Służebność drogi koniecznej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Służebność drogi koniecznej

Kupiłem działkę, która ma dostęp do drogi publicznej przez służebność drogi o szer. 2 m. Chciałbym poszerzyć tę drogę, ale sąsiad, przez którego posesję ona biegnie, nie chce się zgodzić. Co mogę zrobić?

aktualizacja: 2015-06-11 10:30:42


Odpowiedź eksperta: Ma Pan prawo zwrócić się do sądu i mocą jego orzeczenia ustanowić przymusową służebność drogi koniecznej. Ustanawia się ją, gdy nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej lub jest on szczególnie niedogodny (jak w Pana przypadku). Nie zawsze jednak poszerzenie drogi będzie możliwe, choćby ze względy na np. sposób zagospodarowania działki sąsiada, układ granic albo ukształtowanie terenu. Sąd ocenia potrzeby nieruchomości izolowanej i "możliwości" nieruchomości, która ma być obciążona.

 

Przeprowadzenie drogi koniecznej musi nastąpić z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić i oznacza określenie wynagrodzenia należnego właścicielowi nieruchomości obciążonej służebnością. Przepisy nie definiują jednak sposobu jego obliczenia. W praktyce sądy opierają się więc na opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego. Koszt jego powołania obciąża osobę wnioskującego o ustanowienie służebności.

Redakcja BD
fot. acia (forum.budujemydom.pl)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny