Czy można wykorzystać i zatrzymać w domu ciepło promieniowania słonecznego?

Czy można wykorzystać i zatrzymać w domu ciepło promieniowania słonecznego?

W domach murowanych ściany, podłoga i strop są akumulatorami znacznych ilości ciepła. Szczególne znaczenie pod tym względem może mieć ściana wewnętrzna naprzeciwko najbardziej przeszklonej południowej elewacji. Najlepiej więc, jeśli ściana ta będzie zbudowana z materiałów dobrze akumulujących ciepło, takich jak: pełna cegła, beton lub kamień. Jeśli będzie miała odpowiednią grubość, tj. 20–45 cm, to nagrzana przez słońce będzie emitować zmagazynowane w niej ciepło nawet przez kilka godzin. Najlepiej więc, jeśli projektant umieści w takim miejscu ścianę nośną, która ma z natury rzeczy odpowiednią masę, bo wtedy nie trzeba będzie ponosić dodatkowych kosztów na zwiększanie akumulacyjności elementów budynku od strony eksponowanej na słońce.

 

Zdolność ściany akumulacyjnej do pochłaniania promieniowania można zwiększyć (nawet o 75% w stosunku do ściany białej) przez pomalowanie jej na ciemny kolor. Pozostałe powierzchnie w pomieszczeniu powinny być jak najjaśniejsze, aby odbijały i rozpraszały światło.

 

Do zwiększenia akumulacji ciepła przyczynić się może również obudowa kominka, pod warunkiem, że będzie umieszczony naprzeciwko okna, przez które wpada najwięcej promieni słonecznych.

Redakcja BD

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

PeZet
20-02-2014 17:17
Tak też i ja u siebie zrobiłem, jak jest opisane w artykule. Ściana nośna wewnętrzna z cegły pełnej.Dodać należy, że ściana mająca złapać to ciepło, musi być w odległości uwzględniającej kąt padania promieni.Ta odległość to około 3,5m od okna. Pamiętać też należy ...
Gość juma1
20-02-2014 17:16
w naszej strefie promienie słońca czyli IR nigdy przez okna ścienne nie padają pod kątem prostym i kiedy ta ściana się dogrzeje A może RB przedstawi kumulację ciepła w KW w takiej ścianie
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz