Odpowiedź eksperta: Sposobem ochrony zarówno gruntów rolnych, jak i leśnych, jest ograniczanie ich przeznaczania na cele nierolnicze lub nieleśne. Zmiana przeznaczenia gruntów stanowiących użytki rolne klas I–III może być dokonana wyłącznie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i (z reguły) wymaga zgody ministra rolnictwa.
Gdy w skład jednej, dużej działki wchodzą użytki rolne odmiennych klas bonitacyjnych, niekiedy inwestorzy dobierają teren pod inwestycję tak, aby grunt pod nią był gorszej kategorii. Jeżeli jednak kategoria gruntów pozostałych terenów w obrębie wybranej na inwestycję działki różni się (tak jak w Pana przypadku), to może to uniemożliwić uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy lub decyzji lokalizacji inwestycji. Sądy uznają zazwyczaj, że ustalenie warunków zabudowy odnosi się do działki objętej wnioskiem jako całości, a nie jedynie tej jej części, która w wyniku realizacji inwestycji będzie faktycznie zabudowana.
Przyjmuje się na ogół, że organ nie ma możliwości wydania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy albo decyzji lokalizacji inwestycji celu publicznego, gdy chociażby część działki, na której jest ona planowana wymagała zmiany przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze. Powinno się mieć powyższe uwarunkowania na uwadze już na etapie wyboru działki.
Jeżeli jednak działka należy już do nas (tak jak w opisanym przypadku), to wówczas rozważyć można jej podział – tak, aby w skład wydzielonej posesji, na której ma być np. zbudowany dom, wchodziły tylko grunty gorszej kategorii.
Aleksandra Korczak
fot. andreas160578 / pixabay.com