Klasa energetyczna budynku - co warto wiedzieć w 2024 roku?

Klasa energetyczna budynku - co warto wiedzieć w 2024 roku?

Klasa lub klasyfikacja energetyczna budynku to coraz częściej używane określenie, zarówno w kontekście nowego budownictwa jak i wszystkich starszych budynków. Związane w dużej mierze z nowymi regulacjami, koniecznością ekologicznego rozwoju branży budowlanej oraz przyszłych wyzwań dotyczących energii będzie ważnym czynnikiem dla praktycznie każdego właściciela nieruchomości.

Czym jest klasa energetyczna budynku?

Klasa energetyczna budynku określa w jakim stopniu dana nieruchomość jest efektywna energetycznie. Na podstawie wielu czynników, takich jak np. ilość zużytej energii pierwotnej do ogrzewania, jakość wykonania, rodzaj wentylacji itp. określane jest czy budynek jest pasywny, energooszczędny, czy może będzie wymagać termomodernizacji. Do niedawna podział był dość niejasny, ale na skutek nowych regulacji zostały dokładnie określone zakresy dla klas od A+ do najgorszych - G.

Klasyfikacja dla domów jednorodzinnych od 2024 wygląda następująco:

 • A+ - budynki wytwarzające więcej energii niż zużywają,
 • A - domy jednorodzinne, które zużywają rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2,
 • B - domy jednorodzinne które zużywają od 63 do 157 kWh,
 • C - domy jednorodzinne które zużywają 157-250 kWh,
 • D - domy jednorodzinne które 250 do 344 kWh,
 • E - domy jednorodzinne, które zużywają rocznie od 344 do 438 kWh,
 • F - domy jednorodzinne ze zużyciem 438-531 kWh,
 • G - zużywające ponad 531 kWh w przypadku domów jednorodzinnych.

Dla domów wielorodzinnych oraz bloków zakresy mogą być nieco inne, ale zasada jest prosta - im mniej energii budynek zużywa, tym jest bardziej energooszczędny / ma lepszą klasyfikację.

Klasyfikacja energetyczna od A do G
Klasyfikacja energetyczna od A do G

Regulacje unijne a klasa energetyczna domu

Nie da się ukryć, że to właśnie Unia Europejska decyduje najwięcej w kwestii klas energetycznych, przyszłych budynków i nowych regulacji. Nowe zasady mają swoich zwolenników i przeciwników, bo dla niektórych inwestorów będzie to kosztowna decyzja, ale patrząc na przyszłość, takie podejście daje wiele długoterminowych korzyści jak:

 • oszczędności na ogrzewaniu, zwłaszcza w świecie rosnących cen energii,
 • niższe koszty eksploatacji budynków,
 • wyższa wartość nieruchomości,
 • większy komfort życia,
 • niższa szkodliwość dla środowiska.

Wiele programów unijnych czy pieniędzy przeznaczanych na termomodernizację może być okazją, do zmiany klasy energetycznej budynku.

Co wpływa na energooszczędność domu?

Faktycznych czynników może być naprawdę dużo, bo na ogólną klasyfikację może wpłynąć każdy element domu. Do niektórych należą:

 • najważniejszy, czyli izolacja termiczna, jakość wykonania tej izolacji, użyte materiały itp.,
 • rodzaj wentylacji, czy pozwala na zminimalizowanie strat ciepła,
 • wybór systemów grzewczych i chłodzących, ile zużywają energii, jak efektywne są w grzaniu lub chłodzeniu,
 • w jakim stopniu używane są odnawialne źródła energii,
 • położenie budynku względem stron świata,
 • i inne.

Czy trzeba poprawić wszystko za jednym zamachem, żeby osiągnąć lepszą klasyfikację? Niekoniecznie. Każda zmiana, która pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego zbliża nas do spełnienia regulacji - warto tutaj dokładnie kontrolować co i jak wpłynęło na wskaźnik.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii zwiększa klasę energetyczną budynku
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii zwiększa klasę energetyczną budynku

Klasyfikacja energetyczna budynków w praktyce - przykładowy podział

Jak to wygląda w praktyce? Oczywiście rodzajów budynków może być naprawdę wiele na rynku nieruchomości, ale jeśli chcielibyśmy przenieść klasy na rzeczywistość, możemy wymienić:

 1. Budynki zeroenergetyczne, czyli takie, które wytwarzają więcej energii niż jej potrzebują. Tutaj każdy element musi ze sobą współgrać - od świetnej izolacji, przez odpowiednią wentylację po maksymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
 2. Budynki pasywne - to takie, których zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi do 15 kWh/m2rok. Nie jest wymagane centralne ogrzewanie, za ciepło odpowiadają przede wszystkim doskonała izolacja, szczelność, brak mostków termicznych oraz odpowiedni system wentylacji.
 3. Budynki energooszczędne, które cechują się niskim zapotrzebowaniem na energię grzewczą.
 4. Budynki spełniające normy WT2021 - czyli takie, do jakich będą musiały dążyć tzw. "wampiry energetyczne", wspomniane budynki z klasy G (a być może z czasem i inne).

Ze względu na ilość czynników, wpływających na energooszczędność, różne elementy mogą sprawić, że dom będzie mniej lub bardziej energooszczędny. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniej błędów czy niedociągnięć budowlanych można popełnić.

Czy każdy budynek będzie musiał przejść termomodernizację?

Kontrowersyjnym tematem są regulacje zmierzające do termomodernizacji wszystkich starszych budynków. Jest to szeroko omawiane zwłaszcza w środowiskach mniej zamożnych, gdzie domy stoją "z dziada pradziada", a za zwiększenie efektywności energetycznej zwyczajnie nie ma kto zapłacić.

Zarówno Unia jak i rząd zapowiadają wiele programów, które mogą pomóc w tych wyzwaniach. W przypadku dopiero budowanych domów, warto oczywiście wykorzystać odpowiednie technologie i zbudować prawdziwy, energooszczędny dom. Starsze budynki mieszkalne natomiast najpewniej będą musiały przejść termomodernizację w różnym stopniu - czy to wymiana systemu ogrzewania, czy poprawa izolacji zewnętrznej (co jest najczęściej wykonywanym rodzajem). Już teraz warto zainteresować się tematem, zanim regulacje będą jeszcze bardziej zaostrzone i przyjdzie np. ryzyko kar.

Większość starych budynków będzie musiało przejść jakiś rodzaj termomodernizacji
Większość starych budynków będzie musiało przejść jakiś rodzaj termomodernizacji

Jak system IZODOM odpowiada na nowe regulacje i przyszłe potrzeby?

Technologia IZODOM pozwala na zbudowanie domu w trzech różnych systemach, dzięki czemu inwestor może faktycznie wybrać budynek odpowiadający jego potrzebom.

 • System IZOPassive, pozwala na zbudowanie pełnego budynku pasywnego, składającego się z ciepłej płyty fundamentowej, doskonałej izolacji na ścianach oraz łączeniu ze stropem i płytą dachową bez mostków termicznych,
 • System IZOEnergy daje możliwość zbudowania budynku energooszczędnego,
 • IZOStandard to najtańsza ciepła ściana na rynku, pozwala na zbudowanie domu zgodnego ze standardami WT2021.

Wszystkie te systemy łączy kilka wspólnych cech, czyli:

 • monolityczna konstrukcja, dzięki wykorzystaniu tzw. szalunku traconego ICF, w którym gotowe elementy izolacyjne zalewane są betonem, zapewniając ciągłość izolacji,
 • sposób łączenia IZOClick, który pozwala na budowę jak z klocków i łączenie elementów z maksymalnym zmniejszeniem mostków termicznych,
 • szybka i prosta budowa.

Wybranie technologii IZODOM gwarantuje, że budynek będzie odpowiadał różnym regulacjom dotyczącym klas energetycznych, a jednocześnie zapewni potrzebny komfort oraz oszczędności na ogrzewaniu. Więcej o technologii przeczytasz na stronie.

Budynek pasywny w technologii IZODOM
Budynek pasywny w technologii IZODOM
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz