Jak się zabezpieczyć przed możliwością porzucenia robót przez wykonawców?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak się zabezpieczyć przed możliwością porzucenia robót przez wykonawców?

Słyszałem, że na budowach zdarza się porzucanie robót przez wykonawców. W jaki sposób mogę się przed taką sytuacją zabezpieczyć?

aktualizacja: 2018-10-16 11:38:30

Odpowiedź eksperta: W pierwszej kolejności radzę postawić na odpowiednio skonstruowaną umowę. Jednym z zabezpieczeń jest instytucja kary umownej. Można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania albo nienależytego wykonania zobowiązania nastąpi przez zapłatę określonej sumy.

Kara ta należy się w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Żądanie odszkodowania wyższego nie jest dopuszczalne - chyba że strony w umowie postanowiły inaczej.

Inną kwestią jest to, że umowa powinna być zawarta w odpowiedniej formie (zgodnie z przepisami, wystarczająca w przypadku umowy o roboty budowlane będzie zwykła forma pisemna, ale można rozważyć akt notarialny, zawierający oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji) i umożliwiać dochodzenie roszczeń (np. przez weksel, gwarancje bankowe).

Powinien więc Pan spisać z wykonawcą precyzyjną umowę, zawierającą wykaz wszystkich prac oraz termin ich ukończenia.

Umowa ma zawierać wpis dotyczący wysokości kary umownej za niedopełnienie warunków umowy. Jeśli wykonawca porzuci miejsce pracy, będzie Pan mógł domagać się wypłaty kary umownej - dobrowolnie lub za pośrednictwem sądu.

Aleksandra Korczak
fot. jarmoluk / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny