Czy będę mogła wybudować dom na działce w pobliżu lasu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy będę mogła wybudować dom na działce w pobliżu lasu?

Znalazłam piękną parcelę w bardzo dobrej cenie w pobliżu lasu. Mimo że nie rosną tu drzewa, są na niej "użytki leśne". Czy mogę kupić taką działkę, żeby postawić dom?

aktualizacja: 2018-05-04 11:32:53

Odpowiedź eksperta: Może Pani kupić taką nieruchomość, ale jeśli w przyszłości będzie ją Pani chciała sprzedać, prawo pierwokupu będzie miał Skarb Państwa. Po wycenie rzeczoznawcy majątkowego, będzie on uprawniony do nabycia nieruchomości za cenę potencjalnie inną, niż ustalona przez zainteresowane strony. Zatem chcąc ją sprzedać, będzie się Pani musiała liczyć z tym, że jeżeli Skarb Państwa będzie chciał ją kupić (na szczęście nie zdarza się to często), cena może nie być dla Pani satysfakcjonująca.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, gruntu niestanowiącego własności Skarbu Państwa oznaczonego jako las w ewidencji gruntów i budynków, Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Lasy Państwowe, przysługuje prawo pierwokupu tego gruntu.

Prawo to przysługuje w każdym razie, gdy w ewidencji gruntów i budynków nieruchomość występuje jako las w całości albo w części. Być może ta regulacja miała wpływ na wyjątkowo niską cenę nieruchomości.

Aleksandra Korczak
fot. music4life / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny