Działka z gotowym domem tańsza niż mieszkanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Działka z gotowym domem tańsza niż mieszkanie

Jeśli mieszkanie w stanie deweloperskim ma identyczną cenę, jak działka z gotowym jednorodzinnym domem, trudno nie wybrać tej drugiej oferty. Dorota i Grzegorz tak postąpili. W zakupionym budynku potrzebowali dorobić tylko kilka elementów wykończeniowych, których nie zdążyli wykonać poprzedni właściciele.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego gr. 25 cm i styropianu gr. 14 cm; dach pokryty dachówką ceramiczną.

  • Powierzchnia działki: 1035 m2.
  • Powierzchnia domu: 137 m2.
  • Powierzchnia garażu: 17,80 m2.
  • Roczne koszty utrzymania budynku: 8082 zł.

Kiedy Dorota i Grzegorz rozpoczęli pracę zawodową w okolicy podwarszawskiego Piaseczna, zdecydowali się również tu zamieszkać i uniknąć niepotrzebnych dojazdów. Na początku planowali kupić mieszkanie w bloku. Na szczęście, przypadkowo dowiedzieli się o sprzedaży gotowego jednorodzinnego budynku z zaledwie trzyletnim stażem i z radością przewrócili do góry nogami wcześniejsze plany.

Zamiast w mieszkaniu o pow. 70 m2 - mieszkają teraz we własnym domu o dwukrotnie większej powierzchni, otoczonym sporą działką i zielenią. Dla takich warunków są skłonni dojeżdżać do pracy 15 km (korzyść jest taka, że nie muszą teraz tkwić w wielkomiejskich ulicznych korkach).

Dom stoi w pełnym słońcu przy północnej granicy działki
Dorocie i Grzegorzowi odpowiada, że dom stoi w pełnym słońcu przy północnej granicy działki. Od razu spodobała się im również jego prosta tradycyjna bryła i jej wielkość. Ucieszyli się z ceramicznej dachówki w kolorze brązowym. Od siebie dodali farbę fasadową w przyjaznym słonecznym kolorze oraz balustrady na trzech balkonach.

KUPNO DZIAŁKI Z DOMEM - CO DOŁOŻYLI WŁAŚCICIELE?

Absolutnie się nie spodziewaliśmy, że na utrzymanie domu wydamy miesięcznie o 100 zł mniej, niż na eksploatację poprzedniego mieszkania o pow. 50 m2.
 

Poprzedni właściciele rozpoczęli budowę bez zamiaru odsprzedawania domu. Ich rodzinne sprawy nie potoczyły się jednak pomyślnie i pozbyli się nieruchomości.

Dorocie i Grzegorzowi od razu przypadła do gustu. Uznali, że działka ma wiele zalet. Nie jest zbyt duża i obarczająca trudną pielęgnacją, za to jej kwadratowy kształt poprzednicy bardzo dobrze wykorzystali poprzez postawienie domu przy północnej granicy, a nie na samym jej środku.

Lokalizację budynku nowi gospodarze od razu zapisali na plus. W samej bryle natomiast odpowiadały im - prosty kształt i dach pokryty ładną dachówką ceramiczną (ten dobór świadczył, ich zdaniem, o dobrym guście poprzedników i nieoszczędzaniu na materiałach wykończeniowych), optymalny metraż oraz wygodny dla małej rodziny układ pomieszczeń.

Ojciec Doroty, doświadczony murarz, nie odradzał kupna, co miało dla pary ogromne znaczenie (jako prawnicy z wykształcenia mogli fachowo poprowadzić formalności związane z kupnem nieruchomości, lecz sami nie potrafili ocenić jej faktycznego stanu technicznego).

Po szczegółowej lustracji na miejscu tato orzekł, że budynek został solidnie postawiony i ocieplony (m.in. sprawdził, że pod dachem ma warstwę wełny mineralnej o gr. 25 cm i "ciepłe" okna). Stwierdził, że w zasadzie niewiele trzeba w nim poprawiać, tylko ewentualnie dodać (para kupiła go w momencie, kiedy do mety brakowało już niewiele i wręcz ucieszyła się z faktu, że może samodzielnie wykreować ostateczną zewnętrzną szatę budynku i jego otoczenia oraz nadać wnętrzom rys estetyczny).

Balustrada balkonowa ze stali nierdzewnej
Nowi właściciele nie chcieli wykonywać balustrad balkonowych z kantówki drewnianej ze względu na konieczność jej konserwacji i ciężki wygląd. Rozważali tylko elementy ze stali - albo tradycyjnej kutej, albo z nowoczesnej nierdzewnej. Ostatecznie wybrali stal nierdzewną i prosty lekki układ przęseł.
Narożny funkcjonalny taras
Przy wschodniej (tylnej) i południowej (bocznej) elewacji dobudowali, z kostki betonowej i metodą na sucho, narożny funkcjonalny taras.

- Od pierwszej chwili bardzo się nam spodobała nieskomplikowana bryła i jej wielkość - opowiada Dorota. - Kiedy gołe tynki pomalowaliśmy farbą fasadową na słoneczny kolor, harmonizujący z brązową dachówką, nabrała przyjaźniejszego wyglądu. Zamówiliśmy proste balustrady ze stali nierdzewnej na balkony, usytuowane na trzech elewacjach. Według projektu miały być ciężkie, z drewna, ale woleliśmy proste i lekkie, z trwałego materiału nie wymagającego konserwacji. Podjazd do garażu z kostki brukowej już był.

Brukarzom zleciliśmy natomiast wykonanie narożnego tarasu, opaski wokół budynku i dodatkowego miejsca garażowego, które zamierzaliśmy osłonić wiatą. Garaż w bryle domu mieści jeden samochód, więc potrzebowaliśmy zadaszonej przestrzeni na drugi. Na nowe nawierzchnie również przewidzieliśmy kostkę betonową, bo jest w miarę tania, trwała i łatwa w obsłudze. Wewnątrz budynku zastaliśmy urządzoną kuchnię i łazienki oraz wykończone podłogi, tyle że musieliśmy dołożyć listwy przypodłogowe.

Schody na poddasze były obłożone drewnem sosnowym, lecz brakowało balustrady. Stolarz wykonał ją z tego samego rodzaju drewna. Z sufitów sterczały kable z żarówkami, więc zaczęliśmy kompletować oprawy i lampy. Fajne jest to, że przy każdej z trzech sypialni na poddaszu jest balkon.

Strefa dzienna jest nieduża i zwarta
Strefa dzienna jest nieduża i zwarta. Łącznie ma 36 m2. Dzieli ją jedynie mała ścianka na granicy kuchni i jadalni. Nowi właściciele odświeżyli farbami w pastelowych kolorach wewnętrzne cementowo-wapienne tynki. Jasna kolorystyka ścian optycznie powiększa wspólną przestrzeń.

Po urodzeniu córeczki pokój, w którym poprzednicy mieli garderobę, przeznaczyliśmy dla dziecka, bo znajduje się tuż przy naszej sypialni, no i jest ustawny i wychodzący na wschód. Szkoda go było marnować do przechowywania odzieży. Garderoba jest niezbędna, więc urządziliśmy ją w pustym pomieszczeniu nad garażem, a obok niej - bibliotekę. Pamiętam, że oglądając poddasze pierwszy raz, dużą uwagę zwracaliśmy na wysokość ścianek kolankowych. Poprzednicy podnieśli je do wys. 90 cm i jest to bardzo wygodne.

W sumie mały dom zaoferował dużo komfortu. Na górze mamy pokój dla drugiego dziecka, na dole dla gości. Instalacje też są okej. Szczególnie ucieszyłam się z podłogówki oraz elektrycznego napędu w bramie wjazdowej i garażowej. Przeprowadziliśmy się tutaj zaraz po podpisaniu umowy! Nie przeszkadzało nam chwilowe spanie na materacu i konieczność ostatecznego wykończenia budynku. Największy rozgardiasz i kurz powstał przy instalowaniu kominka.

Projekt: Dom w rododendronach 2 Archon, lustrzane odbicie; Rzut parteru i rzut parteru po zmianach

ZASTANY I NOWY SYSTEM GRZEWCZY

- Od razu sprawdziłem, w jaki sposób poprzedni właściciele ogrzewali budynek, bo w okolicy nie ma sieci gazowej - mówi Grzegorz. - W kotłowni zobaczyłem nowoczesny kocioł na groszek. To dobrze i źle - pomyślałem sobie - będę musiał trochę się nadźwigać worków z węglem, za to koszty ogrzewania będą niskie. Zresztą mówili o tym poprzedni właściciele. Po trzech zimach już wiem, że to prawda.

Obsługa kotła nie jest męcząca. W zimie wsypuję węgiel do zbiornika na paliwo raz w tygodniu. Natomiast w lecie - tylko raz w miesiącu, bo wtedy podgrzewam jedynie wodę w zasobniku o poj. 120 l! Ale mam szansę, żeby w lecie wyłączać kocioł, a wodę podgrzewać z pomocą kolektorów słonecznych. W kotłowni już jest instalacja solarna, tyle że bez paneli na dachu. Zamierzam je zamontować jeszcze w tym roku.

Salon z jadalnią
Jadalnia znajduje się w oszklonym wykuszu, ale tylko z salonu można wyjść na taras. W tej strefie budynku sprawdzają się laminowane panele, ułożone na posadzce (wybrali je poprzednicy).
Kuchnia jest widna, bo ma okna od strony południa i zachodu
Kuchnia jest widna, bo ma okna od strony południa i zachodu. Z tego po prawej widać drogę i wjazd na działkę, z czego właściciele są bardzo zadowoleni. Nie zmienili zastanych mebli z frontami z drewna i szkła, ani urządzeń kuchennych (wymiany wymagał tylko stalowy zlewozmywak, który zastąpili nowym, z konglomeratu). Sprawdza się indukcyjna płyta i laminowany blat.

Podobnie, jak żona, też się ucieszyłem z podłogówki. Znajduje się w wiatrołapie, holu, kuchni, łazienkach. Resztę pomieszczeń ogrzewają grzejniki na ścianach. Kiedy się tu przenieśliśmy, kominka nie było. W salonie wyznaczono jedynie miejsce przy kominie. Dla nas dom bez kominka to nie prawdziwy dom, dlatego zamknięty wkład z narożną szybą zamontowałem 3 miesiące po przeprowadzce i potraktowałem jako ważne zabezpieczenie, gdyby z piecem coś się stało.

Chciałem, żeby ogrzewał cały dom, więc najpierw planowałem urządzenie z płaszczem wodnym. Kominkarze mi to odradzili. Powiedzieli, że taki kominek lepiej montować przy robieniu instalacji wodnej i grzewczej, a jeśli dołożą go teraz, będzie dużo demolki. No i dlatego zdecydowałem się na wkład tradycyjny, za to z systemem DGP i dmuchawą. Wiedziałem, że nie zadziała ona podczas awarii prądu, lecz ciepło i tak wszędzie się rozejdzie, w przeciwieństwie do kotła na paliwa stałe, który po prostu stanie i grzejniki będą zimne.

Kominek w salonie
Choć cały obszar dzienny byłby większy bez kominka z obudową, nowi właściciele woleli mieć drugie źródło ciepła w domu. Poczynili jednak zabiegi, żeby urządzenie zajęło mało miejsca i wyglądało lekko. Dobrali zgrabny, lecz mocny, model wkładu (ma moc 16 kW) i zamontowali go przy ścianie, a nie przy czole komina. Dzięki narożnej szybie, widzą ogień z salonu, jadalni, kuchni, wiatrołapu.

Najwięcej zachodu było z kominem, bo istniejący murowany był przystosowany do postawienia wkładu z przodu. Przy takim usytuowaniu wyszedłby na środek salonu i niepotrzebnie zabrał sporo miejsca. Wykonawcy wiedzieli, jak temu zaradzić. Wsunęli wkład maksymalnie pod ścianę, a nad nim utworzyli nowy komin z kształtek, przekuwając się przez stropy i dach. Zresztą rury DGP też musiały przejść przez 2 stropy. Wszystko to trwało 3 dni, ale trud się opłacił. Za dom i działkę zapłaciliśmy 580 000 zł, natomiast za dodane elementy - około 60 000 zł.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

  • Dobudowanie kominka z wymuszonym systemem DGP - 12 000 zł, w tym wkład - 3500 zł.
  • Narożny taras i inne nowe nawierzchnie z kostki betonowej - 13 000 zł.
  • Balustrady na balkonach - 5000 zł.

 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Mimo że w okolicy, do której przeprowadzili się Dorota i Grzegorz, perspektywa zbudowania sieci gazowej i kanalizacyjnej jest marna, na utrzymanie domu rocznie potrzeba jedynie 8082 zł.

Właściciele nie narzekają na obsługę nowoczesnego kotła na paliwa stałe, ponieważ ma on duży zbiornik na paliwo i automatyczny podajnik. Zużywają 2,5 t dobrej jakości groszku węglowego, który kosztuje ok. 1000 zł/t (razem 2500 zł). W kominku z DGP spalają ok. 1 mp. drewna bukowego, łącznie za 300 zł.

Właściciele wydają na prąd 100 zł miesięcznie, czyli zaledwie 1200 zł rocznie. Za wywóz segregowanych śmieci płacą 324 zł, a za wywóz ścieków z szamba - 2100 zł (zbiornik trzeba opróżniać 10 razy w roku, każdorazowo za 210 zł). Wody z miejscowego wodociągu zużywają za 300 zł.

Inne koszty: monitoring 443 zł, podatek od nieruchomości 415 zł, ubezpieczenie domu 500 zł.

 

Dorota i Grzegorz z córeczką
Dorota i Grzegorz z córeczką - Celowaliśmy w mieszkanie o pow. 70 m2, a niespodziewanie staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami działki i gotowego budynku. I to za podobne pieniądze! W porównaniu z mieszkaniem, mamy teraz luksusowe warunki dla siebie i dziecka. Absolutnie się nie spodziewaliśmy, że na utrzymanie domu wydamy miesięcznie o 100 zł mniej, niż na eksploatację poprzedniego mieszkania o pow. 50 m2. Tym, którzy nie muszą koniecznie mieszkać w mieście małym lub dużym, radzimy przejrzeć oferty sprzedaży podmiejskich działek z domami!

Trafne decyzje i rady właścicieli

  • Jesteśmy szczególnie zadowoleni z kominka. Dzięki dosunięciu wkładu do ściany nawet z obudową zajmuje mało miejsca. Narożna szyba pozwala patrzeć na ogień od strony kuchni i jadalni, a nie tylko z salonu. Przy okazji palenia w kominku, co często robimy dla przyjemności i stworzenia przyjemnego nastroju, ogrzewamy cały dom.
  • Strefa dzienna jest zwarta i nieduża, za to umożliwia spędzanie czasu blisko siebie. To zaleta. Kuchnia po zlikwidowaniu spiżarni przez poprzedników wydaje się optycznie przestronniejsza, lecz na co dzień trochę brakuje takiej podręcznej i oddzielonej przechowalni. Spiżarnia to jednak co innego, niż szafki kuchenne. W momencie zakupu domu bolączką była za mała strefa garażowania i gospodarcza. Brakowało suchego miejsca do przechowywania groszku węglowego i drewna oraz sprzętu ogrodniczego i sportowego. Lekarstwem stała się dobudowana wiata.
  • Trzy balkony ozdabiają prostą bryłę domu i już wymagały naprawy. Puściła izolacja przeciwwilgociowa i musieliśmy na posadzkach położyć nową. Remont połączyliśmy z osadzaniem balustrad i kładzeniem płytek ceramicznych. Balkony generują remonty!

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje