Kiedy można rozpocząć prace na budowie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kiedy można rozpocząć prace na budowie?

Odebrałam dziś pozwolenie na budowę. Czy mogę natychmiast rozpocząć roboty na budowie?

aktualizacja: 2018-10-16 11:29:08

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami - jest to legalne. Niemniej jednak, lepiej zaczekać z tym aż do uzyskania pewności, że decyzja o pozwoleniu na budowę jest ostateczna, czyli taka, od której nie przysługuje już odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

W obecnym stanie prawnym, inwestor ma prawo rozpocząć roboty budowlane na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Nie można tego traktować jak rozpoczęcia budowy bez niego, czyli jako samowolę budowlaną.

Należy rozróżnić sytuację inwestora, który wznosi albo wzniósł obiekt budowlany, nie mając wymaganego pozwolenia na budowę, od sytuacji inwestora, który rozpoczął realizację na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, która została następnie usunięta z obrotu prawnego. Takie działanie jednak obciążone jest pewnym ryzykiem.

Przy czym rozpoczynając roboty na podstawie nieostatecznej decyzji, inwestor sam naraża się na ryzyko, że pozwolenie na budowę może zostać wyeliminowane z obrotu prawnego. Gdyby bowiem osoba uprawniona (np. sąsiad) złożyła od niej odwołanie (ma na to 14 dni od daty jej otrzymania) - a odwołanie to zostało uwzględnione – sytuacja takiego inwestora z miejsca się komplikuje.

Aby mieć pewność, że nie zostało wniesione odwołanie od decyzji i jest ona ostateczna, powinna Pani poczekać minimum 14 dni od dnia doręczenia jej ostatniej ze stron postępowania (sąsiadom). Ze względu na możliwości wysłania odwołania pocztą, warto poczekać dłużej i dodać do tych 14 dni jeszcze kilka lub kilkanaście.

Aleksandra Korczak
fot. Antranias / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny