Energooszczędny budynek w Knurowie: siedziba firmy HENNLICH

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Energooszczędny budynek w Knurowie: siedziba firmy HENNLICH

Swoją siedzibę w Knurowie, nowy budynek biurowo-magazynowy, firma HENNLICH zaprojektowała i zbudowała z wykorzystaniem najnowszych technologii grzewczo-chłodzących.

aktualizacja: 2020-08-21 04:59:27

Firma HENNLICH dostarcza elementy, urządzenia i układy dla różnych gałęzi przemysłu oraz dla budownictwa. W 2012 roku została ukończona pierwsza siedziba firmy w Knurowie o powierzchni 950 m². Z roku na rok firma rozwija się bardzo dynamicznie, stale zwiększając zatrudnienie i poszerzając zakres produktów dostępnych prosto z magazynu. Wiosną 2019 ruszyła rozbudowa powierzchni biurowej, magazynowej i produkcyjnej o dodatkowe 1200 m². Nowa, dużo większa siedziba to naturalny krok w rozwoju firmy.

Siedziba firmy HENNLICH w Knurowie

Nowy budynek został wyposażony w najnowsze i energooszczędne urządzenia do ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji z odzyskiem ciepła, których zadaniem będzie utrzymywanie komfortowych warunków pracy w ciągu całego roku, przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych.

Modułowa technologia budownictwa drewnianego NOVATOP

Główną innowacją nowego budynku to zastosowanie technologii modułowej budownictwa drewnianego NOVATOP, która cechuje się trwałą konstrukcją, szybkością realizacji i pięknem naturalnego drewna.

Modułowe konstrukcje NOVATOP są produkowane z wysuszonych lameli świerkowych składanych warstwowo. Drewno jest suszone do wilgotności około 8%, co zapewnia wysoką stabilność komponentów i zapobiega powstawaniu pęknięć. Dzięki zastosowanej technologii suszenia i klejenia cechuje je wysoka stabilność kształtu, nawet przy zmianach wilgotności. Przy produkcji stosowane są najczęściej kleje poliuretanowe, które zgodnie z europejskimi normami są dopuszczone do produkcji nośnych drewnianych elementów budowlanych o zastosowaniu wewnętrznym i zewnętrznym.

Modułowe konstrukcje NOVATOP są produkowane z wysuszonych lameli świerkowych składanych warstwowo.

Całkowicie wykończone panele zostały przetransportowane bezpośrednio na plac budowy w Knurowie, gdzie z wykorzystaniem dźwigów zamontowano konstrukcję budynku - dokładnie, prosto i szybko. Sprawny montaż konstrukcji znacznie skrócił czas realizacji całej inwestycji, co w porównaniu z tradycyjnym budownictwem murowanym, jest zaletą technologii NOVATOP.

W następnej kolejności zamontowano wypełnienia otworów, izolację oraz zgodnie z wymaganiami projektu elewację budynku.

Modułowe konstrukcje NOVATOP są produkowane z wysuszonych lameli świerkowych składanych warstwowo.

Technologia NOVATOP eliminuje prawdopodobieństwa wystąpienia wad montażowych związanych z błędnym wymiarowaniem. Konstrukcja jest szczelna, a zastosowanie drewna jako materiału konstrukcyjnego sprawia, że budynek ma niską bezwładność termiczną - szybko i łatwo uzyskuje pożądaną temperaturę.

To co ważne - nośna konstrukcja NOVATOP może stanowić równocześnie wewnętrzną powierzchnię budynku, dlatego w części magazynowej oraz biurowej niektóre ściany pozostały surowe, eksponując naturalne drewno.

Nowoczesne źródło ogrzewania, chłodzenia i wentylacji

Zarówno w starym jak i nowym budynku źródłem ciepła jest pompa ciepła WATERKOTTE. W pomieszczeniu gospodarczym zamontowano pompę ciepła WATERKOTTE model Eco Touch 5035 o mocy 25 kW, a jako dolne źródło ciepła wykorzystuje ona 4 odwierty pionowe o głębokości 175 m.

Rozdzielacz dolnego źródła został zainstalowany w pomieszczeniu technicznym, w którym ulokowano pompę ciepła. Dzięki optymalnemu doborowi dolnego i górnego źródła ciepła uzyskano wysoki współczynnik COP 5,5 dla parametrów B0/W35. Instalację wyposażono w bufor WATERKOTTE EcoStock o pojemności 500 litrów.

Pompa ciepła WATERKOTTE

Montaż pompy ciepła WATERKOTTE pozwala uzyskać pożądane ogrzewanie, nie emitując do atmosfery żadnych szkodliwych substancji.

Pracę kotłowni nadzoruje zintegrowany system sterowania WATERKOTTE EasyCon, do monitoringu oraz archiwizacji parametrów pracy systemu grzewczo-chłodzącego. Panel sterowania modułu składa się z wyświetlacza LCD z przyciskami sterującymi, a oprogramowanie BasicPro jest w języku polskim.

Pompa ciepła WATERKOTTE w zupełności zaspokaja zapotrzebowanie cieplne dla całego budynku, dlatego nie ma konieczności montażu dodatkowego źródła ciepła w formie grzałek, kotła olejowego czy gazowego. Zastosowana pompa ciepła WATERKOTTE sprawdza się również doskonale w upalne letnie dni. Chłodzenie pasywne z wykorzystaniem dolnego źródła pozwala na uzyskanie taniego chłodzenia z ziemi. Niskie koszty eksploatacji to główny czynnik zapewniający atrakcyjność takiego sposobu ogrzewania i chłodzenia.

Maty kapilarne BEKA zostały zamontowane w wersji sufitowej i zakryte kasetonami.

Maty kapilarne BEKA ogrzewają i chłodzą pomieszczenia

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są maty kapilarnych BEKA, które zostały zamontowane w wersji sufitowej i zakryte kasetonami. Wybór mat kapilarnych BEKA był podyktowany względem funkcjonalnym, ekonomicznym oraz w celu aranżacji wnętrza budynku bez montażu kaloryferów, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń w pomieszczeniu.

Maty kapilarne BEKA składają się z połączonych ze sobą cienkich i gęsto rozstawionych (co 1 cm) rurek z polipropylenu. Napełnione wodą grzewczą lub chłodzącą są lekkie (ok. 0,3 l/m²) przez co możne je zamontować w suficie, ścianach lub w podłodze. Do funkcji ogrzewania pomieszczenia zasilane są wodą o temperaturze maksymalnie 30ºC. Maty kapilarne pokrywa się tynkiem lub płytami kartonowo-gipsowymi, a w wersji montażu podłogowego - cienką wylewką betonową lub anhydrytowo-gipsową.

Maty kapilarne BEKA zostały zamontowane w wersji sufitowej i zakryte kasetonami.

Ogrzewanie płaszczyznowe poprzez maty kapilarne ma nad tradycyjnym ogrzewaniem grzejnikowym bardzo wiele przewag. Po pierwsze przekazuje ciepło przede wszystkim przez promieniowanie, a nie konwekcję. Podczas ogrzewania pomieszczeń nie wywołuje to krążenia kurzu w powietrzu, co jest istotne dla alergików. Korzystniejszy jest również równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach, co sprzyja szybszemu nagrzaniu. W ten sposób maty kapilarne BEKA podniosą temperaturę pomieszczeń już w kilkanaście minut, natomiast normalne grzejniki potrzebują na to nawet do kilku godzin.

Maty kapilarne Beka służą również do chłodzenia pasywnego w lecie. To rozwiązanie z kolei pozwala w odwróconym cyklu pracy pompy ciepła na tryb chłodzenia z wykorzystaniem instalacji sufitowej, gdzie przepływa woda o temperaturze 18ºC. Rozwiązanie to jest bardziej ekologiczną formą klimatyzacji, gdyż nie wymaga dużej ilości energii elektrycznej, nie wymaga okresowych przeglądów, ani odgrzybiania oraz jest przyjazne dla użytkowników.

Brak grzejników na ścianach stwarza dowolne możliwości aranżacyjne wszystkich pomieszczeń.

Niska temperatura grzania i chłodzenia poprzez maty kapilarne jest nieszkodliwa dla konstrukcji drewnianej i pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza o każdej porze roku. Brak grzejników na ścianach stwarza dowolne możliwości aranżacyjne wszystkich pomieszczeń.

Ogrzewanie i chłodzenie poprzez maty kapilarne BEKA doskonale współgra z innymi instalacjami bazującymi na odnawialnych źródłach energii, takimi jak niskotemperaturowe kotły gazowe czy panele fotowoltaiczne.

Budynek z mechaniczną wentylacją z odzyskiem ciepła

Siedziba firmy HENNLICH w Knurowie

Budynek został wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła FlowAir. Dzięki zastosowaniu dwóch krzyżowych wymienników ciepła zapewniają one odzysk energii cieplnej z powietrza usuwanego. Wysoka, bo aż do 94% sprawność odzysku ciepła pozwala z kolei na zmniejszenie nakładów na ogrzewanie powietrza wentylacyjnego, a tym samym całego obiektu.

Również zamontowane żaluzje wpływają na ograniczanie ilości ciepła wnikającego do pomieszczeń poprzez promienie słoneczne. Żaluzje mają w pełni zautomatyzowany system sterowania, umożliwiający zarówno sterowanie indywidualne jak i centralne.

Więcej informacji o nowoczesnych systemach grzewczo-chłodzących opartych na pompach ciepła WATERKOTTE oraz matach kapilarnych BEKA, można uzyskać na stronie na ww.hennlich.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje