Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego "Dom dla Każdego" - konferencja prasowa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego

4 czerwca 2013 roku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Projekt "Dom dla Każdego" - Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego. Zaproszeni goście, partnerzy Projektu oraz dziennikarze spotkali się w hotelu Andel’s w Krakowie.

aktualizacja: 2013-06-13 11:14:12

Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego "Dom dla Każdego" zrodził się w wyniku współpracy grupy firm – czołowych marek z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Celem Projektu jest budowa nowoczesnych, ciepłych, bezpiecznych, tanich w zakupie, eksploatacji domów i mieszkań energooszczędnych oraz propagowanie idei budownictwa energooszczędnego.

Partnerami strategicznymi Projektu są: Wawel Service; Viessmann oraz BASF.

W konferencji wzięli udział: Bogusław Maciaś, Prezes Zarządu Wawel Service Sp. z o.o.; Sebastian Walerysiak, Prezes firmy Viessmann Sp. z o.o.; Robert Tkacz – Sales Manager Wall Systems BASF Polska Sp. z o.o.; Henryk Świtowski, Prezes Zarządu PRO-ECO INVEST S.A.; Przemysław Rogula - architekt reprezentujący M3SYSTEM Sp. z o.o.; Krzysztof Michalak, Dyrektor Handlowy VETREX Sp. z o.o. oraz Jacek Ręka, Właściciel firmy CEBUD.

Konferencję prowadził Tomasz Zubilewicz – dziennikarz i sympatyk tematyki "eko".  

Potrzeba zrodziła technologię

Konferencję rozpoczął Bogusław Maciaś, Prezes Zarządu Wawel Service Sp. z o. o. - firmy deweloperskiej, w ofercie której można znaleźć domy i mieszkania energooszczędne budowane w ramach Projektu "Dom dla Każdego".

W swoim wystąpieniu przybliżył ideę powstania pomysłu budowy energooszczędnych domów w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Dzięki niewielkiej masie materiału i braku głębokiego posadowienia konstrukcji udało się postawić dom w miejscu, gdzie ze względów technicznych (tereny podmokłe, torfowiska) wcześniej było to niemożliwe.

- To potrzeba zrodziła technologię – tłumaczył - Dzięki temu powstał materiał konstrukcyjny, który pozwala nam dziś zbudować dom nie tylko w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowanie głębokiego posadowienia. Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do osób, którym zależy na niskich kosztach zakupu i eksploatacji domu – dodał Prezes Wawel Service.

Projektując "Dom dla Każdego" zrezygnowano z typowych materiałów budowlanych – cegły i betonu, postawiono na "lekki i ciepły" materiał używany do tej pory masowo do izolacji termicznej – spieniony polistyren tzw. Neopor® o specjalnych parametrach, produkt dostarczany przez firmę BASF Polska Sp. z o. o.

Materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością konstrukcyjną i małą przewodnością cieplną, dzięki temu wykształca się z niego bryłę budynku, w sposób eliminujący mostki termiczne. Przy projektowaniu położono szczególny nacisk na ograniczenie do minimum zapotrzebowania energetycznego budynku.

- Jest to przełomowe rozwiązanie. Zapotrzebowanie budynku o powierzchni użytkowej ok. 100 m² na energię potrzebną do ogrzewania kształtuje się na poziomie poniżej 2,5 kW – koszty ogrzewania budynku w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m² na miesiąc! - mówił Przemysław Rogula, architekt M3SYSTEM Sp. z o.o.

Henryk Świtowski z PRO-ECO INVEST S.A. zwrócił uwagę gości, na fakt, że w ostatnim czasie monolityczna konstrukcja budynku – technologia wprowadzona przez M3SYSTEM Sp. z o.o. - została laureatem konkursu GreenEvo. Jest to projekt prowadzony przez Ministerstwo Środowiska, którego celem jest wyłonienie polskich eko–liderów.

- Tak prestiżowe wyróżnienie pozwoli zaprezentować unikalną technologię budowy "Domów dla Każdego" podczas misji gospodarczych, spotkań biznesowych oraz konferencji na całym świecie. W tym roku zaplanowane zostały misje handlowe w Azerbejdżanie, Chorwacji, Gruzji, Kazachstanie, Mołdawii, Rosji, Wietnamie i na Ukrainie – mówił Henryk Świtowski.

Technologie, które oszczędzają

Energooszczędne "Domy dla Każdego" poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań projektowych i technicznych, mogą być eksploatowane przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii przeznaczonej do ogrzewania. Podstawowym urządzeniem, które zapewnia ciepło i chłód w domu energooszczędnym jest pompa ciepła Vitocal 200-S wraz z systemem wentylacji rekuperacją Vitovent 300 firmy Viessmann.

Zastosowanie pompy ciepła typu powietrze-woda oraz wentylacji mechanicznej z rekuperacją powietrza zapewnia nie tylko ekonomiczne ogrzewanie zimą, ale również komfortowe chłodzenie pomieszczeń latem – tłumaczył Sebastian Walerysiak, Prezes firmy Viessmann Sp. z o.o.

W inwestycji "Dom dla Każdego" wykorzystano również flagowy produkt firmy Vetrex – trójszybowe okna V90+, których współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw=0,76.

"Dom dla Każdego" jest przyjazny nie tylko mieszkańcom, ale także środowisku. Mniejsze zużycie energii to przecież nie tylko niższe rachunki, to także – ulga dla otoczenia. Dodatkowym atutem technologii jest oszczędność czasu - stumetrowy dom powstaje w czasie 4-6 tygodni.

Modelowy "Dom dla Każdego" w Michałowicach

Po zakończeniu wystąpień zaproszono gości do zawiedzenia bohatera konferencji– modelowego domu energooszczędnego "Dom dla Każdego" wykonanego w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Dom znajduje się w podkrakowskich Michałowicach, posiada własny ogródek, dwa tarasy oraz miejsce postojowe. Z uwagi na samonośną konstrukcję przestrzeń wewnętrzna domu umożliwia dowolną aranżację wnętrza. Dużą zaletą jest możliwość i łatwość w przebudowie ścianek działowych.

Goście mieli okazję przejść się po domu w towarzystwie ekspertów – Partnerów Projektu oraz jego mieszkańców. W ramach projektu "Buduj z Energią" na miesiąc wprowadziła się tu bowiem rodzina. Przez cały miesiąc towarzyszył jej będzie zespół realizacyjny, przygotowujący materiał o budownictwie energooszczędnym i pasywnym dla TVP Info.

 

Podczas konferencji prasowej firma Wawel Service zainaugurowała kolejną, po modelowym domu w Michałowicach, inwestycję budowaną w ramach Projektu "Dom dla Każdego". Tym razem będzie to zespół energooszczędnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych przy ul. Borkowskiej, Budynek B1 i B2 w Krakowie.

Jako nieliczni w regionie już teraz mocno stawiamy na wielorodzinne budownictwo energooszczędne. Mamy zaprojektowanych ponad 500 mieszkań, które dzięki dopłatom NFOŚiGW będą tanie w zakupie i tanie w eksploatacji. Uważam, że ten kierunek to przyszłość  – mówił Bogusław Maciaś, Prezes Wawel Service.

 

Więcej informacji o Projekcie "Dom dla Każdego" znajdą Państwo na stronie: www.domdlakazdego.info

Firma powiązana:
Viessmann

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny