Czy zniknie prawo użytkowania wieczystego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy zniknie prawo użytkowania wieczystego?

Mam dom znajdujący się na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego należącego do gminy. Słyszałem, o tym, że mają zmienić się przepisy i zniknie prawo użytkowania wieczystego. Co to oznacza dla mnie?

aktualizacja: 2018-07-09 12:10:41

Odpowiedź eksperta: Tak to prawda. Ustawa jest obecnie w fazie projektu, który zakłada, że 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Zmiana dotyczyłaby gruntów zabudowanych domkami jednorodzinnymi, mieszkaniami w budynkach wielolokalowych (w których co najmniej połowa lokali to lokale mieszkalne).

Według nowych przepisów - w miejsce obecnych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele gruntów uiszczaliby roczne opłaty przekształceniowe - przez 20 lat od dnia przekształcenia. Ich wysokość miałaby być równa opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste, jaka obowiązywałaby w dniu przekształcenia. Nowe przepisy przewidują, że roczna opłata przekształcenia miałaby być wnoszona do 31 marca każdego roku (przy czym będzie można wystąpić o jej rozłożenie na raty).

Projekt przewiduje także, że osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów będą zobowiązane do zapłacenia należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat. Zakłada się możliwość ich waloryzacji przez samorządy przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez Prezesa GUS.

Ponadto Skarb Państwa i samorządy, w tym gminy, będą mogły udzielać bonifikat od opłat rocznych. Zakłada się szansę wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo z góry, co umożliwi udzielenie bonifikaty - przy czym w odniesieniu do gruntów państwowych, projektowane przepisy przewidują bonifikatę w wysokości 60%, w sytuacji gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia.

Aleksandra Korczak
fot. thodonal - Fotolia.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny