Polskie projekty w globalnym konkursie CEMEX Building Award

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Polskie projekty w globalnym konkursie CEMEX Building Award

11 listopada 2021 r. poznaliśmy zwycięzców międzynarodowego konkursu CEMEX Building Award. W finale jubileuszowej 30. edycji wydarzenia, znalazło się 5 obiektów z Polski.

aktualizacja: 2021-12-11 08:01:17

CEMEX Building Award to prestiżowe wyróżnienie w świecie architektury i budownictwa. W każdej edycji Jury wyłania najlepsze projekty, nagradzając osobno inwestycje zrealizowane w Meksyku oraz innych krajach. Tegorocznych zwycięzców poznaliśmy podczas gali online, która odbyła się 11 listopada 2021 r. w Meksyku.

W tym roku do finału konkursu zakwalifikowały się 52 projekty z takich krajów, jak: Czechy, Kolumbia, Kostaryka, Chorwacja, Gwatemala, Salwador, Francja, Izrael, Meksyk, Polska, Niemcy, Czarnogóra, Panama, Nikaragua i Hiszpania. W międzynarodowej odsłonie konkursu o zwycięstwo walczyły również projekty z Polski: Suntago Wodny Świat (kategoria: Budynki użyteczności publicznej) największy zadaszony park wodny w Europie Środkowo-Wschodniej, zlokalizowany między Warszawą a Łodzią w miejscowości Wręcza pod Mszczonowem. Obiekt mieści do 15 000 osób i zajmuje powierzchnię 20 ha.

Suntago
Suntago Wodny Świat zakwalifikował się do finału konkursu w kategorii Budynki użyteczności publicznej, fot. CEMEX Polska.

Kolejny ważny dla regionu projekt to trasa S17 - szlak komunikacyjny łączący Warszawę z Lublinem, której rozbudowa od lat wymagana była ze względu na wysokie obciążenie ruchem krajowym i lokalnym (kategoria: Infrastruktura). W kategorii Zrównoważone budownictwo zgłoszony został biurowy budynek LPP Fashion Lab firmy odzieżowej LPP, którego industrialny charakter wpisuje się w architekturę przemysłowej dzielnicy Gdańska.

W finale konkursu CEMEX Building Award znalazły się budynek LPP Fashion Lab i trasa S17.

Deepspot to czwarty finalista konkursu CEMEX Building Award, nie bez powodu zgłoszony został w kategorii: Innowacje w budownictwie. Jest to najgłębszy basen nurkowy w Europie, ma 45 m głębokości i mieści 8 000 m3 wody. Kompleks jest wzbogacony o unikatowy podwodny tunel, który umożliwia odwiedzającym obserwację osób trenujących na największych głębokościach.

Reprezentantem kategorii: Dodatkowa wartość społeczna jest Galeria Chełmska, pierwsze nowoczesne centrum handlowe w Chełmie, oferujące wygodne zakupy w szerokiej ofercie sklepów i usług, jak również miejsce spotkań dla mieszkańców.

Deepspot
Deepspot - basen nurkowy nominowany w kategorii Innowacje w budownictwie, fot. CEMEX Polska.
Galeria Chełm
Galeria Chełmska była reprezentantem w kategorii Dodatkowa wartość społeczna, fot. CEMEX Polska.

- Już sama obecność w finale CEMEX Building Award stanowi duże wyróżnienie. Zaproszenie do grona finalistów to dowód uznania dla jakości projektów oraz inwestycji realizowanych w Polsce. Jest to również swego rodzaju potwierdzenie, że obiekty w naszym kraju powstają w zgodzie z najwyższymi standardami - mówi Rafał Gajewski, dyrektor Pionu Handlowego z CEMEX Polska.

Konkurs CEMEX Building Award jest organizowany od 1991 roku. Jury nagradza najlepsze projekty budowlane z całego świata oraz profesjonalistów, którzy je realizują. Na zwycięstwo mogą liczyć inwestycje, które cechuje innowacyjność i kreatywność, oferujące najlepsze rozwiązania dla użytkowników, a także promujące rozwiązania proekologiczne.

Z powodu pandemii COVID-19, w 2020 roku nagród nie przyznano - projekty zarejestrowane przed rokiem były oceniane w roku bieżącym.

Firma powiązana:
CEMEX Polska Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!