Zawezwanie wykonawcy do próby ugodowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Zawezwanie wykonawcy do próby ugodowej

Jestem bardzo niezadowolona z prac wykonawcy mojego domu. Opóźnienia, błędy na budowie i niezadowalający efekt – oto, co mnie spotkało. Na szczęście (w nieszczęściu) miałam dobrze skonstruowaną umowę, przewidującą kary umowne. Wystosowałam już pismo z ostatecznym przedprocesowym wezwaniem do zapłaty. Jednak obawiam się procesu – kosztów z nim związanych, nerwów i długotrwałości. Czy istnieje jeszcze sposób aby ominąć drogę procesu sądowego?

aktualizacja: 2017-10-30 10:20:11

Odpowiedź eksperta: Postępowania procesowe w tego typu sprawach faktycznie mogą być długotrwałe – często trzeba przesłuchać świadków i przeprowadzić inne dowody, zwłaszcza, kiedy stan faktyczny jest sporny i sąd musi zrekonstruować przebieg robót. Niejednokrotnie pojawia się również konieczność powołania biegłego. Decyzja o procesie sądowym powinna być zatem świadoma i przemyślana.

 

Istnieje także możliwość zawezwania dłużnika do próby ugodowej. W tym celu należy złożyć do sądu wniosek o zawezwanie do zawarcia ugody, a sąd wyznacza wówczas termin rozprawy i przesyła ów wniosek dłużnikowi. Wtedy jest szansa porozumienia się i zawarcia ugody na tej rozprawie (jeśli nie, to postępowanie takie się kończy). Postępowanie to jest dużo mniej kosztowne, niż zwykły proces.

 

Nawet jeżeli nie uda się zawrzeć ugody, to zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg terminu przedawnienia (co w praktyce oznacza wydłużenie czasu, w którym może Pani wytoczyć powództwo).

Aleksandra Korczak
fot. qimono / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny