Zawezwanie wykonawcy do próby ugodowej

Zawezwanie wykonawcy do próby ugodowej

Jestem bardzo niezadowolona z prac wykonawcy mojego domu. Opóźnienia, błędy na budowie i niezadowalający efekt – oto, co mnie spotkało. Na szczęście (w nieszczęściu) miałam dobrze skonstruowaną umowę, przewidującą kary umowne. Wystosowałam już pismo z ostatecznym przedprocesowym wezwaniem do zapłaty. Jednak obawiam się procesu – kosztów z nim związanych, nerwów i długotrwałości. Czy istnieje jeszcze sposób aby ominąć drogę procesu sądowego?

Odpowiedź eksperta: Postępowania procesowe w tego typu sprawach faktycznie mogą być długotrwałe – często trzeba przesłuchać świadków i przeprowadzić inne dowody, zwłaszcza, kiedy stan faktyczny jest sporny i sąd musi zrekonstruować przebieg robót. Niejednokrotnie pojawia się również konieczność powołania biegłego. Decyzja o procesie sądowym powinna być zatem świadoma i przemyślana.

 

Istnieje także możliwość zawezwania dłużnika do próby ugodowej. W tym celu należy złożyć do sądu wniosek o zawezwanie do zawarcia ugody, a sąd wyznacza wówczas termin rozprawy i przesyła ów wniosek dłużnikowi. Wtedy jest szansa porozumienia się i zawarcia ugody na tej rozprawie (jeśli nie, to postępowanie takie się kończy). Postępowanie to jest dużo mniej kosztowne, niż zwykły proces.

 

Nawet jeżeli nie uda się zawrzeć ugody, to zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg terminu przedawnienia (co w praktyce oznacza wydłużenie czasu, w którym może Pani wytoczyć powództwo).

Aleksandra Korczak
fot. qimono / pixabay.com

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz