Co wpływa na energooszczędność domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co wpływa na energooszczędność domu?

Dom energooszczędny (niskoenergetyczny) cechuje niższe, niż w przypadku budownictwa tradycyjnego, zapotrzebowanie na ciepło. Przeanalizujmy, jakie główne elementy wpływają na jego energooszczędność lub jej brak.

1. Spójny projekt budowlany

Rozpoczynając przygodę z budową domu niskoenergetycznego warto zadbać już o jego pierwszą fazę: projekt. Zwróćmy uwagę na spójność całego zamierzenia budowlanego. Poszczególne elementy projektu wpływają na siebie. Ciężko sobie wyobrazić budynek niskoenergetyczny z rozbudowanym dachem, otwartym kominkiem i wentylacją grawitacyjną nawet jeżeli użyjemy bardzo drogiej i super energooszczędnej stolarki okiennej, a przegrody zewnętrzne będą zaizolowane wg standardów budynków pasywnych...

Czyli przede wszystkim wspólna myśl. Koncepcja zamierzenia z uwzględnieniem jej wszystkich ograniczeń i wymogów i wykorzystaniem naturalnej energii (słońca, ziemi) do celów grzewczych, chłodniczych, wentylacyjnych. W ostatecznym rozrachunku chodzi o to żeby jednocześnie płacić niskie rachunki, ale też cieszyć się przyjemnymi i zdrowymi warunkami do życia.

2. Bryła budynku

Bryła budynku powinna być możliwie zwarta. Czyli pole powierzchni wszystkich przegród zewnętrznych (ściany, dach, podłoga) powinno mieć możliwie małą powierzchnię przy zachowaniu planowanej kubatury domu. Taka bryła tylko z pozoru będzie nieatrakcyjna. Szeroki wachlarz wykonania elewacji, tarasu, ogrodu czy pokrycia dachu daje ogromne możliwości, ograniczone jedynie naszą wyobraźnią.

Drugą sprawą jest orientacja budynku wobec stron świata. Okna od strony południowej, południowo-zachodniej mają większą powierzchnię przeszkleń, które będą generować zyski ciepła od promieniowania słonecznego w okresie zimowym (sezonie grzewczym). Z drugiej strony to właśnie te okna wymagają większej uwagi (i dobrych rozwiązań projektowych) w okresie letnim.

3. Izolacyjność przegród budowlanych

Dom musi być dobrze ocieplony, zgodnie z Warunkami Technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Dotyczy to wszystkich przegród, w tym okien, drzwi, itd.

4. Mostki cieplne

Mostki cieplne (mostki termiczne) stanowią tę cześć obudowy budynku, w której jednolity opór cieplny jest znacznie zmniejszony przez:

  • Całkowite lub częściowe przebicie obudowy budynku przez materiały o innym współczynniku przewodzenia ciepła;
  • Zmianę grubości warstw materiałów;
  • Różnicę między wewnętrznymi i zewnętrznymi powierzchniami przegród. (źródło: wikipedia)

Nie jest możliwe wyeliminowanie wszystkich mostków cieplnych. Niemniej, zarówno projektant ma wpływ na ich ilość - na przykład poprzez wadliwe zaprojektowanie detali budynku, jak i wykonawca - przez niedbałą realizację.

Sprawdzanie mostków termicznych kamerą termowizyjną

5. Instalacje wewnętrzne

Aby obniżyć zużycie energii powszechnie stosuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, czy powietrzne gruntowe wymienniki ciepła, służące do pozyskania energii termalnej ze źródeł odnawialnych.

W ostatnim czasie również rośnie zainteresowanie ogrzewaniem elektrycznym w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi.

6. Wentylacja mechaniczna z GWC

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) to jeden z podstawowych wymogów. Tylko wentylacja wymuszona zapewni odpowiednią wymianę powietrza w budynku. W budownictwie energooszczędnym około 70% strat (ucieczki) ciepła generuje wentylacja. Dzięki zastosowaniu rekuperacji (np. rekuperator MISTRAL PRO) możliwe jest odzyskanie nawet ponad 90% tego ciepła i zawrócenie go z powrotem do budynku. Odzysk ciepła to konkretnie zaoszczędzona energia, a tym samym i pieniądze.

Rekuperator PRO-VENT MISTRAL SMART w pomieszczeniu technicznym
Rekuperator PRO-VENT MISTRAL SMART w pomieszczeniu technicznym

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) to nie tylko odzyskiwanie ciepła, ale również filtracja powietrza.

Poza wbudowanymi filtrami włókninowymi o klasie filtracji G4 lub F7 możliwe jest również zamontowanie urządzenia, które będzie oczyszczać powietrze z cząstek stałych (PM2.5, bakterie, wirusy, alergeny) z wysoką skutecznością.

Rekuperator PRO-VENT MISTRAL PRO we współpracy z elektro-jonizacyjnym filtrem powietrza PRO-VENT CLEAN R
Rekuperator PRO-VENT MISTRAL PRO we współpracy z elektro-jonizacyjnym filtrem powietrza PRO-VENT CLEAN R.

W budynkach energooszczędnych doskonale sprawdzają się powietrze gruntowe wymienniki ciepła PRO-VENT GEO. To rozwiązanie, które wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie, a przy tym pomaga radykalnie ograniczyć straty ciepła przez wentylację. Czerpiąc z darmowej energii skumulowanej w gruncie możemy dostarczyć dużą ilość chłodu w letnie upały, a dodatkowo wpłynąć na optymalizację wilgotności w budynku. GWC firmy Pro-Vent można zamontować pod budynkiem lub obok budynku i podłączyć do rekuperatora.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
GWC obok budynku
GWC firmy Pro-Vent można zamontować obok budynku i podłączyć do rekuperatora

7. Użytkowanie

Pamiętajmy, że sposób w jaki użytkujemy budynek również nie pozostaje bez znaczenia. Na przykład, w okresie letnich upałów, dobrą praktyką jest częściowe przesłonienie okien od strony południowej, południowo- zachodniej w celu ograniczenia zysków od słońca. Posiadając rekuperację można zdecydowanie ograniczyć (lub zupełnie zrezygnować) z otwierania okien zimą, a ilością powietrza nawiewanego regulować z poziomu manipulatora ściennego, np. zmieniając tryby pracy.

Na grafice otwierającej: Wentylacja mechaniczna dopełniona powietrznym gruntowym wymiennikiem ciepła - to już nie jest fanaberia. To dobra praktyka.

Dodaj komentarz

time image
time image
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje