Czy mogę uzyskać warunki zabudowy dla gruntu rolnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy mogę uzyskać warunki zabudowy dla gruntu rolnego?

Jestem właścicielem dużego gruntu o dwóch klasach – IVa i III. Wiem, że dużo trudniej uzyskać zgodę na budowę na najlepszych gruntach – klas I–III. Nie jestem rolnikiem, ale chciałbym uzyskać warunki zabudowy standardową drogą. Jak to zrobić?

aktualizacja: 2017-11-15 10:52:53

Odpowiedź eksperta: Sposobem ochrony zarówno gruntów rolnych, jak i leśnych, jest ograniczanie ich przeznaczania na cele nierolnicze lub nieleśne. Zmiana przeznaczenia gruntów stanowiących użytki rolne klas I–III może być dokonana wyłącznie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i (z reguły) wymaga zgody ministra rolnictwa.

Gdy w skład jednej, dużej działki wchodzą użytki rolne odmiennych klas bonitacyjnych, niekiedy inwestorzy dobierają teren pod inwestycję tak, aby grunt pod nią był gorszej kategorii. Jeżeli jednak kategoria gruntów pozostałych terenów w obrębie wybranej na inwestycję działki różni się (tak jak w Pana przypadku), to może to uniemożliwić uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy lub decyzji lokalizacji inwestycji. Sądy uznają zazwyczaj, że ustalenie warunków zabudowy odnosi się do działki objętej wnioskiem jako całości, a nie jedynie tej jej części, która w wyniku realizacji inwestycji będzie faktycznie zabudowana.

Przyjmuje się na ogół, że organ nie ma możliwości wydania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy albo decyzji lokalizacji inwestycji celu publicznego, gdy chociażby część działki, na której jest ona planowana wymagała zmiany przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze. Powinno się mieć powyższe uwarunkowania na uwadze już na etapie wyboru działki.

Jeżeli jednak działka należy już do nas (tak jak w opisanym przypadku), to wówczas rozważyć można jej podział – tak, aby w skład wydzielonej posesji, na której ma być np. zbudowany dom, wchodziły tylko grunty gorszej kategorii.

Aleksandra Korczak
fot. andreas160578 / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA