Indywidualny Dom TypOwy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2009-08-05 11:23:07
Indywidualny Dom TypOwy
Produkty chemii budowlanej marki CEKOL są wykorzystywane przy budowie Indywidualnego Domu TypOwego. Przedsięwzięcie jest wykonywane w ramach projektu DOM-NOWY WYMIAR.

Indywidualny Dom TypOwy Na miejsce budowy wybrano okolice miasta Pszczyna w województwie śląskim. Autorem projektu jest arch. Robert Konieczny, który jako jedyny Polak znalazł się na liście magazynu Wallpaper "101world's most exciting architects".

Na etapie projektowania założono, że Indywidualny Dom TypOwy będzie projektem skierowanym do osób szukających mieszkania nowoczesnego, a jednocześnie opierającego się na tradycyjnych ekologicznych materiałach. Powstający budynek łączy w sobie obie te cechy.

Jest oszczędny w użytkowaniu, a z drugiej strony zaspokaja wszelkie komforty związane z wygodą i bezpieczeństwem osób, które w nim zamieszkają. Oszczędność energetyczną powstającego budynku, bardzo bliską idei budownictwa pasywnego, uzyskano dzięki specyficznemu kształtowi (bryła), zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja), systemowi podgrzewania ciepłej wody za pomocą energii słonecznej, izolacji termicznej ścian zewnętrznych o grubości 25 cm z wełny mineralnej i dachu o grubości 30 cm.

 

To nie koniec zalet opisywanego domu. Dzięki zastosowanej konstrukcji szkieletowej i modułowemu podziałowi przestrzeni, wnętrze domu daje się dowolnie kształtować w odpowiedzi na potrzeby konkretnych użytkowników i to zarówno na etapie projektu, jak i podczas późniejszego użytkowania domu - żadna ze ścian wewnętrznych nie jest nośna.

Zastosowanie trzonu komunikacyjno-instalacyjnego (rozwiązanie, które polega na zlokalizowaniu komunikacji pionowej oraz wszystkich przewodów instalacyjnych w centralnym punkcie domu - koła) do minimum doprowadza ilość powierzchni komunikacyjnej oraz sprawia, że każdy punkt w domu ma jednakowy dostęp do wszelkich instalacji (w tym do wentylacji), co zapewnia pełną dowolność w kształtowaniu przestrzeni. 

 

Wnętrza domu opartego na planie koła są ustawne, a przy tym efektownie otwierają się na światło płynące z okien. Parter stanowi obszerna część dzienna oraz zaplecze gospodarcze z pokojem gościnnym, łazienką i sauną z wyjściem do ogrodu. Piętro to strefa prywatna właścicieli - sypialnie, pokój kąpielowy i garderoba. Na poddaszu uzyskano otwartą przestrzeń pracowni doświetlonej oknami połaciowymi, którą można dowolnie kształtować w zależności od potrzeb i upodobań użytkowników.

Okazuje się, że wszystko to można uzyskać przy wykorzystaniu naturalnych materiałów Budowlanych i wykończeniowych. W związku z tym przy budowie Indywidualnego Domu TypOwego w głównej mierze wykorzystuje się: drewno, wełnę, gips, szkło czy aluminium.

 

Firma CEDAT, producent chemii budowlanej marki CEKOL, przekazała na realizację tego przedsięwzięcia następujące produkty: białą gładź gipsową CEKOL C-45, masę szpachlową do beztaśmowego spoinowania płyt gipsowo-kartonowych CEKOL C-40, lekki cementowo-wapienny tynk maszynowy CEKOL ZT-08, Posadzkę Cementową CEKOL, elastyczną zaprawę klejącą do gresu na powierzchnie typowe i podgrzewane CEKOL C-10 oraz specjalną wysokoplastyczną i mrozoodporną zaprawę klejącą CEKOL CS-12.

 

Na rynku chemii budowlanej istniejemy już niemal 20 lat - mówi Piotr Kuryś, dyrektor działu marketingu w firmie CEDAT, producenta chemii budowlanej marki CEKOL. Zawsze staraliśmy się wprowadzać w życie możliwie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, ponieważ te wiążą się z jeszcze lepszym działaniem firmy.

Będąc zwolennikiem nieustannego rozwoju, popieramy również wszelkie zewnętrzne działania tego typu, również te niemające bezpośredniego związku z naszą firmą. Indywidualny Dom Typowy jest właśnie takim przedsięwzięciem, dlatego też z chęcią je wspomagamy, a nasze produkty biorą udział w jego realizacji.

 

Projekt, którego zakończenie jest przewidziane na jesień bieżącego roku, już od swoich początków wzbudza wielkie zainteresowanie mediów papierowych i internetowych. Budowa została już opisana zarówno przez tytuły branżowe, jak i te, które na co dzień z budownictwem nie mają zbyt wiele wspólnego. Również polscy architekci wypowiadają się na ten temat z uznaniem. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest miesięcznik Murator, który zapowiada, że do listopadowego wydania gazety zostanie dołączona płyta kompaktowa, dokumentująca całą budowę.

 

Firma powiązana:
Cedat

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje