Odpowiedź eksperta: Właściciele mieszkań, domów jednorodzinnych, garaży, spółdzielnie mieszkaniowe mogą występować o przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu, na którym budynki są posadowione, we własność. Osoba, na rzecz której zostanie przekształcone to prawo, będzie zobowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia.
Opłatę tę ustala właściwy organ (czyli starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej – w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, w tym również nieruchomości, w stosunku do których prawo własności Skarbu Państwa wykonują inne państwowe osoby prawne bądź wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa – odpowiednio w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego). Wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy, w formie operatu szacunkowego.
Opłata za przekształcenie będzie różnicą pomiędzy wartością nieruchomości a wartością użytkowania wieczystego na niej ustanowionego, przy czym tę drugą kwotę ustala się przez pomnożenie wartości nieruchomości przez współczynnik korygujący. Jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na cele mieszkaniowe, możliwe jest udzielenie bonifikaty od opłaty za przekształcenie. Ponadto opłatę można rozłożyć na raty, standardowo na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat.
Redakcja BD
fot. Marek Żelkowski