Odpowiedź eksperta: Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, organ administracji architektoniczno-budowlanej sprawdza m.in.:
- zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innymi aktami prawa miejscowego,
- zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi,
- kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
- wykonanie (i niekiedy sprawdzenie) projektu przez osobę mającą wymagane uprawnienia budowlane.
Gdy inwestor przedłoży komplet wymaganych dokumentów, a następnie zostaną one pozytywnie zweryfikowane, to organ (właściwy wydział architektury) nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę i zatwierdzenia projektu architektoniczno-budowlanego. Organ wydający ją i zatwierdzający projekt budowlany może poddać ocenie jedynie te elementy złożonych dokumentów, o których mowa w przepisach prawno-budowlanych.
Decyzja o pozwoleniu na budowę ma charakter związany, a nie uznaniowy. Na treść tej decyzji i projekt budowlany nie mogą mieć wpływu przesłanki przez ustawę niewymienione. W procesie tym więc brak miejsca na uznaniowość. Jeśli spełnione są wszystkie wymogi formalne decyzja o pozwoleniu na budowę musi być wydana.
Aleksandra Korczak
fot. succo / pixabay.com