Szlifierki kątowe - rodzaje, funkcje, zastosowanie. Poradnik przed zakupem!

Szlifierki kątowe - rodzaje, funkcje, zastosowanie. Poradnik przed zakupem!

Szlifierka kątowa to niezastąpione narzędzie w arsenale każdego majsterkowicza, profesjonalisty, jak i hobbysty, dzięki swojej wszechstronności i szerokiemu zakresowi zastosowań - od przecinania różnego rodzaju materiałów, przez szlifowanie, aż po usuwanie rdzy czy odnawianie powierzchni.

W naszym artykule skupiamy się na przedstawieniu różnorodności dostępnych na rynku modeli szlifierek kątowych, dzieląc je na kategorie ze względu na moc, rozmiar oraz przewidziane do nich tarcze. Wyjaśniamy, jakie cechy i funkcje należy brać pod uwagę przy wyborze tego urządzenia, aby jak najlepiej odpowiadało ono na potrzeby użytkownika.

Szczególną uwagę zwracamy na takie aspekty, jak blokada wrzeciona, system mocowania osłony tarczy, regulator obrotów oraz system łagodnego startu, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu pracy. Celem artykułu jest dostarczenie kompleksowej wiedzy, która pomoże w dokonaniu świadomego wyboru szlifierki kątowej, idealnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb i rodzaju wykonywanych prac.

Jakie są rodzaje szlifierek kątowych?

Urządzenie to ma najszersze zastosowanie spośród elektronarzędzi - służy zarówno do przecinania metalu, betonu i materiałów ceramicznych, jak i szlifowania metalowych powierzchni czy czyszczenia ich z rdzy. Pozwala też usunąć starą powłokę malarską czy odnowić drewno.

Sprzęt tego typu dzieli się na mały i duży. Ten pierwszy, jednoręczny, ma moc od 500 do 1000 W i pracuje z tarczą o średnicy 115 lub 125 mm. Wystarczy do większości typowych prac w domu. Duży dwuręczny, o mocy od 1800 do 2500 W, przystosowany do zamontowania tarczy o średnicy 180 lub 230 mm, służy do cięcia grubych elementów.

Urządzenia różnią się prędkością obrotów i dodatkowymi funkcjami. Warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęt ma:

  • blokadę wrzeciona - umożliwia wymianę tarczy roboczej przy pomocy tylko jednego klucza (to praktycznie standard). Dostępne są też modele z systemem bezkluczowym SDS;
  • system mocowania osłony tarczy - chroni przed ewentualnymi odpryskami podczas pracy, umożliwia ustawienie tarczy w dowolnej pozycji;
  • regulator obrotów - umożliwia delikatne i precyzyjne szlifowanie, bez wytwarzania intensywnego strumienia pyłu (ważne przy tym, jaka jest minimalna prędkość obrotowa);
  • system tzw. łagodnego startu - w dużych urządzeniach zabezpiecza użytkownika przed szarpnięciem w momencie uruchomienia.

Szlifierkę trzeba wyposażyć w tarczę tnącą, przeznaczoną do określonego rodzaju materiału (metal, beton, ceramika), specjalną szczotkę do usuwania rdzy lub elastyczną tarczę do szlifowania większych powierzchni.

Dowiedz się więcej szlifierkach kątowych ➡️ Jakimi parametrami sugerować się przy wyborze szlifierki kątowej?

Redakcja BD
fot. otwierająca: Tryton

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz