Odpowiedź eksperta: Aby usunąć drzewa i krzewy z nieruchomości, trzeba napisać wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i uzyskać pozwolenie. Jeśli nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, dodatkowo trzeba uzyskać zezwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Wydanie takiego zezwolenia może zostać uzależnione od przesadzenia drzewa w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia go innymi drzewami w liczbie nie mniejszej niż liczba drzew usuniętych.
Jest taka możliwość, że decyzja wójta będzie odmowna. Wtedy przysługuje Panu prawo odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a w przypadku kolejnej niekorzystnej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Za usunięcie drzewa pobiera się opłatę, która jest uzależniona od jego gatunku, obliczana za każdy centymetr obwodu w zależności od przedziału, w jakim ten obwód się mieści.
W niektórych przypadkach nie pobiera się opłat za usunięcie drzew:
- jeśli osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na wycięcie drzew na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- jeżeli usunięcie jest związane z odnową i pielęgnacją drzew rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
- jeśli drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych,
- jeżeli drzewo obumarło lub nie rokuje szansy na przeżycie z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości.
Redakcja BD
fot. Marek Żelkowski
fot. Marek Żelkowski