Czy można wydziedziczyć bez podania przyczyny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy można wydziedziczyć bez podania przyczyny?

Mój ś. p. dziadek był właścicielem kilku wartościowych działek. W testamencie zapisał cały majątek mojej mamie, a jej siostrę – moją ciotkę – wydziedziczył. Niestety ciotka odgraża się, że dziadek nie podał przyczyny wydziedziczenia, w związku z czym będzie dochodzić zachowku. Czy naprawdę może to zrobić?

aktualizacja: 2017-10-30 10:57:46

Odpowiedź eksperta: Spadkodawca może w testamencie pozbawić swoich zstępnych (tj. dzieci, wnuki, prawnuki itd.) zachowku. Są to przypadki, gdy jedna z tych osób – wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego – dopuściła się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób, umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności bądź rażącej obrazy czci, uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Jeżeli spadkodawca jednego ze swoich potomków tylko nie lubi, może najwyżej pozbawić go w testamencie spadku, ale nie może pozbawić go zachowku.

 

Aby wydziedziczenie było w pełni skuteczne i prowadziło do pozbawienia spadkobiercy również zachowku, spadkodawca musi wskazać w treści testamentu w sposób wyraźny, że wydziedzicza danego spadkobiercę oraz powinien podać przyczynę wydziedziczenia.

 

Sądy wskazują jednak, że ustawodawca nie wymaga bezwzględnie od spadkodawcy, by podał on wprost, precyzyjnie przyczynę wydziedziczenia, choć takie określenie byłoby niewątpliwie pożądane. Wystarczy bowiem, gdy spadkodawca uczyni to w taki sposób, aby wola wydziedziczenia wskazanej osoby i motywy uzasadniające wydziedziczenie dały się w sposób nie budzący wątpliwości wyczytać z treści testamentu.

 

Jeśli więc Pana dziadek w testamencie wyraźnie zapisał, że wydziedzicza drugą córkę, nie może ona dochodzić w sądzie praw do zachowku.

Aleksandra Korczak
jarmoluk / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny