki sąsiadów nasz segment przylega wzdłuż północnej ściany. Ściana jest gruba i dobrze zaizolowana akustycznie, więc nie słyszymy wzajemnie życia rodzinnego.

Lilianna Jampolska
zdjęcia: właściciel domu

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje