Projekt domu energooszczędnego - ważny "szczegół"

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Projekt domu energooszczędnego - ważny "szczegół"

Zwarta bryła budynku, przemyślane pogrupowanie pomieszczeń ze względu na ich funkcję i wymaganą temperaturę, odpowiednia orientacja przeszkleń względem stron świata – inaczej mówiąc, sama koncepcja domu to coś, od czego powinno się zacząć energooszczędne projektowanie.

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, właśnie te elementy mają największy wpływ na przyszły bilans cieplny. Inne, np. grubość izolacji, ciepłochronność okien czy sposób wentylacji, da się zmienić nawet na etapie budowy, zaś fatalnej, rozczłonkowanej bryły – już nie.

Projekt naprawdę energooszczędnego domu powinien koniecznie zawierać opisane rozwiązania detali, przykładowo sposób osadzenia okien, wykonania balkonu. Bez tego trudno liczyć na dobry efekt, bo wykonawca albo zrobi tak, jak uważa za słuszne, albo jak mu będzie łatwiej.

Zwarta, prosta bryła budynku to pierwszy krok do energooszczędnego domu. Co ważne, taki dom jest też tani w budowie (fot. Dom-Projekt)

Koszty projektu domu energooszczędnego. Nie sposób ich sprecyzować w tym przypadku. Jeśli znajdziemy odpowiedni projekt katalogowy, to albo wcale nie będzie on droższy od innych albo będzie droższy o kilkaset złotych. Natomiast, jeśli będziemy potrzebować projektu indywidualnego, w szczególności dopasowanego do działki o nietypowym kształcie lub o nierównej powierzchni, to taki projekt może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Oszczędności eksploatacyjnych też nie określimy, nie dokonując porównania z innymi projektami. Z całą pewnością jednak dom zaplanowany zgodnie z podstawowymi zasadami energooszczędności (zwarta prosta bryła, strefowy układ pomieszczeń) będzie tańszy w budowie ze względu na mniejsze koszty materiałów i robocizny.

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje