Dostęp do drogi publicznej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2013-01-25 10:33:56
Dostęp do drogi publicznej

Chciałem kupić działkę rekreacyjną, ale okazało się, że nie ma ona dostępu do drogi publicznej i notariusz odmówił zawarcia umowy. Dojazd ten jednak istnieje, gdyż właściciele sąsiednich działek wydzielili z nich pas szerokości 5 metrów w ten sposób, że powstała 10-metrowa droga prywatna, która jeszcze nie jest wpisana w rejestr gruntów. Droga miała być odkupiona przez gminę, lecz tak się nie stało. Działanie notariusza wydaje mi się właściwe, bo gdybym kupił działkę, prawdopodobnie nie dostałbym pozwolenia na budowę. W jaki sposób można szybko i pozytywnie załatwić tę sprawę?

Odpowiedź eksperta: Notariusz powinien sporządzić akt notarialny i ewentualnie opisać, że Pana działka nie ma dostępu do drogi publicznej. Brak dostępu nie wyłącza możliwości przeniesienia własności gruntu. Sąsiedzi którzy wydzielili ze swoich działek drogę, prawdopodobnie ustanowią na swoich działkach służebność drogi koniecznej dla działki, która Pana interesuje, ale mogą zażądać za to wynagrodzenia.

Służebność taka nie jest przypisana do właścicieli gruntu, ale do nieruchomości, tak więc jeśli zostanie ustanowiona, a Pan działkę kupi, będzie Pan mógł korzystać z tej drogi bez przeszkód. Ten sposób jest najpewniejszy, wymaga tylko wykonania mapy z zaznaczeniem istniejącej drogi – i ujawnienia jej jako drogi koniecznej.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia między sąsiadami, można wystąpić do sądu rejonowego (może to zrobić obecny właściciel lub Pan po zakupie działki) z wnioskiem o ustanowienie drogi koniecznej i wskazać jej przebieg po wydzielonym gruncie.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny