Remont łazienki z pisuarem i kamienną umywalką

Remont łazienki z pisuarem i kamienną umywalką

Poprzedni wystrój był zbyt ciemny. Podczas remontu zależało mi na pozbyciu się starych brązowych kafli i wykończeniu przegród jasnym trawertynem, identycznym jak w kuchni i przy kominku - mówi Kamila, która łazienkę remontowała w 2021 r.

Zakres remontu:

 • modernizacja instalacji elektrycznej, wymiana okładziny na przegrodach i armatury.

Czas trwania: 3 miesiące.

Łazienka przy strefie dziennej:

 • Powierzchnia 4,25 m2, z oknem.
 • Woda - czerpana z wodociągu, odprowadzana do kanalizacji.
 • Wentylacja - grawitacyjna z wentylatorem.
 • Ogrzewanie - drabinka.
 • Posadzka i ściany - wcześniej brązowa terakota, teraz trawertyn.
 • Armatura sanitarna - nowa kabina z niskim brodzikiem; wcześniej stojący sedes, teraz podwieszany; pisuar; poprzednio tradycyjna umywalka na nodze, obecnie z kamienia, nablatowa, na podwieszanej szafce.
 • Baterie - wcześniej tradycyjne, obecnie podtynkowe chromowane, pod prysznicem z deszczownicą.
 • Oświetlenie - taśmy LED i żyrandol, kinkiety nad lustrami.

Decyzja: Poprzedni wystrój był zbyt ciemny. Podczas remontu zależało mi na pozbyciu się starych brązowych kafli i wykończeniu przegród jasnym trawertynem, identycznym jak w kuchni i przy kominku. Demontaż kafli oznaczał wymianę armatury, mimo że nadal dobrze działała. Nie zmieniłam jej układu, tylko ulepszyłam drobiazgi, z myślą o ułatwieniu sobie sprzątania, np. poprosiłam fachowca o takie wykonanie ścianki z podwieszanym sedesem, żeby między jej bokiem a prysznicem nie było szpary, w której mógłby się zbierać kurz. Poprawiłam też oświetlenie.

Nowa okładzina z trawertynu i armatura, ulepszone oświetlenie
Nowa okładzina z trawertynu i armatura, ulepszone oświetlenie.
Nowy grzejnik ma grzałkę elektryczną
Nowy grzejnik ma grzałkę elektryczną.

Łazienka z pisuarem i kamienną umywalką - rady i przestrogi:

 • Wykonawca wydrążył nieco ścianę za sedesem, żeby obudowa przy stelażu do zabudowy nie zmniejszała łazienki. Na niej wykonał półkę, a od spodu miejsce do zamontowania taśmy LED. Przy cofniętej muszli, mamy więcej przestrzeni, drzwi kabiny prysznicowej nie obijają się o nią. Fachowiec poszerzył też ścianę wokół komina, by podwiesić na niej szafkę pod kamienną umywalkę. Udanym trikiem było zamontowanie, na istniejącym suficie, szerokich ozdobnych listew z taśmami LED.
 • Ważna uwaga, przy kupowaniu umywalki z kamienia, radzę sprawdzić szerokość otworu odpływowego. Nie udało się dopasować do niego syfonu (był 1,5 cm szerszy), wykonawca zwęził go, używając żywicy i zamaskował szerszym "kołnierzykiem" (elementem odpływu). Zależało mi na pokazaniu trawertynu na posadzce i ścianach, dlatego zastosowałam podtynkowe baterie w wersji chromowanej, które nie odwracają uwagi od kamienia. Zamiast stojącej umywalkowej, jest mechanizm w ścianie, natomiast pod prysznicem - wersja ze słuchawką i deszczownicą. Wybrałam kabinę z niskim brodzikiem, bo jest łatwiejsza do mycia w porównaniu z posadzką z kafli (z fugami). Polecam zastosowanie przy pisuarze czujnika ciepła - uruchamia się automatycznie, jest to wygodne. Ponadto obok modelu pisuaru z klapką, w drugiej łazience zamontowałam bidet.

Koszty remontu łazienki:

 • trawertyn 9600 zł, robocizna 3500 zł. Kabina prysznicowa, umywalka, szafka 5500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Zamontowano umywalkę nablatową z kamienia, obok - pisuar z klapką.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz