Zwarta bryła budynku, przemyślane pogrupowanie pomieszczeń ze względu na ich funkcję i wymaganą temperaturę, odpowiednia orientacja przeszkleń względem stron świata – inaczej mówiąc, sama koncepcja domu to coś, od czego powinno się zacząć energooszczędne projektowanie.
Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, właśnie te elementy mają największy wpływ na przyszły bilans cieplny. Inne, np. grubość izolacji, ciepłochronność okien czy sposób wentylacji, da się zmienić nawet na etapie budowy, zaś fatalnej, rozczłonkowanej bryły – już nie.
Projekt naprawdę energooszczędnego domu powinien koniecznie zawierać opisane rozwiązania detali, przykładowo sposób osadzenia okien, wykonania balkonu. Bez tego trudno liczyć na dobry efekt, bo wykonawca albo zrobi tak, jak uważa za słuszne, albo jak mu będzie łatwiej.
Zwarta, prosta bryła budynku to pierwszy krok do energooszczędnego domu. Co ważne, taki dom jest też tani w budowie (fot. Dom-Projekt)
Koszty projektu domu energooszczędnego. Nie sposób ich sprecyzować w tym przypadku. Jeśli znajdziemy odpowiedni projekt katalogowy, to albo wcale nie będzie on droższy od innych albo będzie droższy o kilkaset złotych. Natomiast, jeśli będziemy potrzebować projektu indywidualnego, w szczególności dopasowanego do działki o nietypowym kształcie lub o nierównej powierzchni, to taki projekt może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Oszczędności eksploatacyjnych też nie określimy, nie dokonując porównania z innymi projektami. Z całą pewnością jednak dom zaplanowany zgodnie z podstawowymi zasadami energooszczędności (zwarta prosta bryła, strefowy układ pomieszczeń) będzie tańszy w budowie ze względu na mniejsze koszty materiałów i robocizny.
Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.
W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.