Dostęp do drogi publicznej

Dostęp do drogi publicznej

Chciałem kupić działkę rekreacyjną, ale okazało się, że nie ma ona dostępu do drogi publicznej i notariusz odmówił zawarcia umowy. Dojazd ten jednak istnieje, gdyż właściciele sąsiednich działek wydzielili z nich pas szerokości 5 metrów w ten sposób, że powstała 10-metrowa droga prywatna, która jeszcze nie jest wpisana w rejestr gruntów. Droga miała być odkupiona przez gminę, lecz tak się nie stało. Działanie notariusza wydaje mi się właściwe, bo gdybym kupił działkę, prawdopodobnie nie dostałbym pozwolenia na budowę. W jaki sposób można szybko i pozytywnie załatwić tę sprawę?

Odpowiedź eksperta: Notariusz powinien sporządzić akt notarialny i ewentualnie opisać, że Pana działka nie ma dostępu do drogi publicznej. Brak dostępu nie wyłącza możliwości przeniesienia własności gruntu. Sąsiedzi którzy wydzielili ze swoich działek drogę, prawdopodobnie ustanowią na swoich działkach służebność drogi koniecznej dla działki, która Pana interesuje, ale mogą zażądać za to wynagrodzenia.

Służebność taka nie jest przypisana do właścicieli gruntu, ale do nieruchomości, tak więc jeśli zostanie ustanowiona, a Pan działkę kupi, będzie Pan mógł korzystać z tej drogi bez przeszkód. Ten sposób jest najpewniejszy, wymaga tylko wykonania mapy z zaznaczeniem istniejącej drogi – i ujawnienia jej jako drogi koniecznej.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia między sąsiadami, można wystąpić do sądu rejonowego (może to zrobić obecny właściciel lub Pan po zakupie działki) z wnioskiem o ustanowienie drogi koniecznej i wskazać jej przebieg po wydzielonym gruncie.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz