Dom na działce leśnej za 650 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Dom na działce leśnej za 650 000 zł

Patrycja i Rafał przystosowali pierwszy i docelowy dom do leśnego otoczenia, rezygnując z tych elementów architektonicznych i wykończeniowych, które wymagają regularnej konserwacji lub ewentualnych ciągłych napraw.

Dom murowany, parterowy z poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o gr. 30 cm i styropianu o gr. 15 cm; dach pokryty dachówką betonową, na pełnym deskowaniu i papie.

 • Powierzchnia działki: 4042 m2.
 • Powierzchnia domu: 260 m2.
 • Powierzchnia garażu: 31,50 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku: 16 439 zł.

Kiedy na początku 2011 r. jeden z polskich banków wykonywał operat szacunkowy wartości nieuzbrojonej działki ze statusem siedliska, którą Patrycja i Rafał otrzymali od rodziców, jej wartość wynosiła 409 000 zł.

Obdarowana para uszanowała cenny prezent i postanowiła zbudować własny dom. Nie pokusiła się o odsprzedanie ziemi, ponieważ była własnością rodziny od kilku pokoleń. Wybierając gotowy projekt oraz dopasowując materiały budowlane i wykończeniowe, traktowała powstający jednorodzinny budynek jako pierwszy i ostatni. Miał być solidny, wygodny, z uniwersalną i nowoczesną bryłą. Seniorzy i juniorzy mieszkają teraz w osobnych domach, położonych w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie.

Kosmetyka gotowego projektu

Patrycja i Rafał lubią proste formy i dlatego wybrali projekt domu z dwuspadowym dachem i nieudziwnioną bryłą. Jednocześnie poczynili szereg zabiegów, mających na celu maksymalne uproszczenie bryły. Nie chcieli w przyszłości borykać się z częstymi remontami budynku, znajdującego się na zalesionej działce.

Obszerny parking przed garażem wykończony betonową kostką
Dom stoi 60 m od drogi, równolegle do niej. Właściciele wydłużyli i poszerzyli o 70 cm dwuspadowe połacie dachu o nachyleniu 27°. Zamiast płaską blachą z zakładką na rąbek, pokryli je prostą betonową dachówką. Obszerny parking przed garażem wykończyli betonową kostką. Plac służy również dzieciom do zabawy
Ganek osłonięty daszkiem
Wzdłuż bocznej elewacji garażu, miał się ciągnąć szklany daszek (na stalowych teownikach). Właściciele zrezygnowali z niego, osłaniając ganek pełnym daszkiem. Okazał się funkcjonalny, bo chroni od deszczu i śniegu schody oraz szerokie, solidne drzwi wejściowe z drewna meranti

- Ze względu na bliskość wysokich drzew, zrezygnowaliśmy z wykuszu w jadalni i balkonu nad nim, ponieważ w poprzednim dwupoziomowym mieszkaniu - mieliśmy kłopot z przeciekaniem stropu w podobnym miejscu - wyjaśnia Patrycja. - W docelowym domu, unikaliśmy mnożenia takich zagrożeń i skupiliśmy się na solidnej izolacji tarasu nad garażem. Mimo to niedługo po przeprowadzce musieliśmy go naprawiać. Wnękę przy tarasie, o głębokości 1,20 cm, uznaliśmy za niepotrzebną. Dzięki jej likwidacji, powiększyła się o 6 m2 powierzchnia salonu, co w życiu codziennym okazuje się bardzo przydatne. Wyrównanie elewacji i obrysu bryły pozwoliło również taniej postawić budynek. Ponadto, wydłużyliśmy okapy dachu, aby chronić ściany przed opadami atmosferycznymi. Zbudowaliśmy zupełnie inny daszek nad gankiem.

Ściany budynku wykończyliśmy po prostu trwałym tynkiem, bez układania na fragmentach elewacji oblicówki z desek, którą zaplanowano w wyjściowym projekcie. Elewację z drewna musielibyśmy częściej konserwować, niż otynkowaną. Celowo zastosowaliśmy tynk silikonowy, bo choć droższy, jest wyjątkowo odporny na korozję biologiczną i uszkodzenia mechaniczne. Można go łatwo umyć myjką ciśnieniową. Popracowaliśmy także nad układem i funkcjami wnętrz.

Zgodnie z życzeniem właścicieli, układ wnętrz i działki względem stron świata pozwalał na posadowienie budynku przodem w kierunku północy i do drogi, tyłem ku południowi i domowi rodziców. Tak jak chcieli od początku, jasna i połączona strefa dzienna jest zwarta i nieprzesadnie duża. Inaczej podchodzili do pokojów dzieci na poddaszu - koniecznie musiały być jednakowe i odpowiednio duże, mieszczące różnorodny sprzęt do zabawy i nauki. Rodzicom chodziło o urządzenie pokojów w taki sposób, żeby w domu położonym na wsi, przez lata zapewniały dzieciom przestrzeń do rozmaitych działań. Podobnie potraktowali rozległą działkę.

Uzbrajanie i zagospodarowanie leśnej działki

Patrycja i Rafał starali się uwzględnić wady i zalety zalesionej posesji o wymiarach 30 x 134,7 m. Ponieważ wjazd na nią przylegał do ruchliwej wyasfaltowanej drogi, odsunęli budynek w głąb parceli aż o 60 m. Rozmyślnie posadowili go w miejscu, w którym ich taras nie znajdzie się w przyszłości w pobliżu domów ewentualnych sąsiadów. Do garażu doprowadzili wybrukowaną drogę, przed nim urządzili obszerny plac manewrowy, a cały budynek otoczyli ścieżką.

Projekt: projekt ZX36, autor projektu Agnieszka Kozubowska-Puczka, pracownia Z500; Rzut parteru i rzut parteru po modernizacji

- Zależało nam na stworzeniu wygodnej komunikacji na działce i możliwości różnorodnych zabaw dla dzieci - jeżdżenia na rowerach, grania w piłkę itp. - mówi Rafał. - Zanim jednak powstał dom i trakty komunikacyjne z betonowej kostki, musieliśmy zdrenować teren. Było to konieczne z powodu gliniastego podłoża oraz nachylenia gruntu - woda opadowa, gromadząca się na wyżej położonej działce rodziców, spływała na naszą. Czyszczenie lasu i podkrzesywanie drzew trwało 5 miesięcy, bo robiłem to samodzielnie.

Bliskość domu rodziców rozwiązało wiele potencjalnych trudności, związanych z uzbrajaniem naszego. Na przykład, przyłącze wodociągowe ma długość 120 m, ale dzięki zgodzie rodziców na włączenie go do ich ujęcia wodociągowego, zdążyliśmy je wykonać tanio, przed budową. Ze względu na gliniasty teren, nie zdecydowaliśmy się na zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, dlatego mamy szambo. Wybranie gruntu w obrębie oczyszczalni i dowiezienie nowego, bardziej przepuszczalnego, byłoby drogie i poniesione koszty zamortyzowałyby się dopiero po kilkunastu latach. Mamy nadzieję, że sieć kanalizacji zbiorczej dotrze do nas znacznie wcześniej.

Miejscowa sieć gazowa kończy się 1,5 km od naszej działki! Liczymy, że zostanie rozbudowana w ciągu kilku lat. Do tego czasu, postanowiliśmy korzystać z gazu płynnego. Nie chcieliśmy zwiększać wydatków na budowę o wysokie koszty zainstalowania pompy ciepła, wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, instalacji solarnej - zresztą, zastosowanie tej ostatniej wyklucza bliskość lasu. Z tymi instalacjami koszt budowy na pewno przekroczyłby 1 000 000 zł, a dla nas taka kwota byłaby zbyt duża.

Taras, utwardzony betonową kostką metodą na sucho, ma obecnie wymiary 4 x 8 m
Przy bocznej elewacji, nie wykonano wykuszu z balkonem, a przy tarasie - wnęki i szklanego dachu. Taras, utwardzony betonową kostką metodą "na sucho", ma obecnie wymiary 4 x 8 m. Rafał rozpina nad nim w lecie płócienny żagiel. Patrycja docelowo myśli o zamontowaniu automatycznej markizy
Ze względu na zalesioną działkę, właściciele otynkowali budynek tynkiem silikonowym i zrezygnowali z wykańczania elewacji drewnem
Ze względu na zalesioną działkę, właściciele otynkowali budynek tynkiem silikonowym i zrezygnowali z wykańczania elewacji drewnem. Zastosowali okna z plastiku oraz dwoma szybami z ciepłą ramką. Tylną elewację i pokój gościnny ozdabia narożne okno

Budowa domu na działce leśnej i instalacje

Budowa trwała 18 miesięcy, a para prowadziła ją systemem kolejnych ekip. Prace zakończyły się w październiku 2012 r. i razem z zagospodarowaniem posesji kosztowały 650 000 zł. Właściciele postawili na solidne materiały budowlane i izolację cieplną budynku. Wybrali grubsze, niż wskazywał projekt, pustaki ceramiczne (zamiast gr. 24 cm, mają gr. 30 cm).

Zwiększyli również grubość ocielenia ścian - styropian o gr. 15 cm, zamiast o gr. 12 cm. Ławy fundamentowe zaizolowali materiałami przeciwwilgociowymi oraz termicznie. Ułożyli w pionie styropian o gr. 10 cm, a pod posadzkami - o gr. 15 cm. Pod dachem zastosowali 2 warstwy wełny mineralnej o łącznej gr. 30 cm. Wstawili ciepłe drzwi wejściowe z drewna meranti oraz okna z sześciokomorowymi ramami z plastiku i dwoma szybami, których współczynnik przenikania ciepła Uw = 1,0 W/(m2•K). Duże okna połaciowe w dachu także są odpowiednio ciepłe. Solidna izolacja termiczna budynku przekłada się obecnie, mimo korzystania z gazu płynnego, na średnio wysokie koszty ogrzewania budynku i przygotowania c.w.u.

Rafał zaopatrzył domową instalację grzewczą w jednofunkcyjny kondensacyjny kocioł gazowy i stojący zasobnik c.w.u. o poj. 150 l. Kocioł, sterowany przez regulator pogodowy i pokojowy, współpracuje z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Ułożono je na całym parterze i części poddasza (w łazience i wzdłuż okien tarasowych nad garażem). Resztę pokoi wyposażono w grzejniki. Wkładu kominkowego w salonie właściciele używają w okresach przejściowych i podczas silnych mrozów. Oprócz niekłopotliwego w obsłudze systemu grzewczego, są zadowoleni z różnorodnego oświetlenia budynku oraz z wanny i prysznica z hydromasażem.

Strefa dzienna, powiększona o 6 m2, nie jest przesadnie duża, ale dostatecznie wygodna
Strefa dzienna, powiększona o 6 m2, nie jest przesadnie duża, ale dostatecznie wygodna. Brak ścianek działowych powiększa ją optycznie, a okna od północy, zachodu i południa dobrze ją oświetlają. Strefę dzienną właściciele ozdobili podwieszanymi sufitami i różnorodnym oświetleniem, m.in. taśmami LED
Kuchnia ma okno skierowane na wjazd i jest połączona z jadalnią i salonem
Kuchnia ma okno skierowane na wjazd i jest połączona z jadalnią i salonem. Przestrzeń kuchni i jadalni oddziela wyspa. Meble wykonano z płyty MDF fornirowanej drewnem sandałowym oraz białym lakierowanym laminatem. Laminowane blaty w kolorze grafitu docelowo zostaną zastąpione blatami z granitu
Kominek w salonie
Wkład kominkowy (o mocy 16 kW) Rafał zaopatrzył w krótką instalację DGP do sypialni dzieci. W pomieszczeniu gospodarczym (z pralnią i kotłownią), umieścił natomiast jednofunkcyjny kondensacyjny kocioł na gaz płynny (o mocy do 24 kW) i zasobnik c.w.u. o poj. 150 l. Celowo zaplanował taki sposób ogrzewania domu, który pod jego nieobecność nie obarczy Patrycji koniecznością dźwigania opału

Ceny niektórych przyłączy i instalacji

 • Przyłącze wodociągowe - 3550 zł (w tym projekt 650 zł).
 • Dwukomorowe szambo (10 m3) - 3300 zł.
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna i grzewcza (z urządzeniami grzewczymi) - 29 000 zł.
 • Kominek z obudową - 8700 zł.
 • Utwardzenie tarasu i traktów komunikacyjnych (592 m2) - 60 000 zł.

 

Koszty, czyli gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Utrzymanie domu, który użytkują rodzice i dwoje małych dzieci, rocznie kosztuje 16 439 zł.

Właściciele wykorzystują gaz płynny do ogrzewania domu, przygotowania c.w.u. w zasobniku o poj. 150 l oraz do gotowania. Rocznie wydają na gaz (propan) około 8500 zł. Magazynują go w ogrodzie, w wydzierżawionym zbiorniku o poj. 4850 l. W kominkowym wkładzie, o mocy 16 kW, spalają natomiast około 2 mp. drewna za 360 zł. Kominek traktują jako doraźne wsparcie gazowej instalacji grzewczej.

Miesięczne opłaty za energię elektryczną wynoszą 205 zł, co rocznie daje 2460 zł. Właściciele nie segregują śmieci, a wywóz zmieszanych kosztuje 432 zł. Czteroosobowa rodzina zużywa wody (z miejscowego wodociągu) za 600 zł. Wywóz ścieków z przydomowego szamba raz w miesiącu to każdorazowo 200 zł, czyli 2400 zł rocznie.

Usługę monitorowania budynku wyceniono w okolicy na 51 zł miesięcznie, jednak warto wynegocjować cenę o połowę tańszą, zgodnie z cenami konkurencyjnych firm.

Inne opłaty: ubezpieczenie domu 400 zł; podatek od nieruchomości 675 zł.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Patrycja i Rafał (z dziećmi)
Patrycja i Rafał (z dziećmi) - Otrzymanie w darowiźnie rodzinnej ziemi skłoniło nas do podjęcia ważnej życiowej decyzji - budowy domu i opuszczenia bloku. Nie żałujemy zmiany miejsca zamieszkania. Architekturę nowoczesnego domu starannie zaadaptowaliśmy do warunków leśnych i zastosowaliśmy solidne materiały budowlane, bo nie zamierzamy ponownie zmieniać adresu. Tak naprawdę w budynku brakuje tylko przyłącza do sieci gazowej i kanalizacyjnej, bo wtedy koszty prowadzenia gospodarstwa domowego na wsi będą znacznie tańsze. Ciekawe, czy któreś z dzieci również będzie chciało w przyszłości osiedlić się na rodzinnej działce?

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • Po rozmowach z trzema generalnymi wykonawcami stało się jasne, że budowa odbędzie się systemem kolejnych ekip. Chodziło nam o ograniczenie kosztów robocizny i o niekorzystny zapis, pojawiający się w umowach i stwierdzający, że razem z generalnym wykonawcą odpowiadamy za rozliczenia z podwykonawcami. Gdyby generalny wykonawca przyjął od nas zapłatę, ale nie rozliczył się z podwykonawcami, musielibyśmy płacić 2 razy. Woleliśmy nie ryzykować i samodzielnie doglądać oraz rozliczać kolejne ekipy robotników. Strzałem w dziesiątkę było zatrudnianie poleconych ludzi z okolicy. Starali się i są blisko na wypadek awarii. Hydraulik zaoferował dodatkową usługę załatwienia wszelkich formalności na przyłącze wodociągowe, co było dla nas dużym ułatwieniem. Wszystkie materiały budowlane kupowaliśmy w jednym składzie, więc uzyskaliśmy rabaty.
 • Choć na poddaszu mogliśmy urządzić dwie łazienki, poprzestaliśmy na jednej, wspólnej. Tę drugą, przy sypialni rodziców, przeznaczyliśmy na garderobę. W praktyce okazało się, że bardziej niż dwie łazienki na poddaszu, przydają się nam dwie osobne garderoby - dla rodziców i dzieci. Ponadto polecamy garaż z wewnętrznym przejściem do reszty domu, bo jest to wygodne. Dom ma trochę za mały garaż i zaplecze do składowania sprzętu sportowego i ogrodowego, dlatego w ogrodzie zbudowaliśmy składziki.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kinga

17 Mar 2015, 05:04

dom w moim stylu, super

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje