Chciałbym zalegalizować budowę, lecz opłata jest zbyt wysoka. Co mogę zrobić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Chciałbym zalegalizować budowę, lecz opłata jest zbyt wysoka. Co mogę zrobić?

W związku z samowolą budowlaną, organ nadzoru ustalił wysoką opłatę legalizacyjną. Chciałbym zalegalizować budowę, lecz kwota opłaty jest zbyt wysoka. Złożyłem zażalenie na postanowienie o ustaleniu tej opłaty, ale sprawa nie została rozpatrzona na moją korzyść. Co mogę zrobić?

aktualizacja: 2016-09-29 10:17:56

Odpowiedź eksperta: W sytuacji gdy budowa została już zakończona, procedura legalizacyjna kończy się wraz z uiszczeniem opłaty legalizacyjnej. Organ podatkowy, na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

 

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji;
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

 

Uprawnienia organu podatkowego w tym zakresie przysługują wojewodzie. Proszę zatem złożyć wniosek (o odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie) w swojej sprawie i jak najlepiej go uargumentować (zwłaszcza w zakresie istnienia ważnego interesu podatnika). Złożenie wniosku powoduje zawieszenie postępowania administracyjnego do dnia jego rozstrzygnięcia.

Redakcja BD
fot. IStock

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!