Po pierwsze, dobry projekt. Nawet jeśli projekt pochodzi z katalogu gotowych rozwiązań, możliwe jest jego dostosowanie do technologii ścian jednowarstwowych. W analizie i adaptacji pomogą architekci, którzy uwzględnią odpowiednie detale i pomogą już na tym etapie uniknąć potencjalnie trudnych w realizacji rozwiązań.
Po drugie, odpowiednia jakość spoin. Najlepszym rozwiązaniem jest murowanie ścian jednowarstwowych przy użyciu zaprawy do cienkich spoin o wytrzymałości 5-10 N/mm2 . Optymalna grubość spoin powinna wynosić 1 mm, a maksymalna 3 mm.
Po trzecie, zabezpieczenie mostków termicznych. W przypadku połączenia ścian bez ocieplenia ze stropem, konstrukcją dachu czy słupami żelbetowymi należy zadbać o zastosowanie dodatkowego ocieplenia materiałów o gorszej izolacyjności. Zniwelowanie mostków termicznych możliwe jest również dzięki zastosowaniu systemowych elementów, np. nadproży.
Po czwarte, sztuka murarska. Co do zasady, mury, niezależnie czy przeznaczone pod ocieplenie czy nie, należy wykonywać z należytą starannością, przestrzegając zaleceń opisanych w normach (m.in. EN 1996), jak i ogólnodostępnej literaturze.
Piotr Harassek
Product Manager Xella Polska
fot. Xella