Jak wykonać zadaszenie drzwi zewnętrznych oraz tarasu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak wykonać zadaszenie drzwi zewnętrznych oraz tarasu?

Chciałbym wykonać ładne i funkcjonalne zadaszenie drzwi zewnętrznych oraz tarasu. Z rodziną spędzamy na nim sporo czasu. Zależy nam, aby móc wypoczywać na dworze zarówno wtedy, gdy praży słońce, jak i przy niesprzyjającej aurze, np. jesiennych deszczów.

Rodzaje zadaszenia tarasu 

Z tarasu korzysta się na ogół od marca do listopada. W przyszłości ten okres może się jeszcze wydłużyć. Często planujemy tę przestrzeń pod kątem wielkości, rodzaju nawierzchni czy usytuowania względem stron świata, a zapominamy o zadaszeniu. Niestety, naszą aktywność na świeżym powietrzu może zakłócać intensywne słońce i opady. Zadaszenie tarasu znacznie poprawia jego funkcjonalność. Nie brakuje więc właścicieli domów, którzy decydują się na takie przedsięwzięcie, bo nie przewidzieli go podczas budowy.

W wielu projektach domów taras (albo jego większa część) znajduje się pod stropem we wnęce bądź w narożniku, pod długim okapem dachu albo pod podcieniem. Zadaszenie jest wtedy częścią budynku i cała jego bryła wygląda spójnie. Zaplanowanie go później, tak aby nie zakłócało proporcji domu jest dość trudne. Podpowiadamy zatem z czego i w jaki sposób je dobudować.

Inwestorzy chętnie stosują materiały przezroczyste, dzięki którym zadaszenie nie zacienia przylegających do tarasu wnętrz. Niekiedy wybierają opcje sezonowe, np. markizy, które na zimę chowa się do kasety. Pamiętajmy, że osłona nie musi obejmować całej powierzchni tarasu, może znajdować się jedynie nad stołem z krzesłami czy miejscem na leżaki. 

Jakie są zalety zadaszenia tarasu markizą?

Cieszą się dużym powodzeniem, bo stanowią wariant stosunkowo łatwy w realizacji. Wielu użytkowników preferuje osłonę, której poszycie można na zimę zdjąć i wyprać, bądź zwinąć i przechować w kasecie.

  • Poszycie markiz

Tkanina powinna być nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna, trwała, wodoodporna i nieodbarwiająca się. Musi przetrwać co najmniej kilkanaście lat. Nie może jej rozerwać wiatr, ani przepalić słońce. Jej zadaniem jest zatrzymywanie promieniowania UV oraz kropel deszczu. Wytwarza się ją z zaimpregnowanego materiału akrylowego, poliestrowego, albo materiału pokrytego wodoodporną folią, mającego własności oczyszczania się pod wpływem deszczu, ewentualnie wody z ogrodowego węża lub myjki ciśnieniowej. Producenci oferują też specjalistyczne tkaniny samooczyszczające się. Brud i kurz nie przylegają do nich. W celu umycia, rozwija się taką markizę podczas deszczu, a następnie pozostawia do całkowitego wyschnięcia.

Poszycie może być w dowolnym kolorze. Znajdziemy wersje jednolite oraz w różne wzory - w kratę, paski itd. Warto pamiętać, że ciemne będzie przepuszczać mniejszą ilość światła.

Markiza tarasowa
Oprócz mocnych ramion, w markizie liczy się solidne poszycie. Produkty wysokiej jakości zatrzymują promienie słoneczne i deszcz. Dodatkowo są odporne na płowienie i mocne podmuchy wiatru. (fot. Gutta)
  • Konstrukcja markizy

Materiał rozciągany jest na aluminiowej konstrukcji - markiza ma składane ramiona wykonane z aluminium pomalowanego proszkowo na kolor wybrany z palety RAL. Poszycie zwija się na rurę nawojową, połączoną z belką mocującą. W zależności od konstrukcji przegród budynku i ciężaru osłony, belkę tę przytwierdza się do ściany zewnętrznej, nadproża tarasu albo krokwi dachowych. Szerokość takiego zadaszenia sięga maksymalnie 7 m, a wysięg dochodzi do 4 m, zatem pojedyncza markiza może osłonić powierzchnię niemal 30 m².

Po zwinięciu materiał jest odsłonięty, ukryty w tzw. półkasecie bądź całkowicie schowany w pełnej kasecie aluminiowej, co zapewnia tkaninie najlepszą ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Ważne jest, by nie zwijać mokrej markizy, gdyż może zapleśnieć.

Markiza tarasowa przymocowana do ściany
Markizę najczęściej montuje się do ściany. Zwykle wystarczy użyć odpowiednio dobranych kołków rozporowych. (fot. Naja Prodex)

  • Sterowanie markizą

Mniejsze modele można obsługiwać ręcznie za pomocą korby. Większe wygodniej jest rozwijać i zwijać elektrycznie - siłownikiem sterowanym przewodowo i łącznikiem umieszczonym na ścianie przy tarasie, bądź radiowo (pilotem). Do wersji elektrycznej wskazane jest dołączenie automatyki pogodowej - prostsza opcja obejmuje czujnik wiatrowy, rozszerzona - czujnik słoneczno-wiatrowy. Dzięki nim markiza zwija się, gdy zaczyna padać deszcz albo wiać silny wiatr. Może też sama się rozkładać, zacieniając taras i ograniczając nagrzewanie się pomieszczeń.

Sterowanie markizą za pomocą łącznika umieszczonego na ścianie
Zautomatyzowaną osłonę można obsługiwać np. za pomocą łącznika umieszczonego na ścianie. (fot. Somfy)

Zadaszenia stałe tarasu - z jakiego materiału je wykonać?

Solidniejszym rozwiązaniem są zadaszenia montowane na stałe. Ich konstrukcja może być metalowa lub drewniana. Pokrycie zwykle stanowią płyty z poliwęglanu, niekiedy szkło, gonty bitumiczne albo blacha.

  • Konstrukcja zadaszenia stałego

W przypadku domów o nowoczesnej, prostej bryle, do tarasu na ogół dobudowuje się zadaszenie z metalowym szkieletem ze stali bądź aluminium. Elementy są malowane proszkowo na dowolny kolor. Daszek może być wygięty w łuk.

Niemniej jednak używa się też drewna - krajowego i egzotycznego. Wykorzystuje się zarówno materiał lity, jak również klejoną kantówkę. Ważne jest, aby drewno było zdrowe, wytrzymałe i zaimpregnowane, najlepiej przemysłowo. Do budowy należy używać zabezpieczonego już budulca. W trakcie eksploatacji trzeba go co kilka lat konserwować, np. przez olejowanie. Belki przytwierdza się do tarasu przy użyciu nierdzewnych mocowań, a na górze układa wybrane pokrycie, najlepiej lekkie, jak gont bitumiczny czy blacha.

  • Pokrycie zadaszenia stałego

Na ogół jest przezroczyste i wykonywane z płyt z poliwęglanu, poliestru, akrylu, PVC lub hartowanego szkła. Można też zastosować ten sam materiał, co na pokrycie domu - blachę albo gonty bitumiczne.

Inwestorzy chętnie wybierają płyty z poliwęglanu, zarówno w przypadku konstrukcji drewnianych, jak i metalowych. Wyroby te są lekkie, przezroczyste i elastyczne. Dają się łatwo wyginać, dzięki czemu można uzyskać półokrągłe zadaszenie. Materiał nie stanowi szczelnej bariery dla promieni słonecznych. Rozprasza je, nieznacznie ograniczając ilość światła wpadającego do pomieszczeń mieszkalnych, a jednocześnie dając w upalne dni poczucie komfortu osobom wypoczywającym na tarasie. Skutecznie chroni też przed deszczem. Jeżeli zależy nam na znacznym zacienieniu, możemy wybrać płyty dymione. Na zadaszenia tarasowe stosuje się płyty z poliwęglanu komorowego, falistego, trapezowego lub litego.

Stałe zadaszenie tarasu wykonane z płyt z poliwęglanu
Płyty z poliwęglanu są przezroczyste, lekkie i kosztują znacznie mniej niż szkło. Można je montować zarówno w przypadku zadaszeń o metalowym, jak i drewnianym szkielecie. (fot. Gutta)

Szkło hartowane stanowi eleganckie pokrycie, niestety, jest droższe. Zabezpiecza przed deszczem, ale tylko nieznacznie ogranicza przenikanie promieni słonecznych. Nowoczesne metalowo-szklane zadaszenia często wyposaża się w bezramowe, przesuwne ścianki boczne, które zabezpieczają odpoczywających na tarasie przed wiatrem i zacinającym deszczem.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Nieprzezroczyste poszycie z blachy czy gontów bitumicznych zwykle jest wybierane do drewnianej konstrukcji. Materiały te dobrze współgrają z budynkami o tradycyjnej architekturze oraz tarasami z nawierzchnią z ryflowanych desek lub kostki granitowej. Pamiętajmy, że takie zadaszenia wyglądają masywniej i bardziej zmieniają wygląd bryły domu. Poza tym ograniczają ilość światła wpadającego do wnętrz. Pod gontami bitumicznymi konieczne jest ułożenie sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych. Pod blachę wystarczą łaty i kontrłaty, ale deszcz padający na takie pokrycie może przeszkadzać osobom lubiącym wypoczynek w ciszy.

Drewniany taras z zadaszeniem
Pełne (nieprzezroczyste) pokrycia, np. gonty bitumiczne, często stosuje się na drewnianej konstrukcji. Powinna być ona zabezpieczona przed owadami, grzybami i wpływem czynników pogodowych, np. za pomocą impregnatu i lakieru ochronnego. Do łączenia elementów najlepiej wykorzystać stalowe złącza ciesielskie oraz gwoździe lub wkręty. (fot. L. Jampolska)

Zadaszenie drzwi zewnętrznych daszkiem

Bardzo dobrym pomysłem jest montaż nad drzwiami zewnętrznymi specjalnego daszka, chroniącego wejście do domu przed deszczem i silnym słońcem. Producenci oferują modele zróżnicowane pod względem wielkości i kolorystyki, dzięki czemu mają one uniwersalne zastosowanie. Cechują się nowoczesnym wyglądem i łatwym montażem. Z uwagi na stylistykę i użyte materiały pasują do metalowych zadaszeń tarasowych.

Konstrukcja, zwykle z malowanego proszkowo aluminium, jest lekka, wytrzymała i wygląda estetycznie. Transparentne wypełnienie powstaje z akrylu lub poliwęglanu. Ma ono filtry UV, które chronią przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Daszek jest odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu przez lata bez problemu spełnia swoje zadanie.

Wyroby takie przeznaczone są do samodzielnego montażu. Należy postępować ściśle według zaleceń zawartych w dołączonej instrukcji. W komplecie znajdują się wszystkie niezbędne elementy - podkładki, kołki, śruby itd. Konstrukcję mocuje się do budynku za pomocą odciągów lub wsporników ze stali nierdzewnej.

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Zadaszenie nad drzwiami wejściowymi jest prostym i bardzo przydatnym rozwiązaniem (fot. Gutta)

Dodaj komentarz

time image
time image
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje