Jak zdobyć premię z Funduszu Termomodernizacji i Remontów?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2009-09-29 11:47:38
Jak zdobyć premię z Funduszu Termomodernizacji i Remontów?
Do końca sezonu budowlanego jeszcze trochę czasu, warto zatem – przed zimą – pomyśleć o ociepleniu domu.  Tym bardziej, że w Funduszu Termomodernizacji i Remontów ciągle znajduje się kilkaset milionów złotych na specjalne premie od państwa dla osób inwestujących w gruntowny remont budynków.

Szacuje się, że ocieplenie zewnętrznych przegród budowlanych (ścian, dachu, stropodachu) spowoduje obniżenie zużycia ciepła do 25%

(Fot. ATLAS)

Od marca 2009 obowiązują nowe przepisy, które przewidują, że po zakończeniu modernizacji inwestor może otrzymać z budżetu państwa – za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego – premię, która stanowić może jedną piątą (20%) kwoty kredytu.

Wartość tej premii nie może być jednakże wyższa niż 16 proc. kosztów inwestycji, ani też nie może przekroczyć dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

Nowa ustawa nie określa wymogów, dotyczących okresu kredytowania i wysokości minimalnego wkładu własnego (wcześniej trzeba było sfinansować samemu co najmniej 20% kosztów inwestycji i spłacić kredyt maksymalnie przez 10 lat). Ponadto, nowa premia modernizacyjna jest zwolniona z podatku dochodowego.

Zaciągnij kredyt

O premię z Funduszu Termomodernizacji i Remontów mogą ubiegać się tylko ci inwestorzy, którzy na termomodernizację czy remont zaciągnęli kredyt bankowy. Kredyt musi być przeznaczony na modernizację domu, która zmniejszy roczne zapotrzebowanie na energię, tj. na ocieplenia, instalację grzewczą, remont balkonów, wymianę okien i drzwi na zewnątrz budynku. Z premii mogą skorzystać wszyscy inwestorzy bez względu na status prawny np. osoby prawne (spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego), gminy  oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe.

Zleć audyt

Podstawowym warunkiem formalnym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu energetycznego. Audytor powinien mieć stosowne uprawnienia. Listę tych specjalistów można znaleźć na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych: . Audyt należy dołączyć do wniosku o przyznanie premii, składanego wraz z wnioskiem kredytowym w banku kredytującym – ich wykaz jest na stronie BGK.

Audyt energetyczny to analiza techniczno-ekonomiczna, wykonana przez fachowca, pokazująca, co należy zrobić, aby podnieść standard cieplny budynku. Audyt określa zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji całości oraz oszczędności energii. W przypadku audytu remontowego, ma on jedynie wykazać, że remont jest opłacalny.

Ocieplaj z głową

Ocieplenie budynku stało się wymogiem czasu. Jest to niezwykle opłacalna inwestycja, której głównym zadaniem jest zmniejszenie kosztów ogrzewania. Szacuje się, że ocieplenie zewnętrznych przegród budowlanych (ścian, dachu, stropodachu) spowoduje obniżenie zużycia ciepła do 25%, pod warunkiem, że ocieplenie zostanie wykonane poprawnie z zachowaniem najwyższej staranności.

Najlepiej zastosować specjalnie opracowany, kompleksowy system. Producent oferuje nam wówczas wszystkie niezbędne elementy, których należy użyć, by ocieplenie spełniło nasze oczekiwania. Warto wiedzieć, że tylko taki system podlega gwarancji.

 

Firma powiązana:
Grupa Atlas

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!