Odpowiedź eksperta: Może Pani kupić taką nieruchomość, ale jeśli w przyszłości będzie ją Pani chciała sprzedać, prawo pierwokupu będzie miał Skarb Państwa. Po wycenie rzeczoznawcy majątkowego, będzie on uprawniony do nabycia nieruchomości za cenę potencjalnie inną, niż ustalona przez zainteresowane strony. Zatem chcąc ją sprzedać, będzie się Pani musiała liczyć z tym, że jeżeli Skarb Państwa będzie chciał ją kupić (na szczęście nie zdarza się to często), cena może nie być dla Pani satysfakcjonująca.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, gruntu niestanowiącego własności Skarbu Państwa oznaczonego jako las w ewidencji gruntów i budynków, Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Lasy Państwowe, przysługuje prawo pierwokupu tego gruntu.
Prawo to przysługuje w każdym razie, gdy w ewidencji gruntów i budynków nieruchomość występuje jako las w całości albo w części. Być może ta regulacja miała wpływ na wyjątkowo niską cenę nieruchomości.
Aleksandra Korczak
fot. music4life / pixabay.com