Czy zniknie prawo użytkowania wieczystego?

Czy zniknie prawo użytkowania wieczystego?

Mam dom znajdujący się na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego należącego do gminy. Słyszałem, o tym, że mają zmienić się przepisy i zniknie prawo użytkowania wieczystego. Co to oznacza dla mnie?

Odpowiedź eksperta: Tak to prawda. Ustawa jest obecnie w fazie projektu, który zakłada, że 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Zmiana dotyczyłaby gruntów zabudowanych domkami jednorodzinnymi, mieszkaniami w budynkach wielolokalowych (w których co najmniej połowa lokali to lokale mieszkalne).

Według nowych przepisów - w miejsce obecnych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele gruntów uiszczaliby roczne opłaty przekształceniowe - przez 20 lat od dnia przekształcenia. Ich wysokość miałaby być równa opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste, jaka obowiązywałaby w dniu przekształcenia. Nowe przepisy przewidują, że roczna opłata przekształcenia miałaby być wnoszona do 31 marca każdego roku (przy czym będzie można wystąpić o jej rozłożenie na raty).

Projekt przewiduje także, że osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów będą zobowiązane do zapłacenia należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat. Zakłada się możliwość ich waloryzacji przez samorządy przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez Prezesa GUS.

Ponadto Skarb Państwa i samorządy, w tym gminy, będą mogły udzielać bonifikat od opłat rocznych. Zakłada się szansę wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo z góry, co umożliwi udzielenie bonifikaty - przy czym w odniesieniu do gruntów państwowych, projektowane przepisy przewidują bonifikatę w wysokości 60%, w sytuacji gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia.

Aleksandra Korczak
fot. thodonal - Fotolia.com

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz